close
Explore

Luboš Volkov: Na celý rok jsem se zavřel doma a pracoval na imaginárních aplikacích

Hello, mé jméno je Luboš Volkov a je mi něco přes dvacet let. Již od útlých dětských let jsem se tak nějak věnoval designu a grafice, nyní vedu design tým ve velké americké společnosti a pomáhám lidem řešit jejich problémy prostřednictvím designu. Na následující rok mám naplánováno 7 tripů po celém světě, jednou bych chtěl mít vlastní business a stát se špičkovým designérem.

Moje cesta začala již na střední škole, kdy jsem objevoval své první kroky ve Photoshopu, po škole upravoval fotky a vytvářel první jednoduché grafické návrhy. Protože ale elektrotechnická průmyslovka není žádný med, s přibývajícím učivem se stále zkracoval i volný čas původně určený grafice. Musel jsem proto design na čas opustit.

Nejtěžší je rozhodnout se správně

Po maturitě jsem se rozhodl svou cestu nasměrovat na ČVUT. Nebudu ani trochu přehánět, když řeknu, že to byl učiněný hardcore. Ani po půl roce usilovného biflování hmotnosti vesmíru, hustot kapalin a podobných „životně důležitých“ poznatků jsem za sebou neviděl výsledky a začalo toho být na mě už vážně moc. Postupně jsem si začal uvědomovat, jak obrovská ztráta času to mě pro doopravdy je, a že kvůli škole nejsem schopen se věnovat téměř ničemu jinému. Rozhodl jsem se školu opustit.

Chtěl jsem uniknout tomu stereotypu „škola – auto – svatba – práce – důchod – bačkory a game over“

Zpětně to sice vnímám jako jedno z těch lepších rozhodnutí v mém životě. Ostatně, nikdy jsem nechtěl svůj život strávit ve školní lavici a čekat na to, až mi bude 30 a já budu schopný začít žít. Chtěl jsem uniknout tomu stereotypu „škola – auto – svatba – práce – důchod – bačkory a game over“. V té době to tak ale úplně nebylo. Deprese, zdravotní komplikace, problémy doma… Čas od času se to prostě takhle sejde. Naštěstí jsem si místo bědování uvědomil, že sice nic neumím, na druhou stranu nemám vůbec co ztratit. A zapnul jsem Photoshop.

Zpátky k designu

Začal jsem znovu tvořit, pod rukama mi vznikal jeden design za druhým, bez žádné literatury, pouze s vlastní kreativitou a občasným pokukováním po druhých. Na celý rok jsem se zavřel doma a pracoval na svých konceptech imaginárních mobilních aplikací a ikon. Nezajímaly mě kalby ani holky. Popravdě, když chce člověk něčeho opravdu dosáhnout, většinu cesty bude muset jít sám.

Po roce sezení doma s pocitem drobné nejistoty, kam vlastně všechno to snažení vede, jsem objevil dribbble, komunitní stránku určenou designérům. Po zhruba 3 měsících usilovného postování mých konceptů si mě všimnul Rick Kats z Reachli a nabídnul mi pozici hlavního designéra jejich produktu. Přesně rok poté, co jsem skončil na střední škole. Nemá cenu hrát na falešnou skromnost, moc dobře vím, že za tím byl rok usilovné práce, na druhou stranu ale musím přiznat, že jsem měl tenkrát vážně z pr***e kliku :-).


„Jsem v Thajsku a chci tě za designéra“

Moc zajímavou historku mám také z prvního kontaktu se společností Toptal, pro kterou mimo jiné dělám. Sedím si tak na Skypu, půlnoc a najednou hovor od neznámého čísla. Vezmu to a ozve se: „Tady CEO společnosti Toptal, chci tě za designéra. Jsem v Thajsku, nechceš přijet?“ Stihnul jsem akorát vyhrknout „okay“ a příští den už seděl v letadle, bez zkušeností a všeho ostatního. Prostě jsem skočil, začal plavat a zvládnul to. V Thajsku jsem byl měsíc a můžu říct, že právě tenhle trip hodně významně změnil můj dosavadní pohled na svět a začal jsem si mnohem více věřit.

Nestůjte na místě, jděte kupředu

Pokud se na to všechno dívám zpětně teď, po 5 letech, musím říct, že to byla fakt velká jízda. Řídím design tým ve společnosti protáčející miliony dolarů, spolupracuji s velkými americkými klienty, přitom mám naprostou svobodu cestování a ještě můžu dělat to, co miluju. Design.

Lubošův návrh designu iPhoneX a milion views na Twitteru

Moc dobře si ale uvědomuji, že by nic z toho nebylo bez riskování a také správné volby toho, co doopravdy chcete. Ať tak nebo tak, vždycky bude v okolí nějaká párty, na kterou můžete bez váhání vyrazit. Je to ale opravdu to, co byste měli udělat?

Kam dál: A kde se schovává tvoje vášeň?


Tipy, jak se nebát a zařídit si život po svém, najdeš na Facebooku. 👍

2 komentáře

Napiš nám