close

Jaké to je zavřít se na 10 dní do ticha a podívat se do svého nitra? A proč by to jeden vlastně dělal? A jak je možné, že zde existuje kurz meditace, který je naprosto zdarma?

V dnešním uspěchaném světě jsme neustále zaneprázdněni tím, co se děje okolo nás. Škola, práce, vztahy.. Jeden se jen málokdy zastaví a podívá se, co se to děje uvnitř. Většinou nad tím začneme přemýšlet až tehdy, když se náš svět začne hroutit jako domeček z karet.

Stres, zlost, smutek, strach, všechny tyto pocity a emoce nás naprosto vyčerpávají a nedávají nám nic dobrého. Akorát si tím tvoříme zmatek v hlavě a v těch nejhorších případech z toho dokonce onemocníme. A jak se má člověk snažit soustředit a být motivovaný, uspět a být svou nejlepší verzí pokud má neustálý chaos v hlavě?

Každý z nás máme nějakého kostlivce ve skříni – ať už se jedná o každodenní stres v práci, honbu za úspěchem, obavy z budoucnosti či dokonce pocity úzkosti. O těchto věcech běžně nemluvíme – nikdo přece nechce poslouchat lidi, co si neustále na něco stěžují.

Proto se snažíme na svoje problémy zapomenout a potlačit je. Pohádáme se s přítelem či kolegou v práci, přijdeme domů, dáme si pěkně vychlazené pivo nebo dvě skleničky bílého a ejhle – ten strašný vztek najednou zmizel! A takhle pokračujeme dál, neuvědomujeme si však, že tyto potlačené pocity nezmizí.

Tento fakt objevil také známý psycholog a průkopník psychoanalýzy Sigmund Freud. Přišel na to, že veškeré naše potlačené vzpomínky a pocity se ukládají do našeho podvědomí. Nejsme si jich tak běžně vědomi, ale přesto se projevují v našem každodenním chování. Například pokud se nám kdysi ve škole smáli, můžeme mít nyní strach z projevu na veřejnosti. Či dlouhodobě potlačený vztek se může projevit jako zahořklost.

Přečtěte si také: Emoční inteligence

„Často se neustále honíme dopředu a zapomene se soustředit sami na sebe a na přítomný okamžik.“

A co se s tím dá dělat?

Před více než 2500 lety žil člověk jménem Gottama Sidhárta, kterého jistě všichni známe pod jménem Buddha. Tento člověk přišel na techniku, se kterou je možné odstranit stres, zlost, strach a ostatní negativní emoce z našeho života a zbavit se tak tím trápení.

Ve velmi tradiční zemi Myanmaru se technika, kterou Buddha sám prováděl a vyučoval, zachovala ve své původní podobě. Díky S. N. Goenkovi, který techniku dále rozšířil po celém světě je dnes přístupná zdarma široké veřejnosti. Jedná se o techniku zvaná Vipassana, což znamená vidět věci zevnitř takové, jaké jsou.

A o čem že to vlastně je?

Aby jeden mohl praktikovat Vipassana meditaci, musí se zúčastnit 10ti denního kurzu. Po dobu deseti dnů se odříznete od okolního světa, „zavřete se“ v meditačním centru a deset hodin denně meditujete. Je důležité řídit se instrukcemi učitele a po dobu 10ti dnů, se nesmí provádět žádné jiné praktiky meditace, jógy či jiné rituály.

V meditaci se podíváte do hloubi svého podvědomí a zkoumáte, co se to vlastně děje v těle. Každá myšlenka, událost či činnost v nás probouzejí určité pocity. My na ně potom reagujeme, buď pozitivně či negativně. Což v praxi znamená, že když se stane něco, z čeho máme radost, tak jsme happy jak dva grepy, ovšem když se nám něco nepodaří, sesypeme se z toho a dlouho nám trvá se přes to přenést.

Buddha přišel na to, že když pocity, které se odehrávají uvnitř našeho těla sledujeme, pochopíme a naučíme se na ně přestat reagovat, staneme se vyrovnanými a dlouhodobě šťastnými bytostmi, bez ohledu na to co se v životě děje.

A jak to tedy takový meditační kurz probíhá?

Jednoho takového 10ti denního kurzu jsem se zúčastnila v Indii poblíž městečka zvaného Varanasi. Zde je postup, jak vše probíhalo:

Den 0.

Je potřeba dostavit se do meditačního střediska o den dřív. Přijedeme, registrujeme se a každý dostane svůj vlastní pokoj. Meditační středisko je rozděleno na dvě části – část pro kluky a část pro holky. Poté, co se ubytujeme začíná úvod do 10ti denní meditace.

Od teď nesmíme s nikým navázat jakýkoliv kontakt, takže se nemůžeme ani mluvit, ani se nikoho dotýkat a dokonce se ani nesmíme nikomu podívat do očí. Od teď se můžeme se bavit pouze s naším učitelem a s naším mentorem.

Den 1. až den 3.

První tři dny se začíná takzvaná Annapana meditace. Tato meditace je o tom, že se soustředíme a pozorujeme svůj přirozený dech a to pouze v oblasti nosu.

Všechno je to k tomu, aby jsme si vyčistili hlavu a zbystřili svojí mysl. A ono, že se nám honí myšlenek hlavou! Najednou si uvědomíme, jak se vlastně málokdy soustředíme na přítomný okamžik, protože neustále přemýšlíme nad tím co bylo, co bude a tak dále.

Den 4.

Poté, co jsme si vyčistili hlavu, jsme konečně připraveni naučit se Vipassana meditaci. Jedná se o to, že si „skenujeme“ tělo shora dolů, od hlavy až k patě. Nesmíme přitom vynechat žádnou část těla. Pokud cítíme velkou bolest na určité části těla, chvíli tam zůstaneme a pak pokračujeme dále.

Den 5. – den 9.

Od pátého dne začíná třikrát denně hodina takzvané „silné determinace“. Což znamená, že bychom se za celou hodinu neměli ani pohnout. Takže ať nás svědí nos, či bolí noha, je potřeba to vydržet. Učíme se tak pochopit důležitý fakt, že vše po čase přejde. Ono totiž žádné svědění netrvá věčně!

Při době meditace se nám taky můžou začít vybavovat vzpomínky, na které jsme už dávno zapomněli. Velká část naší bolesti je totiž psychická a může se stát, že důvod, proč nás bolí například záda je spojen s bolestivou událostí z dětství!

Hlavním cílem meditace je však naučit se přijmout vše, tak jak přijde. Nemůžeme totiž chtít cítit neustále příjemné pocity, ani mít averzi vůči těm nepříjemným – vše se totiž tak či tak změní. Je to velmi důležitá lekce, protože v životě, ať chceme či nechceme, vždy přijdou chvíle příjemné, ale i ty nepříjemné!

Den 10.

Desátý den ráno se naučíme nový druh krátké meditace zvaný Metta. Meditací totiž vyženeme velké množství negativních myšlenek a starostí ze své hlavy a cítíme se klidněji a plní radosti. A meditace Metta, je v podstatě o tom, že tyto pocity sdílíte dál! V myšlenkách tedy přemýšlíte o tom, komu přejete klid, lásku a pokoru.

A po obědě, konečně upadá bobřík mlčení a my můžeme začít opět mluvit! Najednou se z noblesního ticha stane noblesní klábosení, avšak meditace probíhají i nadále.

Den 11.

Poslední den ráno ještě poslední meditace a po snídani odjíždíme domů. A hurá zpátky do reálného života, využít v praxi to, co jsme se při meditaci naučili!

A jak nám to všechno může pomoct v každodenním životě?

Vipassana meditace nám pomůže lépe zvládat stresové situace a taky pořádně vyčistit hlavu, vše se pak dělá mnohem jednodušeji. Naučíme se tak pracovat efektivněji, stihneme mnohem více věcí a úkolů v  menším časovém úseku. A také pocity úzkosti a strach z budoucnosti zmizí a nahradí je pocity spokojenosti, soucitu a pokory. Celkově se staneme klidnějšími a naučíme se plout životem, jako loď pluje na vlnách oceánu.

Tento meditační kurz nemusí být vždy jednoduchý, ale opravdu to stojí za to! Uvědomíme si totiž taky to, že každý jsme svého štěstí strůjcem a naučíme se reagovat s klidem na cokoliv, co v životě přijde.

Nejedná se o žádné náboženství, o žádnou sektu či víru. Nejedná se dokonce ani o Buddhismus, ale o tradiční učení Buddhy, které se v mnoha věcech od Buddhismu liší – nevyučují se zde žádné teorie, ba naopak se zastává názor, že člověk by měl věřit pouze tomu, co si sám zažije. Vše je zdarma, protože na světě ještě existují lidé, kteří chtějí druhým pomáhat.

Zde je harmonogram dne:

 • 4:00 Ranní budíček – Ve 4 ráno nás vzbudí hlasitý gong. Dvakrát.
 • 4:30 – 6:30 Meditace v hale nebo v pokoji – Říká se, že ranní meditace je nejprospěšnější! (Pokud u toho tedy neusnete, ehm.)
 • 6:30 – 8:00 Snídaně – Je potřeba nabrat energii, aby nám při to meditování nekručelo v břiše.
 • 8:00 – 9:00 Skupinová meditace v hale – Od osmi probíhá hodinová skupinová meditace, kde nikdo nesmí opustit halu.
 • 9:00 – 11:00 Meditace v hale či pokoji podle instrukcí učitele – A opět meditujeme!
 • 11:00 – 12:00 Oběd – Lehké vegetariánské jídlo. Jen se nepřecpat. S plným pupkem se totiž celkem blbě medituje.
 • 12:00 – 13:00 Odpočinek a dotazy na učitele – Čas na to, abyste si popovídali se svým učitelem o problémech spojených s meditací.
 • 13:00 – 14:30 Meditace na pokoji či v hale
 • 14:30 – 15:30 Skupinová meditace v hale – A pro změnu zase meditujeme. Od pátého dne bychom se při skupinových meditacích neměli ani pohnout.
 • 15:30 – 17:00 Meditace v hale nebo na pokoji podle pokynů učitele
 • 17:00 – 18:00 Čaj o páté – Čaj s něčím malým k snědku. Studenti, kteří už kurz absolvovali mají pouze ten čaj.
 • 18:00 – 19:00 Skupinová meditace v hale
 • 19:00 – 20:15 Přednáška S. N. Goenky formou videa – Videa plná optimismu, radosti, které nás motivují pokračovat dál a dotáhnout to až do konce.
 • 20:15 – 21:00 Skupinová meditace v hale – Ještě chvíli meditujeme.
 • 21:00 – 21:30 Čas na dotazy pro učitele
 • 21:30 Večerka – A hurá spát!

Více se můžete dočíst na www.dhamma.org.

Kurzy v češtině probíhají momentálně v Polsku, centrum však organizuje přepravu autobusem z Prahy. (http://www.dhamma.org/en-US/courses/search)

Krátké video o průběhu meditace můžete nalézt na Youtube. 

Kam dál: Sedmidenní výzva norského stylu


Tipy, jak se nebát a zařídit si život po svém, najdeš na Facebooku. 👍

Tags : duchovnokurzMeditace

Leave a Response