close
Improve

5 důvodů, proč začít běhat už teď

Když jedete ráno do školy či do práce, jen nevěřícně koukáte na stvoření pobíhající po ulici v botaskách a šortkách. Proč někdo vůbec chodí běhat? Nebo se snad sami už nějakou dobu přemlouváte, abyste běhat začali?

Sama jsem patřila mezi ty, kteří běhání přímo nenáviděli. I pouhé dva kilometry pro mě znamenaly nepředstavitelné utrpění. Neuměla jsem pořádně dýchat, najít správné tempo a neustále mě píchalo v boku. Potom jsem ale odjela na volejbalové soustředění, kde se pravidelným výběhům nedalo vyhnout. Každý den jsme běhali mezi deseti až dvaceti kilometry, vše v maximální rychlosti, bez muziky a pod psychickým tlakem. Při mém prvním desetikiláku se mi chtělo brečet.

Po příjezdu domů jsme už trénovali jen v tělocvičně a mě z nějakého záhadného důvodu, začalo běhání chybět. Obula jsem tedy znovu tenisky, triko a šortky a vyrazila do ulic. Běhání pro mě nabylo jiného rozměru. Bez trenéra za zády, bez soutěžení s mými spoluhráčkami, s iPodem v uších a bez píchání v boku. Cítila jsem svobodu. Cítila jsem, že můžu doběhnout kam chci a hranice mého výkonu jsou omezené jen v mé mysli. Cítila jsem únik od reality. Běžela jsem a běžela a nakonec zjistila, že jsem uběhla 20 kilometrů!

Přečti si také: Změň svůj život jednou hodinou denně

Začala jsem běhat pravidelně. Samozřejmě, jsou dny kdy se mi běhat nechce. Já však ale vím, že když ten pocit překonám a nakonec vyběhnu. O to mám pak ze sebe lepší pocit, když doběhnu. Pokud jsem naštvaná, nekouřím, ale jdu si zaběhat. Díky běhání mám skvělou fyzičku, hezkou postavu, ale hlavně klid v duši. Pokud stále nenaházíte motivaci, mrkněte na dalších pár hacků. Snad vás nakopnou a dáte běhání konečně šanci!

Udržujete si kondici

Běh je jeden z nejzdravějších sportů. Při běhu totiž rovnoměrně pracuje celé tělo a nedochází tak k přetěžování pouze jedné svalové partie, jako je tomu u spousty jiných sportů. Pravidelný trénink přispívá k lepšímu fungování krevního oběhu, funkci plic a lze tak předcházet vzniku kardiovaskulárních chorob. A koneckonců pro ty, kteří touží po štíhlejší postavě při běhání spálíte za hodinu poctivého klusu celou tabulku čokolády!

Posilujete svou vůli

Už jen tím, že překonáte svoji lenost a jdete si ven zaběhat, posilujete svou vůli. Nehledě na to, kolik situací, kdy se budete muset překonat (a tedy posílit vůli) nastane při samotném běhání. „Skončím už teď? Ne, doběhnu až k rybníku!” Silná vůle se vám bude hodit i v každodenním životě. Ujistěte se, že máte v mobilu, iPodu či mp3 přehrávači dobrý playlist na běhání plný energických songů. Stačí si pak pustit pár písniček, které máte spojené s dobrým pocitem při běhání a určitě nezůstanete sedět doma.

Běháte s nebo bez sluchátek? Napište nám do kontaktu.

Běhat může každý

Triko, kraťasy, botasky. To je vše co k běhu potřebujete. Nemusíte mít prvotřídní vybavení za tisíce. A co je na běhu nejlepší? Běhat umíme všichni, běhat se dá všude! Nepotřebujete tedy platit poplatky za vstup do fitness centra nebo tělocvičny.

Běh pro zdravého ducha

Běh je skvělý způsob aktivního odpočinku. Ať už se sluchátky v uších nebo bez, při běhání můžete naprosto vypnout od problémů. A soustředit se jen na správné dýchání či na dění kolem vás. Běhání má jednu hlavní výhodu, a sice že nemůžete zároveň běžet a odepisovat kamarádům na sociálních sítích. Snad mi dáte za pravdu, že strávit alespoň pár desítek minut denně off-line a nebýt vyrušován, je k nezaplacení.

Potkáte nové přátele

Běh sbližuje! Chodíte běhat stále na stejnou stezku? Za chvíli se pro vás neznámé tváře stanou známými. Jsem si jistá, že spousta běžců na vás i zamává či pokývne hlavou na pozdrav. Po celém světě se pořádá spousta běžeckých akcí a závodů, do kterých se můžete zapojit a poznat tak nové kamarády se stejným koníčkem.

Pro ty co už obouváte tenisky, tu mám ještě pár tipů. Rada první investujte do bot. K běhání nepotřebujete žádné speciální vybavení. Pokud ale začnete běhat pravidelně, měli byste si pořídit kvalitní běžecké boty. Na takové narazíte třeba ve specializovaných prodejnách pro běžce, kde vám udělají otisky vaší nohy, nechají vás proběhnou na pásu a následně s vámi vyberou tu pravou běžeckou obuv.

Dále byste také neměli zanedbávat správnou výživu, a sice hlídat si správný denní poměr živin. Kdyby náhodou někoho napadlo jít běhat hned po vydatném sobotním obědu zásadně nedoporučuji. Běhat choďte alespoň po hodině od posledního jídla, nebo po lehké svačině, ideálně s vyšším glykemickým indexem, což je například banán.

Získáte tak přísun rychlé energie, kterou můžete při běhání spalovat. Po běhání si naopak dopřejte kvalitní dávku bílkovin. Já jsem vegan, tudíž tvaroh či maso vám radit nebudu, naopak vám ale poradím si udělat večeři z tofu a cizrny.

A rada poslední nepřehánějte to. Běhejte pro radost a s úsměvem. Pokud se do běhu nutíte a ani po pravidelném tréninku nenacházíte v běhání zalíbení, určitě najdete jiný sport, který vám sedne.

Kam dál: 5 důvodů, proč začít cestovat


Máš ještě hlad? Čerstvé menu pro všechny hladové na Facebooku. 👍

 

Tags : Běhkondicesportzdraví

Leave a Response