close
ImproveTipy

6 tipů, jak zabodovat u pohovoru

Pozvání k ústnímu pohovoru často znamená, že vámi zaslané CV a motivační dopis personalistu zaujaly. Jste tak o krok blíže k získání práce. Na co se před pohovorem připravit a jak prodat své schopnosti a dovednosti? Zde je několik ověřených rad.

1. Připravte si odpovědi

Pokud jdete na pohovor do startupu, atmosféra bude pravděpodobně uvolněnější a pohovor bude více diskusí, než u velké korporace. U větších firem můžete čekat otázky typu „Proč jste opustil/a předchozí zaměstnání?“ a „Proč bychom měli přijmout právě vás?“. Odpovědi na podobné dotazy je dobré si předem připravit a rozmyslet. Určitě si nachystejte i své otázky. Budete vypadat více nadšení danou pozicí a pokud personalista nebude vědět, na co se dál ptát, vyhnete se trapnému tichu.

Na co se ptají ve firmách jako je třeba Google? To se dočtete na stránce Objevit.cz.

Přečtěte si také: Jdeš na pohovor? Připrav se na tyto otázky!

2. Předem si ujasněte cestu

Nejhorší, co můžete udělat, je přijít na pohovor pozdě. Ideálně ještě dříve, než večer předem, si vyhledejte trasu do firmy. Zvažte všechny možnosti a vsaďte na tu nejspolehlivější variantu. Počítejte s časovou rezervou pro případ, že byste se zasekli v koloně. Je dobré dorazit na místo 15 minut předem, abyste měli čas se zklidnit a soustředit se na svůj výkon.

3. Večer před pohovorem

Nachystejte si vhodné oblečení. Berte v úvahu, jak se lidé v dané firmě oblékají. Jsou firmy, kde uděláte lépe, pokud nepřijdete ve formálním oblečení. Oblečení by vám mělo sedět a mělo by být pohodlné, aby vás nerozptylovalo. Až budete mít vše připravené, nezapomeňte jít brzy spát, únava ještě zhoršuje případnou nervozitu.

4. Udělejte dobrý dojem

Přišli jste včas a jste správně oblečeni, to je první krok k úspěchu. Po příchodu do místnosti nahlas pozdravte a chovejte se přirozeně. Buďte aktivním posluchačem a ukažte svoje nadšení. Při vyjmenovávání svých kvalit je dobré přidat také příklad, kdy jste danou přednost prokázali. Do příběhů přidejte také emoce, tím se stanou lépe zapamatovatelné. Skvěle působí, když o firmě a jejích zaměstnancích něco víte, proto si alespoň základní informace předem zjistěte, dobrým nástrojem je LinkedIn.com.

5. Nebuďte nervózní

Více než polovinu celkového dojmu tvoří řeč těla. Mít své tělo ve stresových situacích pod kontrolou chce trénink. Zkuste si doma před zrcadlem to, jak si sednete – uvolněně, ruce do klína, nebo na stehna. Nervozitu na sebe snadno prozradíte, pokud budete sedět nepřirozeně strnule, rukama si budete sahat na obličej, upravovat si vlasy, nebo klepat nohama.

Víte o sobě, že jste vždy nervózní? Před pohovorem se snažte zklidnit dech, napijte se vody, poslouchejte hudbu. Vyhněte se konzumaci kofeinu, zhoršuje nervozitu a u spousty lidí způsobuje, že mluví až moc rychle.

Kdyby se během pohovoru stalo, že nebudete vědět odpověď, nepanikařte. Je normální, že nebudete vědět všechno. Postrádáte-li požadovanou kvalifikaci, zmiňte, že se rychle učíte a nezapomeňte to dokázat na příkladu z minulosti.

6. Když dojde na peníze

I zde platí, že příprava se vyplácí. Vyhledejte si, v jakém rozpětí se pohybují výplaty na podobných pozicích v dané lokalitě. Potom si stanovte, co si byste si představovali a jaká je minimální částka, za kterou byste byli ochotni na dané pozici pracovat. Až budete dotázáni, jakou výplatu očekáváte, můžete s odvoláním na svůj průzkum odpovědět.

Věřím, že pokud se výše zmíněnými radami budete řídit, je menší riziko, že vás něco zaskočí. A pokud by se tak stalo, zachovejte klid a usmívejte se. To je univerzální trik, který vždy fungoval a fungovat bude.

Kam dál: 8 tipů na dobrou prezentaci


Čerstvé menu pro všechny hladové na Facebooku. 👍

Tags : pohovorradytipy

Leave a Response