close
ImproveTipy

8 tipů na dobrou prezentaci

Každý z nás měl už alespoň jednou nějakou prezentaci na určité téma. Někdo se bál, jiný se na ni naopak těšil. Řádně jste si všechno nastudovali, a přesto jste se nesetkali s úspěchem? Tak tento článek je právě pro vás!

1. Na začátku záleží

Určitě, jste se setkali s prezentací, která vás hned na začátku přestala bavit. I když byla o zajímavém tématu, tak jste prostě nedokázali udržet pozornost. Problém byl v tom, že vás přednášející nedokázal zaujmout hned ze začátku. Zkuste třeba říct hned na úvod vtipnou historku z vašeho života nebo vtip. Uvidíte, že si publikum získáte. Vtáhnete je tak do děje a jejich pozornost si udržíte déle. Inspiraci můžete najít u skvělého řečníka Dananjaya Hettiarachchi.

2. Méně je někdy více

Nemusíte mít prezentaci plnou složitých pojmů, které sami ani nedokážete pořádně vysvětlit! Zkuste se vcítit do role posluchače a přednášet danou věc v co nejjednodušším podání. Uvědomte si, pro koho danou prezentaci chystáte. Je samozřejmé, že ji jinak musíte tvořit pro studenty a jinak třeba pro manažery. Pokud budete dělat prezentaci v nějakém programu, vyhněte se dlouhým textům! Publikum pak čte a neposlouchá. Zkuste si napsat do prezentace body a zbytek si například zapsat na papír. Dejte si ale pozor, ať vše z papíru nečtete.

3. Hlídejte si čas

Dávejte si pozor na čas. Pokud budete mluvit až moc dlouho, posluchači ztratí pozornost. Zjistěte si, jaké časové možnosti máte, a podle nich si rozvrhněte svou prezentaci. Nemusíte přeci říct v jedné prezentaci všechno. Pokud je to možné a vaše téma je na delší dobu, zkuste vytvořit několik prezentací, nebo rozdělit vaši přednášku na několik dílů.

4. Diskuze

Zkuste se v průběhu prezentace ptát na názory vašich posluchačů. Například budete přednášet o různých dietách. Zeptejte se jich na jejich zkušenosti, která dieta jim nejlépe pomohla. Zeptejte se na jejich názor. Otázky na konci prezentace nestačí.

5. Nemluvte z cesty

Touto větou mám na mysli především utíkání od tématu. Mluvíte třeba o životě Vlasty Buriana a najednou začínáte vyprávět děj filmu, ve kterém hrál hlavní roli. Sami se pak zamotáte do toku myšlenek a nebudete vědět, kde jste skončili. Mějte tedy jasnou strukturu a body. Jich se držte. Znáte pravidlo 10-20-30, které vyřkl Guy Kawasaki? Podle něj prezentace nesmí mít více než 10 snímků, neměla by trvat déle než 20 minut a na snímcích by neměl být použit font s velikostí menší než 30.

6. Na nic si nehrajte

Chovejte se přirozeně. Mluvte tak, jak vám to vyhovuje. Vykašlete se na nějaká pravidla řečnictví a mluvte jazykem blízkým vám i vašim posluchačům. Snažte se být autentičtí a uvěřitelní. Dávejte si ale pozor na ironický tón. Nebojte se navázat s publikem oční kontakt a používat řečnické otázky. A nezapomeňte dělat řečnické pauzy. Pomůže to jak vám, tak i posluchačům. Vám to odbourá zbytky trémy a nebude tak často zaznívat mezi slovy „ééé“. Publikum se naopak lépe zorientuje ve vašich myšlenkách.

Chcete se naučit mluvit před lidmi? Tak se mrkněte na stránky toastmasters.cz

7. Neznámé pojmy

Nikdy si nedávejte do prezentace pojmy, které nebudete umět vysvětlit, nebo dokonce nebudete vědět, co znamenají. Zbytečně shazujete nejen svůj přednes a práci, ale i sebe samotné! Pokud pro slovo existuje nějaký ekvivalent, najděte ho a použijte místo složitého výrazu. Nestyďte se za to, že něčemu nerozumíte. Napište si vysvětlivku ke svým poznámkám na papír nebo ji klidně umístěte do prezentace.

8. Obrázky

Nebojte se do své prezentace zapojit i obrázkové zdroje. Mohou vám ji jen zpestřit. Zatímco vy budete říkat svůj projev, posluchači si budou prohlížet obrázky, které souvisí s tématem. Nezapomeňte však, že všeho moc škodí!

A ještě jedna bonusová rada: Nebojte se kritiky. Zkuste se nad kritikou zamyslet a příště se chyb vyvarovat. Vždycky se najde někdo, kdo vám něco vytkne. Jako dobrý řečník se nikdo nenarodí. Jde o to, zkoušet to a vypracovat se.

Udělejte si online kurz zdarma, kde si po dokončení budete moci vytisknout i certifikát.

Jak má vypadat správná prezentace? Klikni na prezentacepowerpoint.cz a dozvíš se jak na to.


Máš ještě hlad? Čerstvé menu pro všechny hladové na Facebooku. 👍

 

Tags : chybypomocprezentace

Leave a Response