close
Explore

Z Angoly do světa – příběh Emiliana Da Cunha

Každý z nás má nějaký životní příběh. Každý šel po cestě životem, aby se dostal tam, kde je teď. Někdy je to rovná a přímá cesta. Ale pro někoho může být i pořádně trnitá a klikatá. Je jen na nás, jak se s tím vypořádáme. A jaká cesta čekala na Emiliana Da Cunha? Co všechno musel udělat pro to, aby se dostal do světa, vystudoval a našel si práci v oblasti IT? A proč skončil zrovna v České republice? To se dozvíte v následujících řádcích.

Kde začíná tvůj životní příběh?

Narodil jsem se v Angole v těžké době, kdy byla země velice nestabilní. Bydlel jsem v hlavním městě Luanda, normálně jsem chodil do školy a rodiče pracovali. Takže jsem ani moc nepociťoval, že by se tam někde válčilo. Vždycky jsem chtěl to nejlepší a věděl jsem, že mi to nikdo jen tak nedá. Z nebe člověku do klína nic nespadne. Prostě když něco chceš, musíš za tím jít. Abys toho, co chceš dosáhl a dokázal to, musíš hodně pracovat a zkoušet to pořád dokola, i když to hned napoprvé nevyjde.

Jako malý jsem chtěl být hlavně šťastný, protože člověk je šťastný, když má po čem toužil. Ale určitě nejde pouze o mě. Abych byl šťastný já, musím vidět, že jsou spokojeni i lidé, které mám rád a na kterých mi záleží. Mám úžasnou mámu, které jsem chtěl vždycky pomáhat. Ale když chceš pomáhat ostatním, tak musíš začít především sám u sebe.

Jaký by byl tvůj život, když bys v Angole zůstal?

Je to země, ve které jsou lidé buď moc bohatí, nebo úplně chudí. Střední vrstva tam skoro neexistuje. Možná tvoří něco málo přes   10 %.  A tohle nebylo nic pro mě. Já chtěl spravedlnost. Ten, kdo nejvíc maká, by měl mít nejvíc peněz, říkal jsem si. To však v Angole ne vždy platilo.

Proč jsi odešel?

Ze zvědavosti. Chtěl jsem zjistit, jak žijí lidé jinde. Byl jsem v prváku na vysoké škole. Tehdy jsem se rozhodl. Chtěl jsem vidět víc a víc. A to mi už má rodná země nemohla nabídnout.

Pamatuješ si ten okamžik rozhodnutí, když sis řekl, že opravdu pojedeš? Proč ses rozhodl právě pro Česko?

Podal jsem žádost na studijní program, který nabízela česká ambasáda v Angole. Poté mi z ambasády zavolali, jestli mám stále zájem vycestovat. Reakce mi trvala asi 5 vteřin. Nevěděl jsem v tu chvíli, co říct, ale svůj zájem jsem potvrdil. Mám rád nové výzvy. Nabídli mi Česko. Sám bych si ho asi nevybral, hlavně kvůli tomu, že jsem o něm věděl tak málo. Četl jsem trochu o Praze z internetu a znal jsem i český reprezentační fotbalový tým. Zpětně to hodnotím tak, že bych si lépe nevybral.

Žil jsi někdy ještě v nějaké jiné zemi?

Nežil. Tady je to pro mě druhý domov. A i když jsem nejprve žil v Angole, tak nyní znám lépe právě Českou republiku.

Co se stalo, když jsi u nás vystoupil z letadla? Jaký byl tvůj první pocit?

Hrozný! Bylo to na podzim. Myslím, že listopad. U nás v listopadu začíná léto, tady bylo asi 7 stupňů a pršelo. V prvním týdnu jsem si říkal: „Sakra, proč jsem tady? Co tady dělám?“ Měl jsem stavy, kdy jsem tu nechtěl být už ani jeden den. Hodně mi tu chybělo sluníčko, které nevysvitlo během dvou týdnů ani na chvilku.  Pak jsem si ale řekl, že i když se mi tu hned nelíbí, tak to není okamžitě důvod k odchodu.

Přečti si také: Cestuj, poznávej a dělej si co chceš – Monika Čápová

Co následovalo po příletu do Prahy?

Po příletu do Prahy mě odvezli v rámci studijního programu do Poděbrad, kde jsem studoval češtinu a byl ubytovaný na koleji. Zůstal jsem tam asi 10 měsíců. Pak jsem se chystal na přijímací zkoušky na vysokou školu. Podal jsem přihlášku na více univerzit, abych měl jistotu, že se někam dostanu. Chtěl jsem tu zůstat. Měl jsem studentské vízum, a proto jsem se škole musel opravdu věnovat a zvládat ji, abych mohl každý rok dokázat, že jsem student. Kdybych školu nezvládal, tak bych musel z Česka odejít. Nechtěl jsem studovat přímo v Praze, a proto jsem zvolil Pardubice. Ty pro mě byly ideální, vzhledem k tomu, že tam není tolik lidí a je tam větší klid.

Co jsi sem přišel vlastně studovat? Jaký to byl program?

Měli jsme se zde naučit hlavně češtinu. Řekli mi, že vysoké školy jsou zdarma, když studuješ ČJ. Na střední jsem studoval obor stavební projektant a chtěl jsem v tom pokračovat. Tady mi ale došlo, že na to nemám, protože ostatní byli mnohem lepší než já. Rozhodně jsem nechtěl skončit třeba u ekonomie, a tak jsem si radši vybral informatiku. Teď jsem rád, baví mě to.

Jaká ti přišla čeština, když si s ní přišel do kontaktu?

Strašná. Táta mého kamaráda tady dříve studoval a měl doma knihu o češtině pro cizince. Když mi ji ukázal, tak jsem si řekl: „Ty vole! Co to je za jazyk? Na tohle nemám.“ Ze začátku to bylo hodně složité. Třeba pravopis i/y.

V Angole se mluví portugalsky. Když mluvíš sám se sebou, je tvůj vnitřní hlas portugalský?

Možná je to divný, ale mým vnitřním jazykem se stala i čeština. Je to tak půl na půl. Nejen, že občas přemýšlím v češtině, ale někdy se mi i v pro mě tomto cizím jazyku zdají sny. Pamatuji, že naposledy minulý rok, když jsem byl doma, tak jsem kolikrát na svou mámu začal mluvit česky. Vůbec mi to nedošlo, až když na mě nechápavě zírala, tak jsem si to uvědomil. Na druhou stranu, když mě někdo naštve, tak nadávám portugalsky. Česká sprostá slova mi nepřijdou jako nadávky.

V Pardubicích jsi byl jak dlouho?

Asi 3 nebo necelé 4 roky, po dobu svého studia na Univerzitě Pardubice. Během studií jsem si také přivydělával v eBráně, kde jsem dělal technickou podporu. Převážně jsem vytvářel video manuály, aby zákazníci viděli krok za krokem, jak se co dělá.

Poté jsem se odstěhoval do Olomouce. Z Olomouce jsem taky odešel. Sice se mi moc líbila, ale bohužel tam nebylo tolik práce jako v Praze. A proto jsem se do Prahy za prací odstěhoval.

Měl jsi touhu, vrátit se zpět do rodné země, nebo se odstěhovat někam jinam?

Ano, napadlo mě, že možná někdy v budoucnu by to mohlo být reálné se vrátit zpět. Ale odstěhovat  se někam ne, řekl jsem si, že nechci být nový cizinec někde jinde. Už jsem to nechtěl zažít. Musel jsem hodně chtít a snažit se, jinak bych tu nezůstal. Hodně zahraničních studentů odešlo zpátky k sobě domů.

Jak snáší tvoje rodina, že jsi tak daleko?

Nejspíš dobře. Oni jsou hlavně rádi že se mi daří a jsem šťastný. Nevyčítají mi, že tam s nimi nežiji a já se je na oplátku snažím jezdit navštívit, jak často jen mohu. Většinou alespoň jedenkrát ročně na Vánoce, ale bohužel ne vždy je to možné.

Jsou české holky hodně jiné?

Přímo takhle se mě ještě nikdo nezeptal. Je to složitá otázka. Vždy se ptali, jestli jsou české holky lepší. A odpověď na tuto otázku zní ano. Holky tady jsou více přátelské a dá se s nimi dokonce líp kamarádit než s kluky.

Co by mě jako Češku v Angole nejvíce překvapilo?

Nejspíš chování místních lidí. Myslím, že lidé tam jsou šťastnější a veselejší než tady v Čechách, i když mají někdy méně. V Angole se lidi na sebe usmívají a ani se navzájem nemusí znát. Tady to lidem přijde divné. Nejsou tak otevření.

Co je pro tebe štěstí?

Definice štěstí nejspíš neexistuje. Každý si pod tím představí něco jiného. Pro mě je štěstí to, jak teď žiju. Mám milující rodinu a dobré přátelé, takže jsem šťastný. To jsem si vždycky přál!

Chtěl bys něco vzkázat našim čtenářům?

Nedovolte, aby vás cokoli přinutilo vzdát se v životě toho, co nejvíc chcete. Věřte ve svou cestu, bojujte a především buďte šťastní!

Kam dál: Zázraky se dějí, sny se plní. Stačí za nimi jít. – Eva Simkovičová


Tipy, jak se nebát a zařídit si život po svém, najdeš na Facebooku. 👍

Tags : Emiliano Da Cunharozhovorživotní příběh

Leave a Response