close
Explore

Simona Macková: Balím poslední věci

Balím a kontroluji poslední věci, nervózně a snad i trochu smutně posedávám nad kufrem. Nikam se mi nechce. Rodina, přátelé, pohodlí domova… co mi tu vlastně schází? A já se zase někam trmácím. Pak to všechno proběhne, čas uplyne rychleji než voda a já stojím zase ve dveřích našeho bytu, kde je všechno stejné, všichni jsou stejní. Jen já jsem najednou jakoby větší… Takhle to je pokaždé a doufám, že ještě mnohokrát bude.

Končím gympl a rozhoduju se, co se sebou. Racionální úvahy boří všechny dětské sny a já se zapisuji ke studiu Finanční matematiky na MatFyzu. Z pokusu se nestal omyl a já začínám úspěšně skládat první zkoušky. Radovánky studentského života jsou vykompenzovány soužením a strachem z neúspěchu ve zkouškovém.
Na volnočasové aktivity si přivydělávám doučováním matematiky a ve druhém ročníku mě začínají chytat touhy po zahraničí. Další léto přistávám ve Frankfurtu nad Mohanem. Práce na zdejší poště je sice dobře placená, ale je to pěkná dřina. Přesto si to náramně užívám. Moje první práce v zahraničí!

Na rok servírkou v Londýně

O rok později se potkávám s nezdarem ve studiu a musím svoje bakalářské studium neplánovaně o rok prodloužit. Jak tento čas nejlépe využít? Balím kufry a odjíždím do Londýna. Mám předem domluvené ubytování a pevně doufám, že si najdu práci co nejdřív. Vybavená spoustou rad a informací z diskusních fór se bez jakýchkoliv zkušeností v tomto oboru stávám servírkou. Na konci prvního týdne v Anglii už vydělávám. Londýn mi přirostl k srdci ale blíží se státnice – a tak zase balím kufry. Je čas se vrátit.

Ještě před státnicemi si s maminkou plníme sen a dovolenou trávíme v Himalájích. Daleko od domova a bez civilizace, dokáže pohled na svět změnit i žena ve zralém věku. Když na vás dýchne tamní kultura buddhismu, dělá to s člověkem opravdu divy. Ve vzpomínkách se tam s mamkou vracíme téměř denně.

Jít za tím, co má smysl

V prvním ročníku magisterského studia začínám pracovat v oboru, který studuji. Po konfrontaci s praxí a dalšími zkušenosti uznávám, že další roky na MatFyzu pro mě nemají smysl a odcházím na VŠE. Změnu prostředí i studijního systému vnímám jako správné rozhodnutí.

Proč se trmácet po všech koutech světa? Proč se nebát změnit školu? Co že mi tohle všechno dalo? Neuvěřitelně moc! Především poznání – a to jak sama sebe, tak dalších lidí, výjimečných osudů, rozličných kultur a návyků. Obrovským obohacením je tolerance a nadhled. V neposlední řadě to je osamostatnění, přiměřená asertivita a zlepšení jazykových schopností.

To, co jsem se naučila ve škole, není na škodu.

Nicméně to, co ovlivňuje můj každý den, se stalo za branami všedních dní, mimo pohodlí a teplo domova.

Pokud vás jen trochu láká nová zkušenost, jděte do toho i přes všechny obavy! Velmi rychle zjistíte, že je na světě pořád spousta dobrých lidí, kteří jsou ochotni vám podat pomocnou ruku. Největším přínosem vám mohou být ti, co sami někam vyrazili a mohou vám dát nepostradatelné rady a tipy, jak vyzrát nad všemi nástrahami. I mně spousta lidí nezištně pomohla a poradila. Tak to teď předávám dál zase já.

Nakonec přidávám motto, které s oblibou říká jeden můj známý: „Držte se nové cesty a starých přátel!“.


Máš chuť vyrazit na cestu? Kompas a příběhy najdeš pravidelně na Facebooku. 👍 

 

Tags : cestováníškola

Leave a Response