close
Explore

Vlastimil Sedláček: Buďte kreativní, riskujte a hlavně mějte vize!

Vlastimil Sedláček. Obyčejné české jméno, poměrně běžné příjmení. A naprosto nevšední příběh.

Vlastimil Sedláček se narodil do obyčejné rodiny, prožil obyčejné dětství a pak se stal učitelem. Do roku 1991 to byl člověk s obyčejným příběhem, jako spousta jiných. Ale pak se rozhodl pro nový start. Risknul všechno, co měl. Opustil práci, vzal si úvěr a koupil si první stroj. Jediný stroj, když každý z oboru ví, že pro velký byznys je takových strojů potřeba celá řada. Ale tím se liší člověk s vizí od člověka, který „ví, jak to chodí“. Vlastimil Sedláček nepotřeboval fakta a statistiky. Dokonce ani nepotřeboval umět anglicky. Šel prostě jen za svým snem. A ten se roku 1991 skutečně začal plnit.

Ráno vstanu pravou nohou, vyjdu na balkón a řeknu: „Tak, těším se na krásný den!“ A to dělám pravidelně.

V noci stavěl, přes den prodával. Protože žádný učený z nebe nespadl a ke štěstí je třeba přispět především vlastní vůlí a pílí. Vlastimil Sedláček obětoval své vizi deset let života – nejezdil na dovolené, neutrácel za věci, které by chtěl. Budoval firmu, viděl to, čeho chce dosáhnout, cítil ten potenciál. V roce 1999 se založila odnož Seko Aerospace, kdy se splnila první z mnoha vizí – Seko vzlétla do oblak. Komponenty pro letecké motory, turbíny pro energetiku. Už tehdy ukázala firma svůj neuvěřitelný potenciál.

A pak přišel rok 2008. Desetiletý následek špatného rozhodnutí a firma Lehnan Brothers, která položila ekonomiku na lopatky svým bankrotem. Dynastie padla. Sedláček na to také vzpomíná:

Asi největší krize byla 2008 a určitě to nebylo jednoduchý a my jsme rádi, že jsme ji přežili. Když začnete od nuly s jedním zákazníkem a pak to portfolio rozšiřujete. V roce 2008 jsme byli závislí na jednom velkém zákazníku.  Potom se to rozjelo a jedeme až dodneška. Nám, začínajícím podnikatelům, to ukázalo, jak tu firmu přizpůsobit když ta velká krize přijde a abychom to ustáli. Dobrý podnikatel se pozná tak, že na krizi vydělá. Nebrečí, že nemá práci nebo klienty, ale popere se s tím. A díky tomu si myslím, že kdyby znovu přišla velká krize, možná i větší, tak ji i tak ustojíme. 

Přečti si taky: Z Brna do Číny a zpět – Adam Varga

Firma Seko to ustála a dokonce se jako fénix zrodila z popela a to i přesto (nebo právě proto), že se v lednu toho roku otevřela nová pobočka v Brazílii, první zahraniční pobočka. „Dítě“ Vlastimila Sedláčka sílilo, expandovalo a nabíralo nové a nové klienty. V roce 2009 už jedna pobočka existovala i v Německu. Původně učitel z Loun si splnil svoji vizi.

Po revoluci tady byla doba euforie, každý chtěl začít podnikat. Doba raného kapitalismu, všichni chtěli hned a okamžitě vydělávat peníze. Já jsem začal od nuly postupně z garáže, a když nevíte, jak se ten byznys dělá, potřebujete učitele. Já jsem měl to štěstí, že jsem natrefil v Rakousku na jednu nástrojárnu, kde mě opravdu vycvičili a vychovali v člověka, který si opravdu váží zákazníka. Který, když zákazník něco řekne, tak to má splněno den předtím. 

V květnu roku 2013 se Seko tool dostalo i do Indie a Itálie, kde působí dodnes. Jak Vlastimil Sedláček říká, za úspěchem firmy stojí „dobrý základ“ a jeho společník, vedoucí pobočky v Rychnově nad Kněžnou, dodává: „A taky díky Vlastovi. On je opravdu takový motor, to, co on dokázal a tím jak všechno žene dopředu.“ Člověk musí být pro svoji firmu pevným základním kamenem, bez něj to nemůže fungovat. Když firma padá, musí se mít o co opřít. Jako to byl Baťa pro své obuvnictví, jako to byl Robert Lehnan pro banku v roce 1929, jako to byl Steve Jobs pro Apple. Všechny firmy mají jedno společné a Seko má to štěstí, že ten pevný kámen má.

A co byste doporučil mladým lidem, kteří chtějí podnikat? (Vlastmil Sedláček se pousměje, jakoby na tuhle otázku čekal. Bez dlouhé pauzy, bez zaváhání odpovídá.)

Aby se nebáli, byli kreativní, dokázali riskovat a hlavně měli vize, které dokážou relizovat. Člověk bez vizí nemůže začít podnikat. Všichni velcí podnikatelé vždycky měli vizi. Baťa, Steve Jobs… Firma bez vizí je suchá, stejně jako manželství bez vizí. Je to nuda.  

Kam dál: Vít Polnický: Absolventi technických oborů si myslí, že jim stačí teorie


Čerstvé menu pro všechny hladové na Facebooku. 👍

Tags : sekovize

Leave a Response