close
ImprovePro Sebe

A kde se schovává tvoje vášeň?

Je středa odpoledne a ty se díváš z okna. Přemýšlíš. Kdybys tak mohl žít takový život, jaký doopravdy chceš. Ne že by tvůj život byl strašný – jenom je na nic… prostě všední. Každý den vypadá jako ty ostatní a dny pomalu plynou. Neustále slyšíš od lidí kolem, rodičů, učitelů a ostatních, aby ses soustředil na učení. Aby ses rozvíjel. Postupoval na kariérním žebříčku a vydělával spoustu peněz. Ale hlavně, abys byl úspěšný. Neschází Ti něco?

A co takhle –  vášeň pro život? Síla, která tě žene kupředu a přivádí na nová místa. Oheň uvnitř těla, který není vždy jednoduché zažehnout, ovšem jakmile se rozhoří, je těžké jej uhasit. 

Je to ten pocit, co tě donutí si uvědomit, že doopravdy žiješ. Něco, co tě dělá šťastným, když na to pouze pomyslíš. Tak šťastným, že mnohdy zapomeneš na veškeré své problémy. Když lidé mluví o tom, co je naplňuje, co milují – svítí jim oči. Je úžasné to pozorovat.

Znáš ten pocit, když děláš něco s opravdovou vášní a celý u toho jen záříš? Je to jako když se čas zastaví a jediné co v danou chvíli existuje jsi Ty a ta chvíle.

Kam si teda pro vášeň dojít?

Pravděpodobně už dávno víš, co je tvá opravdová vášeň. Možná se to ale postupem času někam zatoulalo. Jako děti jsme plní snů a nápadů. Nebojíme se zkoušet nové věci a riskovat. Jak ale stárneme, zapomínáme na své sny. Soustředíme se pouze na to, abychom vydělali peníze a zaplatili všechny ty nájmy a poplatky. Přestáváme náš život skutečně žít.

Pokud ovšem nevíš, co by tak mohlo být tvou vášní, budeš muset opustit svou komfortní zónu a zkoušet nové věci.

5 znamení, že je to to pravé

To pravé. Ořechové. (nebo ta pravá od Matella). Prostě ta tvoje vášeň.

 • Děláš to i zadarmo. 
  – zkus si na chvíli představit, že nemusíš řešit peníze a že máš vše potřebné pro přežití. Jak budeš trávit svoje dny? Budeš malovat? Potkávat se s lidmi? Vařit pro kamarády? Psát?
 • Zapomínáš u toho na čas
  – ponoříš se do úkolu a najednou jsou tři hodiny pryč. Netušíš kam se poděly, ale cítíš se skvěle. A něco ti vzniká pod rukama. Zkus se do toho takhle ponořit častěji  🙂
 • Cítíš se u toho jako odborník 
  – lidé okolo tě poslouchají, ptají se tě. Zjišťují tajné přísady tvého receptu. Ptají se tě na názor. A když o tom mluvíš, víš přesně, co říkáš. A je opravdu jedno, jestli je to matematika nebo pečení koláčů.
 • Všímáš si, že tohle vlastně miluješ celý život
  – už od mala tě to táhne tímhle směrem. Mám kamarádku, která se naučila ve čtyřech letech číst. Pak přelouskala dvě knihy každý týden, ze všech slohovek měla jedničky a psala a psala – deníčky, minipovídky, pohledy a dopisy. Dneska je z ní šéfredaktorka – a za dobrý texty by běžela klidně světa kraj. A další můj kamarád jako malý pokreslil zdi v celém domě. Tehdy dostal na zadek, ale dneska má internetovou galerii a otevírá v Praze sdílené ateliéry. A navíc, jeho obrazy se velmi dobře prodávají.
 • Tvoje okolí už to možná dobře ví
  – chodí za tebou přátelé a potřebují s něčím pomoct. Nejdřív nenápadně. Třeba vědí, v čem je na tebe spoleh. Za mnou mí přátelé příjdou vždycky, když si neví rady s texty. Chodí za tebou spolužáci a žádají tě o radu? Jsou přesvědčeni, že jim tu radu dáš. Něco na tom bude.

Jestli nic z toho nemáš/ necítíš, nezoufej. Nezoufej. Ne u každého se jehou talent projeví hned na začátku. I když jde třeba o mistra v třídění ponožek, může se to u Tebe projevit až v pozdním věku. Například ve Skandinávii je systém takový, že v průběhu svého života můžeš kompletně změnit své zaměstání. Když kompletně, tak kompletně. Z hasiče se tak v 50 letech může vyklubat úspěšný pianista a stát Vás navíc podporuje 🙂 Nebojte se tak své předpoklady objevovat do konce svého života.

Vášní může být i hledání vášně. Třeba Tomáš Hajzler pomáhá ostatním hledat jejich vášeň – píše o tom blog a pořádá kurzy.

Nejdůležitější je nebát se a zkoušet nové věci. Všechno co ti přijde na mysl. A i když přesto netušíš, co by tak mohlo být tvou vášní, nic si z toho nedělej a zbytečně se nestresuj. Zkoumej sám sebe a užívej si život.
Žij každý den naplno. Stačí se tomu poddat a ono to příjde.

A neboj, jakmile najdeš to svoje, poznáš to.
Opravdu. 

Kam dál: Nikdy se nezastavit


Máš ještě hlad? Vyber si z našeho menu na Facebooku. 👍

Tags : findingpassionsearching

Leave a Response