close
Explore

Jakub Blažek: Stáž, Mexiko a full-time – najděte si to, co vás baví a dělejte to pořádně

Jakub (26) při škole nastoupil jako trainee do logistky, tedy na stáž. A protože chtěl cestovat a zároveň se nevzdat brigády
v oboru – našel si pobočku v zahraničí a podal si žádost o služební cestu. Tak se dostal do Mexika.
Věří, že práce se má dělat prostě pořádně.

Když se Jakub rozhodoval pro školu, chtěl něco, co by ho zajímalo a zároveň mělo široké uplatnění. Obě tyto podmínky splňoval dopravní marketing, management a logistika.

Ve čtvrťáku se rozhodl, že si najde stáž v oboru. To je v dnešní době velmi populární program pro studenty posledních ročníků a absolventy vysokých škol, kteří díky tomu mají možnost začít svou kariéru. A tak se dostal do Continental Automotive. Jejich nabídku našel na internetu a rozhodl se, že to vyzkouší. V ekonomickém oddělení neměli zrovna místo, ale nabídli mu logistiku. Náhoda? Asi osud. “Tam jsem se totiž našel,” řekl.

Myslel si, že Continental jsou jenom pneumatiky. Proto byl dost překvapený, když přišel do haly, kde byli roboti. Tam se ukázalo, že Continental vyvíjí špičkové technologie a udává tempo světovému průmyslu s automobily. A že jde o mnohem víc, než o pneumatiky, které pravděpodobně každý zná.

V logistice se věnoval sledovaní procesů, parametrů vytížení a celkové efektivitě. Začínal vyplňováním tabulek a nejdříve se učil rutinní úkoly. První projekt dostal do roka. Do hlavního skladu potřebovali zavést nový systém rozvozu materiálu. Tak se vymyslel vláček, který po hale rozváží díly a cestou zpátky sbírá krabice. Jakub mu plánuje časová okna a hlídá, aby v každém koutě haly měli správný materiál.

Jakub mluví plynule anglicky, má základy němčiny a španělštiny. V Mexiku strávil celkem tři měsíce rozvojem konceptu pro nový závod jejich společnosti. Po návratu dodělal školu a dostal nabídku na full-time.

Sunset in Mexico

Položila jsem Jakubovi několik otázek ohledně jeho kariéry. Tady jsou!

Co je pro tebe v práci nejdůležitější?

Je to možnost neustálého rozvoje. Takový ten „drive“, co v automotive cítíte prostě všude. Neustále se inovuje, zkoumají se nové technologie a pořád se můžu posouvat kupředu.

Máš momentální cíl, kam by ses chtěl posunout?

Velice mě zajímají moderní technologie, takže bych se chtěl posunout ve znalosti industry 4.0, který je teď skloňován úplně všude. Industry 4.0 je čtvrtá vlna průmyslu – využívání informačních technologií ve výrobě, umělá inteligence, automatizace a roboti.

Je něco, na co jsi v životě nejvíc hrdý?

Člověk by měl být hrdý na to, co dělá. Není větší chyby, než plýtvat svůj čas na něco, co tě neposouvá. Jsem tedy hrdý na to, co dělám a co mě posouvá.

Přečti si také: Jan Andres: Není to práce, je to životní styl

Co bys poradil mladým lidem, kteří se chtějí uplatnit?

Najděte si to, co vás baví a dělejte to pořádně. Mějte trpělivost, ale nebuďte laxní. V případě neúspěchu nesvádějte vinu na ostatní, ale najděte místo, kde se můžete zlepšit.

Kam dál: Vlastimil Sedláček: Buďte kreativní, riskujte a hlavně mějte vize!


Tipy, jak se nebát a zařídit si život po svém, najdeš na Facebooku. 👍

Tags : BlažekContinental AutomotiveMexikoprácestáž

Leave a Response