close
Explore

Jaroslav Jedlička: Z vesnice až do celosvětově působící firmy

Jako kluk z vesnice jsem ještě nevěděl, co mě čeká v budoucnu. Teď vím, že mým osudem jsou cesty mimo Českou republiku. Vyrůstal jsem v malé vesnici na Pardubicku. Věděl jsem, že jednou chci na univerzitu, a tak jsem si jako střední vybral gymnázium. Jenže to tehdy znamenalo dojíždět až do Pardubic.  Zpětně to ale hodnotím jako skvělý základ pro moji kariéru.

Ani dluhy, cestovní ruch ani regionální rozvoj

Tak jsem na té vysněné univerzitě byl. Jenže se ukázalo, že informační management (tedy obor o informačních technologiích), které jsem studoval v Hradci Králové, nejsou nic pro mě. A tak přišlo náhlé experimentující období.

Jenže jsem s ničím takovým nepočítal a tak se to jeví trochu jako z komedie. Šel jsem na management cestovního ruchu. Dodělat si bakaláře. Co ale budu dělat potom? To pro mě byla velká neznámá. Zkusil jsem studovat na Masarykově univerzitě regionální rozvoj. Jenomže jsem si těsně před diplomovou prací uvědomil, že to není to pravé.  Díky tomu jsem ale zjistil, že mě opravdu baví účetnictví.
To mě nasměrovalo – přešel jsem na finance. A udělal jsem správně.

Osud mi nahrál do karet

Nechtěl jsem být závislý na rodičích. Bylo mi jasné, že co nejdřív po studiu nastoupím do práce. Moje první pozice v malé účetnické firmě sice byla nic moc, ale bral jsem ji jako zkušenost.

Pamatuju si, že v tu dobu jsem zkusil něco pro mě naprosto nového. Chtěl jsem prostě využít každé příležitosti. Tu mi poskytl náš starosta. Během následujících voleb jsem získal mandát, takže od roku 2014 působím jako starosta té naší vesničky.

Na další pracovní pozici v potravinářské firmě jsem vydržel rok. A protože jsem chtěl stejně skončit, byl jsem rád, že jsem narazil na program společnosti Federal-Mogul. Po úspěšných přijímacích řízeních mi došlo, že to má háček. Program nabízel spoustu cestování po světě. Půjdou mé cesty do zahraničí dohromady se starostováním? Nevím, jestli mě má osud tak moc rád, ale rozhodně mi v tom přál. Bylo mi oznámeno, že se mi dlouhodobější cesty vyhnou a budu se zúčastňovat pouze zahraničních školení.

Přečtěte si také: Jakub Blažek: Stáž, Mexiko a full-time – najděte si to, co vás baví a dělejte to pořádně

V náruči strojírenského giganta

Federal-Mogul je celosvětově působící firma se sídlem v USA. V Kostelci nad Orlicí, kde sídlí česká pobočka této firmy, se vyrábí brzdové destičky a například brzdová obložení pro nejznámější automobilové značky světa.

Pracuji jako finanční účetní. Kdybyste se mě zeptali na mé plány – neodpověděl bych vám jinak, než že svou budoucnost vidím právě tady. Dobře organizovaná a skvěle fungující – tak bych tuto společnost definoval.

Jak to chodí

Než jsem se do všeho dostal, chvíli mi to trvalo. Nicméně dnes můžu říct, že jsem si na své pozici jistý. Při jednotlivých školeních se zaměřujeme na jedno či dvě témata. Většinou se jedná o učení měkkých dovedností, tedy různá jednání, prezentování či organizaci práce. V případě prezentování se všichni sejdeme a pokoušíme se představit zadané téma, přičemž následně na to dostáváme zpětnou reakci.

To, že se školení konají v mezinárodním měřítku, dává člověku úplně jiný rozhled, než dosud měl. Pokud se dostanete do prostředí, které vám umožní vycestovat, berte to!

Kam dál: Jan Andres: Není to práce, je to životní styl


Čerstvé menu pro všechny hladové na Facebooku. 👍

 

 

Tags : celosvětová firmaJaroslav Jedlička

Leave a Response