close
Explore

Karel Novotný: Naučiť sa mať rád to, čo robíte, je cesta.

Poďme položiť pár otázok bezpochyby inšpirujúcemu, úspešnému odborníkovi na reklamu a marketing, Karolovi Novotnému. Počas svojej kariéry si toho preskákal naozaj veľa. Od práce v reklamných agentúrach, školenia nádejných podnikateľov ku coachingu a marketingovému poradenstvu, ktorému sa venuje dodnes. Budeme sa baviť predovšetkým o práci, jej začiatkoch, ľuďoch v nej, či čerpaní inšpirácie…

Ako si sa dostal k reklame, ťahalo ťa to k tejto brandži už od mladého veku?

Šlo to samo, nebol to žiadny môj sen, koníček, nič také. Začalo to na vysokej, chodil som do AIESEC, tam sa rozdávali funkcie. Nikto nestál o pozíciu nástenkára, ja som spravil novú nástenku. Potom som urobil promo veľtrhu pracovných príležitostí, potom som začal robiť marketing celej pobočke. No a potom to už so mnou išlo…

Spomenieš si ešte na svoje študentské časy?

Jasná vec. Vysoká bola pre mňa skvelá, až na to, že som ju nedokončil. A to hlavne v posledných rokoch ľutujem. Ale čo už.

Čo bolo podnetom na to, aby si začal podnikať a neskôr začal i s vlastným projektom Mindless?

Žiadne hrdinstvo, žiadny splnený sen. Po 15 rokoch som už nemohol pokračovať v agentúrach. Bol som defacto nezamestnateľný. Odísť som musel. Ale rodina, záväzky…tak som to proste skúsil. Vyhecoval som sa, či dokážem sebe poradiť rovnako ako ostatným. Ale so všetkým tým rizikom a zodpovednosťou. A ono to vyšlo, narodil sa Mindless. Nejak zabodoval, rodinu uživil. A ide sa ďalej.

Prečítaj si tiež: Jak si uspořádat nápady: Zkus myšlenkové mapy

Ako hovoríš, pohybuješ sa vo sfére reklamy už viac ako 15 rokov. Vieš si sám seba predstaviť v nejakej inej práci?

Chá, ja som to skúšal! Ale zakaždým som sa stále poslušne vrátil spať. Neviem, ako dlho to ešte pôjde, ale nejaké zadné dvierka hľadám stále. Teraz na jeseň jedny také vrátka predstavím.

Aký bol tvoj startup, stretol si sa s budovaním svojej firmy aj s prekážkami či nepochopením?

Startup…Ja som žiadny nemal. V poslednej dobe je to už možno buzz-word. Čo to vlastne znamená? Každý si do toho projektuje, čo chce. Skrátka podnikám. Na vlastné riziko, na vlastnú zodpovednosť. Prekážok bolo samo o sebe fúra a o nepochopení ani nehovoriac. To samozrejme riešim dodnes. Koľko ľudí ťa miluje, toľko ťa nenávidí.

Spomenieš si na svoju najlukratívnejšiu zákazku, resp. brand, ktorému si pomáhal s presadzovaním?

Nemám to tak. Neženiem sa za skvelými referenciami, ani referencie nemám na webe. Vlastne ich nemám spísané vôbec. Beriem to všetko predovšetkým ako prácu a baví ma tá challenge obslúžiť kohokoľvek, kto príde. A áno, niektoré projekty sú viac zaujímavé než iné, napríklad práca pre Pet Center, LMC, Remoska alebo Embraco. Ale všetkých svojich klientov mám rád rovnako.

Odkiaľ čerpáš inšpiráciu pre svoju tvorbu, čo ťa ženie stále dopredu v zdokonaľovaní seba samého?

To je otázka za 100 bodov…Udržujem sa stále vo veľmi hyperaktívnom móde. Čítam maximum denných udalostí, čítam beletriu, čítam psychológiu, počúvam kopu hudby, veľa športujem. Asi to hlavné, čo by sa odo mňa očakávalo, nerobím. Nečítam žiadne marketingové ani brandové blogy, nemám vzory ani favoritov. Zatiaľ to celkom funguje.

Je tvoj job zároveň tvojim koníčkom? Dištancuješ svoje súkromie od pracovného prostredia?

Skôr som to tak mal, že to bolo spojené, prepletené. Ale už nie. Snažím sa to maximálne oddeľovať. Ide to. Ale po tých rokoch je to pre mňa jediná cesta, inak by som sa z toho už definitívne zbláznil.

Na záver nejaká cenná rada pre mladých ľudí, ktorí chcú začať so svojim biznisom, alebo všeobecne pre mladú generáciu?

Na cenné rady sú dnes knižky, blogy, citáty…Ale OK, jedna múdrosť, ktorú keď som si vymyslel, tak som zistil, že už vymyslel niekto predo mnou…Neverím na to, že by ste mali robiť to, čo máte radi. To čo máte radi, si strážte a opatrujte. Nezapredávajte to. Ale naučiť sa mať rád to, čo robíte, je cesta. A keď sa to nenaučíte dostatočne včas, zoberte sa a odíďte.

Kam dál: 5 inšpiratívnych výrokov Billa Gatesa


Čerstvé menu pro všechny hladové na Facebooku. 👍

Tags : Karel NovotnýMindless

Leave a Response