close
ExploreLifePráce

Kariéra ve startupu vs. v korporátním světě

Pracovat pro začínající společnost, nebo pro zavedenou korporaci? Obojí má své výhody a nevýhody a záleží na konkrétním člověku, čemu dá přednost. Co je pro někoho jasným pozitivem, nemusí někdo jiný považovat za plus. Důležité je zohlednit, jaká máte od práce očekávání a jaký je váš preferovaný pracovní styl.

Jistota vs. příležitost

Práce ve startupu znamená mnohem méně byrokracie než v korporátu, kde lidé často musí vyplňovat tabulky a reportovat o své práci, což ve finále stejně nikdo nečte. Méně papírování, nekonečných konferenčních hovorů a zavedených firemních strategií znamená větší flexibilitu a potenciál pro využití vlastních silných stránek.

V dynamickém prostředí člověk může snáze získávat další znalosti a dovednosti a pracovat na vlastních projektech. Využijte možnost na sebe upozornit a prosadit se. Startup přináší nové příležitosti a zážitky a vaše jméno bude spojováno s rostoucí společností.

Nedostatek pracovních zkušeností zde lze kompenzovat nadšením, což je skvělé například pro absolventy, kteří ještě neměli šanci nasbírat několikaletou praxi v oboru. Na druhou stranu, nejen úspěchy, ale i přešlapy budou v začínající firmě více vidět. Jelikož si nemohou dovolit zaměstnávat nepřínosné lidi, často je na zaměstnance kladena velká odpovědnost a očekávání, což nemusí být pro každého. Někdo se cítí více motivován, jiný se může cítit pod tlakem a ve stresu a byl by spokojenější v práci s nižšími nároky, kde by byla pracovní doba od devíti do pěti bez nutnosti domácí přípravy.

Vyšší mzda od začátku, nebo podíl na zisku?

Čemu startupy většinou nemohou konkurovat je nabídka nejrůznějších výhod, které mají pro své zaměstnance zavedené korporátní společnosti. Větší firmy si mohou dovolit hýčkat si své pracovníky rozmanitými benefity, cestami do zahraničí a vyšší mzdou.

Přečtěte se také: Vojta z Feedyou: Konečně jsme tady a začínáme krmit hladové

Firmy v začátcích mnohdy nemohou poskytnout stejně vysoké nástupní platy, je zde však možnost těžby z úspěchu společnosti v budoucnu, pokud se stanete vlastníkem akcií. Finančně si ve startupu lze přilepšit vedle akciového podílu i vaší tvrdou prací, která v menším podniku nezůstane bez povšimnutí.

Atmosféra na pracovišti

Není tajemstvím, že v korporacích je vysoká koncentrace lidí, které jejich práce nebaví a nevidí v ní žádný smysl. Obzvlášť na vstupních pozicích není úsilí zaměstnance příliš vidět a zůstává neoceněno. Když mají pocit, že by se něco dalo udělat jinak, často se tomu nevěnuje pozornost, protože je nutné držet se firemní strategie.

Kam dál: Vojta z Feedyou: Z Pardubic do San Francisca

Velké množství zaměstnanců znamená větší anonymitu a méně bližších vztahů s kolegy. Týmový duch všech zaměstnanců začínajících firem od nejvyšších pozic po stážisty spočívá ve sdílení společného cíle. Všichni mají jasno, kam společnost směřuje, a to jim přináší pocit, že jejich snažení není zbytečné.

Inspiraci je možné nacházet každý den přímo v kanceláři – pracujete přeci se skutečně úspěšnými lidmi. Inovátoři, kteří se svým podnikáním snaží změnit svět, vás budou svým entuziasmem motivovat k lepším výkonům.

Jakou možnost byste si vybrali vy? Napište nám do comments.

Vojta z Feedyou: Co teď plánujeme dál?


Tipy, jak se nebát a zařídit si život po svém, najdeš na Facebooku. 👍

Tags : kariérakorporátní světstartup

Leave a Response