close
Explore

Lenka Jakubičková: Od šicího stroje k počítačové grafice

Grafika pro mě znamená všechno. Společně s kreativitou je to můj svět v nekonečném moři možností. Jako malá jsem ještě netušila, že budu grafičkou. Toužila jsem totiž být módní návrhářkou. Kdybyste mi před pěti lety řekli, že budu mít takovou práci, nevěřila bych.

Jako malá jsem ještě netušila, že se budu věnovat grafice. Toužila jsem být módní návrhářkou. Svět barevných šatů mě tehdy lákal ze všeho nejvíc. Měla jsem blízko k umění, proto jsem během základní školy navštěvovala ZUŠ (základní uměleckou školu). A to mě chytlo. Jako střední jsem si zvolila Střední školu umělecko-průmyslovou v Ústí nad Orlicí, obor design oděvů. Nakonec se ovšem ukázalo, že to není ten správný směr pro mě.

Od šicího stroje k počítači

Barvy mě bavily, ale nakonec ne v souvislosti s modelingem. Vlastně už v prváku na průmce jsem si uvědomila, že takhle pokračovat rozhodně nechci. To, co mě bavilo, byla ruční a technická grafika. Nicméně měnit školu jsem nechtěla. Vydržela jsem do maturity a začala se mezitím učit s grafickými programy.  Po dokončení jsem se jim už věnovala naplno. Tehdy mi táta nabídl první příležitost – pomoc s tvorbou polepu do výlohy jeho obchodu s elektronikou. Rodiče si ale mysleli, že mám na víc. Přáli si, abych šla na vysokou.

Měla jsem dost napilno se samotnou prací v grafických programech. Na teorii nebylo tolik času – poznávala jsem nové programy rovnou v praxi a pilovala angličtinu na pomaturitním studiu. Odpoledne jsem měla brigádu v copycentru. Asi bych mohla říct, že právě tahle brigáda mi změnila život. A do toho všeho mě oslovil Viktor, dlouholetý kamarád. Šli jsme na kafe a Viktor se zamyslel: “Rozjíždím svůj start-up a hledám grafičku. Co zkusit něco nového?”

Vytrvej, vytrvej, vytrvej!

Když na to vzpomínám, tak si uvědomuji, jak moc těžký začátek to byl. Viktor mě přijal do svého týmu. NEXTAP je start-upová společnost vytvářející nativní aplikace iOS a Android – převážně pro klienty z Velké Británie a USA. V prvních měsících jsem byla zoufalá. To, co tam na mě čekalo za úkoly. Nikdy jsem to nedělala! S tvorbou webových stránek a aplikací jsem měla do té doby jen minimální zkušenosti. Uměla jsem vytvářet pouze propagační materiály. Byly chvíle, kdy jsem chtěla doslova vyhodit počítač z okna. Naštěstí jsem vydržela a s pomocí dalších členů jinak mužského týmu jsem to zvládla.

Přečti si taky o Lenčině inspiraci – Lubošovi Volkovovi

A to celé vlastně jenom díky tomu, že jsem vytrvala. To je nejdůležitější. Nesmíš se vzdávat. Nesmíš se bát zkoušet to, co cítíš, že je to pravé. Teprve pak poznáš, co doopravdy chceš.

Povinnosti a pak relax. A opakovat!

Kromě grafiky dělám ale samozřejmě spoustu jiných aktivit. Hrozně ráda se věnuji fotografování. Ráda i kreslím a miluju horskou turistiku. V blízké době plánuju výstup na nejvyšší horu Slovenska – Gerlachovský štít.

Lenka Jakubičková
Lenka Jakubičková

Jak se stát jedničkou

Současně s prací jsem si konečně dodělala bakalářský titul na univerzitě v Hradci. Chci totiž pozvednout celý tým na co nejvyšší úroveň. Chtěla bych se zlepšit a být co možná nejlepší grafičkou. Nabrat co nejvíc zkušeností.

Pokud se i ty zajímáš o grafiku, doporučuju číst časopis Font. Jsou tam zajímavé nápady a novinky ze světa grafiky a technologií. Inspiraci můžeš čerpat také prohlížením prací ostatních grafiků. Ty můžeš najít například na stránkách Behance a Dribble. Jinak je velmi dobré se spojit i s jinými grafiky. Osobně mi pomohla schůzka s Lubošem, který vede tým designérů v zahraničí.

Na závěr bych ráda poděkovala své rodině a přátelům, kteří mě podporují. Moc si toho vážím.

A jak už jsem říkala, ze všeho nejdůležitější je vytrvat. A vytrvat!

Zjisti víc o týmu NEXTAP !

Kam dál: Viktor Šmídl: Sám sobě šéfem


Ještě máš hlad? Čerstvé menu pro všechny hladové na Facebooku. 👍

Tags : grafikaJakubičkovápovinnosti

Leave a Response