close
Explore

Letní rozhovor s Kovym

Byl příjemný červnový den, společně s mojí kamarádkou a spolužačkou jsme se sešli s populárním českým youtuberem Karlem Kovářem (20), na Youtube známém jako Kovy nebo Call me Charlie, ve zrenovovaných Tyršových Sadech v našem rodném městě – v Pardubicích.

„Čáu,“ volá hlasitě Kovy, zatímco sestupuje po schodech dolů k parku. V ruce drží sportovní tašku a zdá se, že je dobře naladěný.

„Zdravím tě, Kovy! Ehm, nebo spíš Karle?“ odvětvím váhavě.

„Tak na to se mě ptaj skoro všichni, ale Kovy, nebo Karel – je to jedno,“ směje se. V tašce prý nese kopačky a věci na fotbal.

„Byli jsme si zakopat s klukama z gymplu, možná některý z nich znáš,“ dodává.

„Možná jo! Pojďme ale pryč z toho slunce.“

Teplota vzduchu se stále držela na třicítce, a tak si přecházíme sednout do stínu.

Už od první chvíle na mě působil jako milý chlapík a 2 hodiny rozhovoru mě v tom jenom utvrdily. Rozpovídal se o školním výletě do Itálie, tequile, start-upech, výletě do USA i o jeho škole. Nakonec spíš Kovy dělal rozhovor se mnou – ptal se, jak to jde na Dašáku – gymnáziu, kam sám chodil. Povídali jsme si o naší nové studijní místnosti i o největších hloupostech, co jsme se na ”Dašáku” naučili.

Ahoj Kovy, vítej ve svém rodném městě! Všichni ví, že rád cestuješ, dokazují to o tobě nejen videa, ale i fotky na tvém Instagramu. Přemýšlel jsi, jestli bys časem chtěl v zahraničí i žít?

No to musím zjistit. Teď plánuji jet na 3 měsíce do USA, což bude velká změna, protože do teď jsem cestoval spíš jako turista – nárazově, na chvilku. Najednou to uvidím z tý druhý strany. Zkusím tam žít a nějak existovat, poznat nějaký lidi a třeba mi to napoví. Ale mám to tu v Česku rád

A Tvůj výlet do Ameriky je v rámci nějaké kampaně?

Ne, jedu vyloženě na výlet. Nechci bejt vázanej povinnostma a zadáníma, co dělat a tak. Takže je to spíš dovča – pracovní, ale dovča. Máme domluvený byt, znám pár lidí, ale bude to těžký.

A můžeme se i z Los Angeles těšit na spoustu lifestylových videí?

Lifestylových, nebo bussinesových! Musím se rozhodnout… ale spíš lifestylových. Taky mě láká tvorba v angličtině, takže se můžete těšit na anglický kanál.

Na to jsem se tě chtěl také zeptat. Vzhledem k tomu, že jsi už známý snad pro celé domácí publikum, bylo by asi dobré zvážit tvorbu pro zahraničí. Je to zajímavý nápad udělat kanál i v angličtině, ale není to risk?

Ano, publikum v Česku a na Slovensku není nafukovací a já sám cítím potřebu posouvat svoji tvorbu dál. Problém ale je, že zahraniční scéna je přesycená, tvůrců je neskutečně moc a všichni tvoří neuvěřitelně kvalitní obsah. Takže obstát v téhle konkurenci nebude lehké.

Hovořím s tebou v rámci start-upu Feedyou, který si klade za cíl pomáhat mladým lidem v jejich rozvoji skrze plánovanou aplikaci. Zajímalo by mě, co si myslíš o možnostech mladých lidí u nás v Česku a také v zahraničí.

Váš nápad se mi líbí, mohla by to bejt i potenciální díra na trhu. V Česku není na středních školách tolik příležitostí, jako třeba v zahraničí. Je to i typem vzdělávání, ten je ve střední a východní Evropě odlišný od západních zemí. Samozřejmě existují projekty, které cílí na středoškoláky – problém ale nastává v tu chvíli, kdy se o nich středoškoláci nemají jak dozvědět. Mají na to určitě vliv i učitelé ve školách…

Myslíš tím způsobem, že si jen plní svoji pracovní povinnost a tématické plány, spíše než aby dávali žákům větší prostor a lépe s nimi komunikovali?

Přesně, a nejen to, spoustě učitelů chybí schopnost motivovat svoje studenty. Zkrátka naše školství má stále co vylepšovat, ale věřím, že jednou dospějeme k větší efektivitě. Je obrovský množství lidí, kteří si neumí představit školu v takovém světle, že by je mohla i bavit. Chodit tam se bereme jako povinnost. Na druhou stranu ale existují školy, které dávají studentům reálný kontakt s praxí, a to nemyslím jen odborné učiliště.

Přečti si taky: Kateřina Vacková: #prsakoule, Harvard a kafe

A co vysoké školy? Univerzity?

Tam je to o něco lepší, obecně si myslím, že vysoké školy v Česku jsou na tom docela dobře. Stále je tu ale problém, že hodně lidí nedokáže po vejšce najít uplatnění. Souvisí to ale určitě s oborem, který se vybrali.

Vraťme se ještě ke slovu start-up. Co si myslíš, o nově vznikajících projektech?

Obecně jsem hrozně rád. Těší mě, že je velký množství lidí, který se snažej vyvíjet nový věci a dostávat je mezi lidi. O to lepší pak je, když jsou projekty, který lidem můžou přímo pomoct. Jasně, startup je obecně riskantní záležitost, ale člověk může 6x přijít s něčím novým, co se neuchytí, ale nakonec mu to vyjde a pak je to super. Je dobře, že tenhle zahraniční trend stíháme a že existuje několik organizací, který dokážou nejen finančně podporovat ambiciózní projekty.

Další věc, na kterou se chci zeptat je Influencer marketing – určitě ti chodí spousta nabídek na spolupráci, jak to zvládáš?

Jo, občas je toho hodně, až z toho člověku jde hlava kolem. Nevíš, co odmítnout a co naopak přijmout, ale člověk musí vědět, kde jsou hranice a co on sám chce. Není to tady jako v zahraničí, kde lidi mají větší praxi a mají mnohem větší možnost výběru. Měsíčně mi chodí desítky nabídek, ale jen málo je jich takových, se kterými bych se dokázal ztotožnit.

Jsi studentem Karlovy univerzity – obor Marketingová komunikace a Public Relations, jak bys to zhodnotil? Je to těžká škola?

Ten obor je poměrně nový, je progresivní, snaží se sledovat trendy, dostane tě do kontaktu s mnoha lidmi z praxe a myslím, že je to to nejlepší, co mně může veřejné vzdělávání dát. Jsem tam fakt spokojený. Ale určitě to není tak náročné, jako medicína nebo třeba práva, ale mě právě ta škola vyhovuje i tím, že mi nechává spoustu prostoru na tvorbu videí a získávání praxe.

Člověk by mohl říct, že díky tvému zapojení v influencer marketingu by se tvoji spolužáci v oboru mohli učit o tobě, není to tak?

To je tak trochu pravda, ale ten obor je mnohem rozsáhlejší než samotný influencer marketing. Sranda byla ve chvíli, kdy jsme ve škole měli přednášku o jedné kampani, které jsem byl součástí, takže tam občas zaznělo i moje jméno a já tam tak seděl v té lavici a doufal, že na mě nikdo nekouká (smích).

A kde se vidíš za pár let?

To já právě vůbec nevím, s tím, co dělám, nemůžu moc plánovat. Youtube tady může být i za 10 let, taky ho ale může něco do dvou let nahradit. Velký problém je, že Youtube vůbec nekomunikuje s tvůrci, často dělá velké změny, které je štvou. Takže kdyby přišel někdo, kdo se k nim bude chovat líp, tak věřím tomu, že by mohl většinu tvůrců přetáhnout.

To vypadá jako super příležitost na novej start-up!

Možná jo!

Karle, zaslechl jsem jednu zajímavou informaci, a sice že bys rád napsal knihu, je to pravda?

Určitě bych někdy chtěl něco napsat. Zatím sbírám zkušenosti, nápady a třeba jednou… Nyní nic rozpracovaného nemám, zatím je to jen sen. Motivovalo mě moje setkání s Halinou, která sama knížku píše (smích). Asi by nebylo vhodný dávat rady do života, vzhledem k tomu, že na to ještě úplně nemám věk. Možná bych ale chtěl mířit na mladé lidi, dát jim nějaké rady a případně jim předat zkušenosti, ale to vše je ještě tak trochu ve hvězdách.

To s Halinou Pawlowskou jsem viděl! Jaké to bylo setkat se takhle s člověkem, ze kterého si veřejně děláš legraci?

Musím říct, že jsem se bál. Myslím, že kdyby chtěla, tak mě tam zpacifikuje a vůbec bych se neubránil. Ale tvrdila mi, že moje videa nikdy neviděla. Možná proto jsem jí sympatickej…

Karle, poslední otázka na závěr. Sledují tě hlavně mladí lidé – měl bys pro ně nějakou radu do života?

Tyjo, tak to bych se musel zamyslet… Ale řeknu to podle sebe. Řídím se mottem, že když mám nápad nebo příležitost, jdu hned do toho. Prostě abych se potom necejtil špatně, že jsem to nezrealizoval.

Tak díky za rozhovor, měj se krásně, užij si LA. Doufám, že se někdy potkáme, třeba tady v Pardubicích na pivu!

Taky doufám a děkuju!

Kam dál: Z Brna do Číny a zpět – Adam Varga


Další zajímavé tipy a rady, jak si zařídit život po svém najdeš na Facebooku. 👍

 

Tags : influencer marketinginterviewKovystart-upyoutube

Leave a Response