close
ImproveTipy

Jak na levné letenky po Evropě

Odpověď je poměrně jednoduchá: musíte narazit na sakra dobrou akci a být zatraceně rychlí nebo být hodně flexibilní. V tomto článku vám ukážu, jak hledám letenky já.

Využívejte akce

Jedním z nejrychlejších způsobů, jak se dozvědět o akčních letenkách je jednoznačně newsletter samotných aerolinek. Skvěle se dá Evropa vychytat díky akcím Wizzairu, Ryanairu, Volotey a dalších leteckých společností. Zmiňuji především ty nízkonákladové, přece jenom frčíme low cost. Mně se díky těmto akcím povedlo ukořistit třeba let do Francie za 1 €. Takže koukejte začít odebírat, ať máte tyhle novinky v mailu vždy mezi prvními.

Další vychytávkou na akční letenky, tentokrát ve smyslu chybových tarifů, zlevněných letů, nebo nově objevených kombinací, jsou určitě facebookové stránky. Dejte stránkám, které se levnými letenkami zabývají, To se mi líbí a ujistěte se, že zaškrtnete, aby se jejich příspěvky na vaší zdi vždy objevovaly mezi prvními. Tak vám žádná akce neuteče. 

Stránek s levnými letenkami najdete desítky, tady je tým mých favoritů:

  • JAKnaLetenky.cz – denní nával akčních letenek po celém světě.
  • Honzovy letenky – tady číhám spíš na Evropu, Honza navíc rád poradí i s ubytkem.
  • Akční letenky – opět vychytané letenky do celého světa.
  • Cestujlevne.com – nejen levné letenky, ale také super články, průvodce a praktické rady na cesty.
  • Fly4free.cz – méně známá stránka, ale to je v lovu letenek možná spíš plus.

Čím víc je flexibilní pasažér, tím levnější může být letenka

Je to malinko alchymie a při hledání letenek si to chce trochu pohrát. První, čím začněte je, že si vyhledávač otevřete v Anonymním okně/Režimu host. Ceny letenek se vám pak nebudou uměle zvedat v závislosti na vašem předešlém hledání. Největší peklo pro vyhledávání letenek jsou asi pevně nastavená data. V tu chvíli prostě najdete lety a ceny, které jsou dané a legrace končí. Čím větší časové možnosti však pasažér má, tím níže se s cenou letenky může dostat. Pro Evropu jednoznačně doporučuji azair.com, který kombinuje nízkonákladové lety.

Tip č. 1 – Uvědomte si, odkud můžete letět. Z mnoha koutů ČR je to podobně blízko třeba do polské Vratislavi nebo německého Frankfurtu stejně jako do Prahy. A ceny letenek můžou být až o půlku nižší. Takže přidávejte do vyhledávání okolní letiště. Já tak do Malagy letěla z Vratislavi za necelých 1 500 Kč za zpáteční letenku. I po připočtení ceny přesunu do Polska to vyšlo pořád výrazně levněji než odlet z Prahy.

Tip č. 2 – Při hledání zadejte období např. dvou měsíců nebo klidně půl roku. Nastavte délku pobytu na např. 5-8 dnů dle vašich možností. Pokud je to z vaší strany alespoň trochu možné NEzaškrtávejte odlet ze stejného letiště a přílet na stejné letiště (Pokročilé nastavení vyhledávání). Otevře se vám tak mnohem víc možností.

Tip č. 3Kombinujte lety a přestupy. Pokud se jedná o nízkonákladovky, tím víc. Prodlužte si přestup třeba na pár hodin nebo dokonce den a odškrtněte si po cestě další destinaci. Já se takhle třeba při návratu z dovolené na Tenerife zastavila na procházku pod Eiffelovkou a pár makronek v Paříži.

Tip č. 4 – Využívejte Azair „regiony“, díky kterým můžete hledání rozšířit na celou oblast. Například “Řecké ostrovy”, “Azory” nebo “Kanárské ostrovy”. Není nutné specifikovat, na které letiště na ostrovech chcete letět. Azair vám sám poradí, na který z nich se dostanete nejlevněji.

Tip č. 5 – Ať už u akčních nebo jakýchkoliv jiných letenek, objasněte si předem, kolik stojí transfer z letiště. Většinou to jsou dardy a ne v jednom případě se může stát, že bude cena transferu vyšší než cena letenky samotné. Pro tuhle příležitost zkuste třeba sdílené jízdy na BlaBlaCar.

Tady je jeden rychlý příklad. V prvním případě jsem zadala přesné datum, počet nocí v destinaci, letiště Praha – Ponta Delgada na Azorských ostrovech. V druhém případě jsem zadala Praha + okolní letiště a Azory jako region. Hlavní rozdíl byl samozřejmě v čase – řekla jsem si, že na Azory chci do Vánoc. A vida, hned jsme o 10 tisíc níž a ještě s kratší dobou letu. (Tento příklad je pouze ilustrativní, nezacházím aktuálně do praktických detailů.)

Kdy kupovat

U letenek je to těžké říct. Pro déle plánované cesty se dá asi obecně říct dva až tři měsíce předem. U akčních letenek to může být rok dopředu, nebo taky týden. Koneckonců můžete mít jasno, že chcete do Thajska, ušetřit si, naplánovat si cestu i itinerář a pak jen čekat na akční letenky. Možnosti jsou v tomto ohledu zkrátka neomezené.

Když už výlety nestačí: Procestuj svět: 6 profesí, když chceš sbalit kufr

Libůstky nakonec

Flightics.com aneb hurá na eurotrip

Eurotrip chtěla nebo pořád chce určitě zažít každá cestovatelská dušička. Tenhle pardubický projekt vám se splněním tohoto snu pomůže. Nabídne vám levné multi-city letenky, díky kterým můžete během jednoho tripu ze svého bucket listu odškrtnout třeba hned 3 evropské metropole. Sledujte na Flightics.com na Facebooku, protože se rádi o tyhle spešl kombinace dělí a vy je pak můžete kupovat jako první.

Pokud je vám opravdu jedno kam a kdy

Zkuste na Azair zaškrtnout „Je mi jedno, kam poletím“. Stačí jen zadat odkud a nějaké časové rozmezí. Možná vás výsledek mile překvapí a najdete tam svou příští cestovatelskou destinaci za směšnou cenu.

Ryanair má obdobu tohoto hledání – Fair Finder (v české verzi webu „Vedení do cíle“), který usnadňuje vyhledání těch nejlevnějších spojů z vámi nastaveného letiště všude, kam Ryanair létá. Opět se s ním dá hezky vyhrát a lety po různu spojovat. Nejen v rámci Ryanair, ale i s jinými nízkonákladovými společnostmi.

A moje rada nakonec? Zbavte se přehnaného komfortu, přestaňte se bát a vyražte do světa. S každou další cestou toho míň balím, ale taky řeším. A upřímně? Užívám si každou cestu čím dál víc.

A jak ještě na cestách ušetřit: Za málo peněz hodně muziky, aneb jak na studentské cestování


Čerstvé menu pro všechny hladové na Facebooku. 👍

Tags : cestováníEvropaLetenkylevně

Leave a Response