close
Explore

Z maloměsta do světa financí – Petr Rieger

Jmenuji se Petr Rieger, je mi 25 let a pocházím ze Sloupna u Nového Bydžova, kde jsem úspěšně absolvoval šestileté gymnázium. Bakaláře jsem studoval na pražské pobočce State University of New York (SUNY) a magistra na University of Cambridge. Momentálně bydlím v Londýně, kde působím jako investiční analytik v €1,4bn private equity fondu v rámci Rothschild Group.

Aplikace znalostí v praxi

Vše pro mne začalo, když jsem před posledním ročníkem gymplu měl možnost vycestovat do Londýna na letní brigádu v jedné finanční skupině, kde jsem pomáhal s různou administrativní činností. Tehdy jsem si uvědomil, že si dovedu představit svou budoucnost ve světě financí. Během léta v Londýně jsem navštívil univerzitu v Oxfordu, která mě samozřejmě ohromila. V tu dobu jsem ale vůbec nevěděl o tom, jak to s přihláškami na školy v zahraničí funguje. A neznal jsem nikoho, kdo by mi s tím mohl poradit. Takže když jsem přemýšlel kam na vysokou, rozhodl jsem se pro obor business administration na SUNY, o které jsem se dozvěděl náhodou od svého známého.

Líbilo se mi, že studium bylo plně v angličtině a po dokončení člověk dostal americký titul Bachelor of Science. Zároveň bylo studium na SUNY zaměřené hodně na praxi, což mi vyhovovalo. Škola najímá hodně lidí přímo z „industry“, takže profesoři pak přednáší látku i na základě vlastních zkušeností. Jedním z nich byl i Tanweer Ali, absolvent matematiky na Oxfordu a bývalý investiční bankéř, který mi později pomohl s výběrem a přihláškami na magisterské studium.

Během předposledního semestru jsme se s partou spolužáků rozhodli zapojit se studentské soutěže CFA Research Challenge. Úkolem bylo ocenit veřejně obchodovanou společnost a napsat doporučující report, který byl pak prezentován skupině profesionálů ze světa financí. V konkurenci ostatních VŠ z ČR jsme vyhráli a odcestovali na evropské finále do Londýna, což byla skvělá zkušenost, která mi ukázala, jak moc velká konkurence číhá „tam venku“.

Přečtěte si také: Jaroslav Jedlička: Z vesnice až do celosvětově působící firmy

Z přednášek do letadla, z letadla do investičních fondů

Vítězství v CFA Research Challenge mi ale také přineslo možnost ucházet se pozici juniorního analytika v Hartenberg Capital (HC), v tu dobu nově vzniklého PE fondu pod vedením Jozefa Janova, bývalého investiční ředitele z Penty. Práce v HC byla moje první zkušenost s private equity, kde investor s využitím financovaní ve formě mixu dluhu a soukromého kapitálu investuje většinou do soukromých společností. Přebírá nad nimi kontrolu a snaží se přidat hodnotu (např. organický růst tržeb, akvizice konkurentů, růst profitability či postupné oddlužování společnosti), aby firmu po nějakém čase mohl se ziskem prodat.

Díky Jozefovi a ostatním z HC jsem si uvědomil, že private equity bych se chtěl věnovat i do budoucna, jelikož to kombinuje oba mé zájmy – pomáhat společnostem se strategickými rozhodnutími a uzavíraní M&A (fúze a akvizice) transakcí. V tu dobu jsem byl ale pořád ještě v posledním ročníku bakalářského studia, takže jsem práci musel kombinovat se školou. Vznikaly tak někdy komické situace, kdy jsem musel utíkat z přednášek dříve, abych stihl let do Varšavy, kde jsme v tu dobu trávili hodně času na akvizici místního lídra v potravinářském sektoru.

Studium na Cambridge není jen pro bohaté

Jak se blížil konec bakaláře, víc a víc jsem uvažoval, co dál. Tanweer Ali, vedoucí mé bakalářské práce, mě dal do kontaktu s Tomášem Kubicou, dalším absolventem SUNY, který se postupem času stál mým role-modelem a mentorem v jedné osobě. Díky Tomášovi jsem se dozvěděl o možnostech, ale i úskalích práce ve finančním sektoru v Londýně, kde on sám pracoval. Po několika emailových konverzacích a telefonátech mi bylo jasné, že pokud se chci věnovat private equity na světovém měřítku, tak neexistuje jiná možnost než Londýn či New York.

Díky dobrým studijním výsledkům jsem se dostal na London School of Economics a University of Cambridge. S jistotou magisterského studia na Cambridge jsem se rozhodl poslat přihlášky na stáže do investičních bank v Londýně i v New Yorku, abych tak stihl nabrat další zkušenost ještě před nástupem na magistra. Zároveň jsem se dozvěděl, že private equity Five Arrows Principal Investments spadající do finanční skupiny Rothschild hledá stážisty do své Londýnské pobočky. Po několika pohovorech a testech to vyšlo a mohl jsem se balit do Londýna.

Začátky byly složité – noví kolegové, jiné postupy a hlavně podstatně odlišné tempo. Analýzy se dělaly do nejmenšího detailu a deadliny byly nastavené tak, že včera už bylo pozdě. Na vše jsem si ale časem zvykl a mohl se tak zapojit do akvizičních projektů dvou firem – jedné v UK a jedné v Německu. Na konci stáže jsem dostal nabídku na full-time roli s nástupem po dokončení magistra. Navíc jsem si z výplat byl schopný našetřit dost na pokrytí naprosté většiny školného na Cambridge.

Účast ve studentských spolcích

Magistr v Cambridge byl hodně odlišný od bakaláře na SUNY. Celý program byl zaměřený na teorii a výzkum, díky kterému je koneckonců univerzita ve světě známá. Kromě studia univerzita také podporuje různé mimoškolní spolky a sportovní týmy, které mezi sebou soupeří na úrovni kolejí. Každý student je totiž přiřazen do jedné z 29 kolejí, ve které zůstává až do konce svého studia. Na koleji student bydlí, stravuje se a reprezentuje ji v různých aktivitách.

Největší přínos celého studia v Cambridge pro mě byli moji spolužáci – v ročníku nás bylo 30 a všichni pocházeli z různých koutů světa. Po magistru jich polovina pokračovala dál na PhD. a druhá polovina nás šla do pracovat do různých oborů ve finančním světě. I po roce od promoce zůstávám v kontaktu s většinou z nich.

A co po škole?

Po magistru jsem se vrátil zpět do Rothschildu jako investiční analytik, kde moje zodpovědnosti zahrnují práci na nových investičních příležitostech, ale také na třech společnostech, které máme aktuálně v portfoliu. Pořád mám pocit, že se ještě mám spoustu co učit, takže nějak extra neplánuji, co bude dál. S přítelkyní přemýšlíme o Americe, kde by mě lákalo MBA na Harvardu či Stanfordu a pak nějaká pracovní zkušenost v New Yorku. Do budoucna bych rád pomáhal mladým lidem, kterým by se hodila rada či pomoc týkající se budoucího studia či začínající kariéry.

Závěrem bych chtěl říci, že nevěřím, že existuje univerzální recept na úspěch. Nicméně jsem zastáncem toho, že štěstí přeje připraveným. Kombinace dobrých studijních výsledků, zájmu se učit novým věcem a otevřenosti novým příležitostem je určitě jedna z cest, jak jít tomuto štěstí naproti. Pro to vše je ale potřeba, aby byl člověk připraven vystoupit ze své komfortní zóny – zapsat si těžší ale přínosnější předmět, vyzkoušet studentské soutěže nebo místo léta stráveného u vody zkusit i neplacenou stáž

Přeji všem, aby v sobě našli odvahu riskovat a poprat se o své místo na světě. Zasloužíte si ho! 🙂

Kam dál: Spaceti – Opustili byste komfortní zónu pro svůj sen?


Tipy, jak se nebát a zařídit si život po svém, najdeš na Facebooku. 👍

Tags : Petr Riegersvět financí

Leave a Response