close
Explore

Miloš Pátek: Vsaď na trpělivost – nějaký úspěch nebo kariéra se nerodí přes noc

Když se objeví příležitost, jdi po ní. Zvlášť když máš možnost ještě při škole dostat práci v oboru. O tom ví svoje Miloš (26), který ve firmě Continental zavedl automaty, podobné těm na bagety. Akorát se do nich dávají náhradní díly a spotřební materiál.

Miloši, jak to celé začalo?

Začal jsem v Brně na střední škole elektrotechniky a informačních technologií, učební obor Mechanik elektronických zařízení. Pro nástavbové studium jsem si vybral obor Dopravní služby. Doprava si mě získala, a tak jsem se rozhodl pokračovat na Univerzitě Pardubice oborem Dopravní management, marketing a logistika.

Proč zrovna doprava?

Doprava a logistika mě zaujala na nástavbovém studiu díky své rozmanitosti a využití. V současné době oceňuji i velké možnosti uplatnění. To znamená, že se svým oborem se nejspíš nebudu muset bát o práci. Ale i v tomhle oboru se musí začít od nuly.

Jak ses tedy dostal do Continentalu?

Continental byl jeden z účastníků veletrhu pracovních příležitostí v Pardubicích. Zašel jsem na stánek, zeptal se na informace o jejich trainee programu a nechal jim tam životopis. Zanedlouho mě kontaktovali, jestli nechci přijít na výběrové řízení. Klaplo to, a tak mám super job při škole – stačí začít jedním až dvěma dny v týdnu. A pak o prázdninách třeba pracovat na plný úvazek. Tak to bylo u mě letos.

A co cestování?

Cestuji rád, když to tak řeknu „na vlastní triko“. Snažím se využívat možností dnešní doby a sdílené ekonomiky jako Blabla car, Airbnb. Vyjde to levněji a dostanu se do kontaktu s místními, což je často příjemné zpestření cest. Proto bych se po škole rád vydal do zahraničí – v Continentalu to je možné. Třeba můj kolega Jakub byl letos na 3 měsíce v Mexiku, kde pomáhal zavádět nové logistické procesy v naší nové pobočce.

Přečti si také: Jakub Blažek: Stáž, Mexiko a full-time – najděte si to, co vás baví a dělejte to pořádně

Vystačíš si ve světě s angličtinou?

Anglicky si troufám říct, že se domluvím jak v pracovním tak v osobním životě. Půl roku jsem studoval portugalštinu na Erasmu, kde jsem zároveň chodil i na čínštinu. To mě hodně bavilo a rád bych se k tomu někdy vrátil. Continental v rámci trainee programu nabízí studium angličtiny a němčiny, tak teď chodím na němčinu.

Které zkušenosti si ceníš nejvíc?

Určitě Erasmus, v rámci kterého jsem jeden semestr strávil na Polytechnic Institute of Bragança v Portugalsku studiem mezinárodního obchodu. A nyní trainee program v Continentalu, kde mám možnost nahlédnout do technologií velké firmy. Dali mi na starost projekt automatizace výdeje náhradních dílů a spotřebního materiálu. Prakticky jde o to, že zavádíme automaty na náhradní díly (jako na bagety, akorát na šroubky a materiál), aby je měl každý pořád po ruce a nemusel do skladu. Oceňuji na tom hlavně to, že se dostanu do kontaktu s různými odděleními firmy i externím dodavatelem. To je zkušenost, které si hodně cením.

Máš něco, na co jsi hrdý teď, v tuhle chvíli?

Na to, jakou cestu jsem urazil od doby, kdy jsem nastupoval na učební obor. V té chvíli jsem moc nevěděl, co bych v budoucnu rád dělal. Od té doby jsem dokončil nástavbové studium a vybral si obor, který mě zajímá a baví. Dokončil jsem bakalářské studium, v rámci kterého jsem vyjel na Erasmus a necelé dva roky jsem byl v Akademickém senátu jako senátor za Dopravní fakultu Jana Pernera. Nyní zatím úspěšně pokračuji v navazujícím studiu. 🙂 Při němž jsem vyjel na krátkodobý studijní program do Španělska a začal jako trainee v Contíku.

Co bys poradil mladým lidem, kteří se chtějí uplatnit?

Buďte iniciativní, lidé to ocení. A trpěliví – protože nějaký úspěch nebo kariéra se zřídka kdy rodí přes noc.

Kam dál: Dělej, co tě baví…


Čerstvé menu pro všechny hladové na Facebooku. 👍

Tags : ContinentalMiloš Pátek

Leave a Response