close
Improve

Mnich, který prodal své ferrari – Robin Sharma, 2. část

Všichni chceme žít šťastné a spokojeně – ovšem co to vlastně znamená? Mnoho z nás si pod tím jistě představí vybudovat si kariéru a mít dostatek peněz. Peníze a kariéra nám určitě život usnadní, nicméně, není to vše.

Kniha Mnich, který prodal své ferrari vypráví inspirativní příběh bohatého právníka, který se po zdravotním kolapsu vydává do vzdálených Himalájských končin, kde se naučí drahocenné životní lekce od tamějších mnichů.

Nestihli jste první část? Nevadí, i nyní si ji můžete přečíst: Mnich, který prodal své ferrari

3. Pracuj na svojí osobnosti

Ať už jsme milovníci kulturistiky, malování či bloggingu, vždy je možné náš výkon o něco vylepšit. Nezáleží na tom, co už umíme či v čem vynikáme, pořád je co zlepšovat. A to také platí pro naši osobnost.

Změny se většina z nás bojí – opustit svojí komfortní zónu není vždy jednoduché. Ovšem jakmile se odhodláme překročit naše komfortní hranice, můžeme se v životě posunout o hodně dál.

Nikdy totiž nevíme, čeho jsme schopní, pokud to nezkusíme. Jak můžeš vědět, že něco nedokážeš, když sám sobě nedáš šanci? Každý z nás už někdy dokázal věci, o kterých si myslel, že nemá šanci je zvládnout – například pochopit ve škole něco, co nám ze začátku přišlo naprosto nepochopitelné.

Ať už jsme sami se sebou spokojeni či ne, pokud si vezmeme každý den nějaký ten čas sami pro sebe a svůj rozvoj, můžeme si tak vypracovat velmi silnou osobnost a tím pádem se každá překážka stane maličkostí.

„Neboj se překonávat svoje hranice a limity. Jediný limit, který máš, je ten, který si sám vytvoříš. “

Zde je 10 rituálů krásného života, které vedou k jeho zlepšení:

Ticho a samota – kolik času trávíme denně doopravdy sami se sebou? Nemyslím tím, čas kdy jsme sami bez lidí a hledíme do telefonu či na televizi. Myslím tím, doopravdy sami se svými pocity a myšlenkami. Mnoho z nás se samoty bojí a přitom čas strávený o samotě může být doopravdy užitečný. Nauč se být rád sám a užívat si to. Zkus každý den strávit nějaký ten čas v tichu a o samotě, běž třeba na procházku do parku nebo do lesa.

Fyzická práce – nezapomínej taky na to trénovat své fyzické tělo! Nemusí se jednat nutně o cvičení, ale zapoj do svého denního režimu nějaký pohyb – například běhání či stačí i procházka.

Správná strava – z každé strany se na tebe hrnou hity jako raw veganská bezlepková strava a v každém magazínu píšou naprosto něco jiného, až jsi z toho celý zmatený a nevíš, co že to vlastně teda máš jíst. Já jsem zastánkyně toho, ať si každý jí, co chce. Ovšem ve všem je správné najít nějaký ten balanc. To znamená – všeho s mírou. Ať už jsi milovník správného českého vepřo-knedlo-zela či vegan, nezapomeň na to, že ničeho se nemá přehánět!

Bohaté vědomosti – v prváku na vysoké jsem byla pouze na pár přednáškách, ale na jedné z nich jeden profesor řekl velmi důležitou větu, na kterou nikdy nezapomenu: „Nikdy se nepřestávejte učit a používat mozek. Není to ani tak o tom, co se učíte, je však důležité, aby jste s tím nikdy nepřestali“. Jedna z velmi účinných pomůcek pro rozvoj myšlení je četba – taková půlhodina kvalitní literatury denně a sám uvidíš, že se časem staneš bystřejší.

Sebereflexe – zkus si na konci každého dne přehodnotit svůj den. Když ležíš v posteli, zamysli se nad tím, co by jsi příště udělal jinak, kde jsi reagoval zbytečně přehnaně a co by jsi mohl ve svém chování příště změnit. Chyby jsou tu od toho, aby jsme se z nich něco naučili!

Brzké vstávání – pokud nejsi ranní ptáče a rád si pospíš, zkus začít vstávat o něco dříve. Čím dříve vstaneš, tím více času budeš mít k tomu, aby jsi si užil krásy dne! Většině lidí stačí pouze 6 hodin spánku a co je však doopravdy důležité, je jeho kvalita!

Hudba – každý jistě máme svůj oblíbený druh hudby a jistě už všichni víme, jak nám hudba může zlepšit náladu. Pokud jste tedy unavení či rozmrzelí, pusťte si vaši oblíbenou písničku!

Silný charakter – pracujte na svém vlastním charakteru. Co to znamená? Držte se svých zásad a snažte si vybudovat silnou osobnost. Nenechte se od ostatních přemluvit k věcem, které sami neuznáváte!

Jednoduchost – posledním pravidlem je jednoduchost. Jak jistě víme, v jednoduchosti spočívá krása, a proto bychom se měli v životě zaměřit na důležité věci a přestat se zbytečně stresovat maličkostmi. Soustřeď se na to, co je doopravdy důležité a nedělej si příliš velkou hlavu z toho, jestli se ti nepodařila zkouška či pohovor.

4. Disciplína

Můžeme si stanovit všechna možná předsevzetí a napsat si všemožné triky a rady na spokojenější život, ale pokud nic z toho nedodržíme, k čemu nám to vlastně bude?

Abychom taky dosáhli toho, co jsme si stanovili, potřebujeme mít správnou disciplínu a dodržet to, k čemu jsme se zavázali. Správná disciplína a sebekontrola nám umožní, aby čas přestal být naším nepřítelem, ale naopak dobrým pomocníkem.

Všichni v sobě disciplínu a pevnou vůli již máme – někteří lidé ji pouze více objevili než ti druzí. Zde je pár rad, jak svoji disciplínu a silnou vůli zesílit:

Každý den udělej něco, k čemu si musíš dodat odvahu– neboli dělej věci, kterých se bojíš či které jsou ti nepříjemné. I když to může znít divně, pomůže ti to k tomu, aby jsi měl pevnější vůli a byl disciplinovanější. Nutíš se totiž sám do něčeho, co se ti nechce! Zkus například místo toho, aby jsi jel do školy či do práce autobusem, pokud je to samozřejmě možné, jít pěšky!

„Bojuj s myšlenkami, které tě dělají slabším. Pokud se objeví v tvojí hlavě, ukaž jim, že nejsou vítány. Odejdou jako nevítaný host.“

Pozitivní afirmace

Slova mají mnohem větší sílu, než si vůbec uvědomujeme. Určitě všichni znáte ten příjemný pocit, co se vám prohání po těle, když vám někdo říká pěkná slova jako například Mám tě rád, Dneska ti to sluší či dokonce Miluji tě. A jak se cítíte nepříjemně, když vás někdo zkritizuje. Zkuste si sami vytvořit používat pozitivní formuli typu: Dneska to dám! Dneska jim to natřu! Mám v sobě veškerou sílu a vůli světa! Dokážu cokoliv! Dotáhnu to až do konce! Tyto či podobné formule si opakujte každý den či před nějakým těžkým úkolem a sami uvidíte, že výsledek se dostaví! Převezmi odpovědnost za svoje činy a výsledky se dostaví sami.

Přečtěte si také: Změň svůj život jednou hodinou denně


Tipy, jak se nebát a zařídit si život po svém, najdeš na Facebooku. 👍

Tags : knihaMnichRobin Sharma

Leave a Response