close
Improve

Mnich, který prodal své ferrari – Robin Sharma, 3. část

Všichni chceme žít šťastné a spokojeně – ovšem co to vlastně znamená? Mnoho z nás si pod tím jistě představí vybudovat si kariéru a mít dostatek peněz. Peníze a kariéra nám určitě život usnadní, nicméně, není to vše.

Kniha Mnich, který prodal své ferrari vypráví inspirativní příběh bohatého právníka, který se po zdravotním kolapsu vydává do vzdálených Himalájských končin, kde se naučí drahocenné životní lekce od tamějších mnichů.

Nestihli jste první a druhou část? Nevadí, i nyní si ji můžete přečíst: Mnich, který prodal své ferrari, Mnich, který prodal své ferrari – Robin Sharma, 2. část

5. Dobře využij svůj čas

„Čas je tvůj největší poklad a je nenávratný“

Často si stěžujeme, jak máme na všechno málo času, ale využíváme svůj čas opravdu dobře? Kolik času denně doopravdy dobře využíváme a kolik zbytečně promrháme na Facebooku či internetu?

Čas je jedna z nejcennějších věcí, které máme, a proto bychom se měli jej naučit správně využívat. Jeho správné využití nám pomůže být efektivnějšími a mít tak díky tomu více času na činnosti, které máme rádi.

Je proto důležité si stanovit svoje priority a snažit se neztratit ani minutu ze svého dne. Když si svůj čas lépe zorganizujeme, můžeme se tak zbavit zbytečného stresu a chaosu.

Zde jsou 3 užitečné rady, které ti pomůžou lépe využít svůj čas:

Pravidlo 20 – pravidlo 20 znamená, že pouze dvacet procent činností, které denně provádíme, vede k trvalým výsledkům. Zaměřte se tedy na činnosti, které jsou pro vás důležité a mají nějaký smysl. Za pár let si určitě nevzpomenete, jaký seriál tehdy dávali v televizi.

Nauč se říkat NE – taky často kývnete na něco jenom proto, abyste ostatní nezklamali? Nebojte se říkat ne na věci, do kterých se vám nechce. Čas, který máme je vzácný a nikdo nám ho už nevrátí. Nemusíme proto dělat věci pouze proto, abychom potěšili ostatní.

Motiv smrtelné postele – když ráno vstaneš z postele, představ si, že dnešní den je tvůj poslední. Jak by ses choval k ostatním? A co bys v ten den dělal? Myšlenka na smrtelnou postel tě donutí začít si užívat život každým douškem!

„Když začneš žít každý den, jako by byl tvůj poslední, tvůj život se rapidně změní.“

6. Žij přítomností

Žij přítomností – všude kolem tebe je plno knih a citátů o tom, jak musíme žít přítomností, zapomenout na minulost a přestat se strachovat z budoucnosti. Teoreticky to všechno víme a zní to skvěle, ale jak to sakra udělat?

Přítomnost je doopravdy to nejdůležitější, co máme a taky to jediné, co může změnit. Naši budoucnost můžeme ovlivnit pouze tím, jaké kroky učiníme dnes. Nezapomeň taky na to, že bys nikdy neměl kvůli kariéře či penězům obětovat tvé štěstí!

Zde je pár triků, které ti mohou pomoct oceňovat přítomnost takovou jaká je:

Projevuj vděčnost – na chvíli se zastav a porozhlédni se kolem sebe. I když nám nemusí vycházet vše, na co si vzpomeneme, pořád se máme z čeho radovat! Jsme přeci zdraví, máme střechu nad hlavou, rodinu, kamarády… Když se naučíme vážit si toho, co už máme a přestaneme se soustředit na to, co nemáme, staneme se mnohem šťastnějšími!

Staň se pánem svého osudu – jestli v budoucnosti budeme sklízet ovoce, záleží na tom, jaká semínka zasadíme a jak se o ně budeme starat. Pokud chceš mít strom, který ti bude dávat šťavnatá jablka, musíš jej první zasadit a náležitě zalévat!

Rozhodni se, že budeš trávit více času s lidmi, kteří dávají tvému životu smysl. Važ si každé chvíle a vychutnávej si je! Chtěl jsi vždycky vylézt na horu či se naučit cizí jazyk? Zapiš se do kurzu vaření nebo začni konečně s jógou, na kterou se už tak dlouho chystáš! Na co ještě čekat?

7. Buď dobrým člověkem

A poslední věc – snaž se být dobrým člověkem. Ti, kteří nejvíce dostávají jsou ti, kteří dávají. Nemusí se vždy jednat o peníze, stačí i vlídné slovo či úsměv. Nikdy nevíš, komu tím můžeš zlepšit a změnit den.

Často se soustředíme pouze na sebe a zapomínáme na to, že všichni jsme přece jenom lidi a měli bychom si navzájem pomáhat. A sám uvidíš, že dobrosrdečnost a dávání tě ve skutečnosti udělá mnohem šťastnějším.

“Abychom vedli lepší a spokojenější život, nemusíme se ničeho vzdát. Stačí, když změníme některé své staré zvyky a staneme se tak lepším člověkem.”

Co nám k tomu může pomoct?

Každý den udělej někomu laskavost – zkus každý den udělat něco pro ostatní bez toho, abys očekával něco nazpátek. Pomoz dívce s taškou nebo uvolni svoje sedadlo v autobuse pro starší. Obdaruj cizího člověka na ulici úsměvem! Nejenom, že se ti to časem vrátí, ale pocit dělat ostatní lidi alespoň o trochu šťastnějšími, je k nezaplacení!

Kultivuj mezilidské vztahy – máš nepřátele? Lidi, kteří ti kdysi dávno ublížili a ty jsi jim nikdy neodpustil? A k čemu, že ti to vlastně bude? Na co se zbytečně mstít či vytvářet pomluvy, akorát si tím sami zamořujeme naši mysl. Snaž se místo toho mít co nejlepší vztahy s okolím a važ si své rodiny a opravdových přátel.

Dávej těm, kteří to potřebujídáváním se ještě nikdo chudým nestal, ba naopak. I když toho nemáme mnoho, nemusíme dávat vždy jen peníze. Daruj svoje staré oblečení někomu, kdo ho potřebuje nebo si kup časopis od lidí na ulici, kteří se snaží změnit svůj život. Dej a bude ti dáno, přej a bude ti přáno!

Kam dál: Síla pozitivního myšlení


Tipy, jak se nebát a zařídit si život po svém, najdeš na Facebooku. 👍

 

Tags : knihaMnichRobin Sharma

Leave a Response