close
Improve

Mnich, který prodal své ferrari – Robin Sharma

Všichni chceme žít šťastné a spokojeně – ovšem co to vlastně znamená? Mnoho z nás si pod tím jistě představí vybudovat si kariéru a mít dostatek peněz. Peníze a kariéra nám určitě život usnadní, nicméně, není to vše.

Kniha Mnich, který prodal své ferrari vypráví inspirativní příběh bohatého právníka, který se po zdravotním kolapsu vydává do vzdálených Himalájských končin, kde se naučí drahocenné životní lekce od tamějších mnichů.

Jaké vzácné rady pro život se zde naučil?

1. Nauč se kultivovat svou mysl

Jistě to všichni znáte – chystáte se učinit důležitý krok a z ničeho nic vám hlavou probleskne jak by všechno mohlo jít špatně a co všechno by se mohlo pokazit. A najednou místo toho, aby jste se připravovali například na zkoušku či na pohovor, si představujete ty nejhorší možné situace, začnete být z toho nervózní a naprosto si přestanete věřit. Naše mysl je totiž jedna z nejdůležitějších věcí a pokud nahradíme negativní myšlenky jako stres a strach za pozitivní, náš život získá mnohem lepší kvalitu.

Jenže jak toho dosáhnout?

Robin Sharma ve své knize popisuje účinné cvičení a meditaci, které nám k tomu mohou pomoci:

Srdce růže

K tomuto jednoduchému cvičení potřebuješ pouze růži a klidné místo. Najdi si každý den pár minut pouze pro sebe, kdy tě nikdo nebude vyrušovat. V klidu si sedni a pozoruj růži a její krásu – její barvu, listy, vůni a snaž se nemyslet na nic jiného.

Ze začátku se i pár minut může zdát těžkých, protože tě budou rušit tvé myšlenky, ale nic si z toho nedělej, časem se to určitě zlepší. Postupně zkus dobu cvičení prodlužovat a sám uvidíš, že to bude stále snadnější. I když se to může zdát jako velmi jednoduché cvičení, je velmi účinné a pomůže ti v tom, aby jsi byl celkově klidnějším a zbavil se tak úzkosti.

„Naše mysl je jako zahrada – může být plná růží, ale když se o ní nestaráme, zaroste nám plevelem.“

Obrana myšlenek

Kdykoliv se do tvé hlavy vloudí jakákoliv negativní myšlenka, snaž se ji nedávat velkou pozornost a zkus ji nahradit myšlenkou pozitivní. Pokud se tě tedy zmocní například strach, nedej mu šanci nad tebou zvítězit! Zkus si v hlavě odehrát krátký film toho, jak by vše mohlo nejlépe dopadnout. Uvidíš, že negativní myšlenky za chvíli odejdou jako nevítaní hosté!

Tajemství jezera

V klidu si sedni, zavři oči a dvě minuty se soustřeď na svoje dýchání. Až se budeš cítit klidnější, představ si to, čeho by jsi chtěl dosáhnout či jakým člověkem by jsi chtěl být. A pak si představ si, že už se tak stalo a jaký z toho máš pocit.

Pokud chceš najít lepší práci či pokud chceš dostat dobrou známku ve škole, vytvoř si v hlavě vizi, kde tomu tak doopravdy je a sleduj, jakou z toho máš radost! Vizualizace je mocný nástroj, který používají také ti nejlepší psychologové a může nám pomoct ve všech oblastech.

2. Stanov si jasné cíle

Když se někam chceš v životě dostat, musíš první vědět, kam směřuješ – nikdy totiž netrefíš terč, který nevidíš.  Pokud chceme něčeho dosáhnout, ale nejsme si jisti čeho, jak můžeme vědět, jestli jsme toho dosáhli?

K tomu, aby jsme se přestali tolik strachovat a zbavili se nejistot ohledně budoucnosti si musíme stanovit určité cíle a mít jasnou vizi. Když jednotlivé kroky a cíle, které jsme si stanovili, také plníme, staneme se klidnějšími ohledně toho co bude a celkově vyrovnanějšími, protože víme, že se posouváme ve správném směru.

Pokud například jedeme autem do vzdáleného města, ale neznáme cestu, tak se taky může stát, že utratíme spoustu peněz za benzín a ztratíme hromadu času, protože jsme celou tu dobu jeli v opačném směru.

„Naše sny jsou jako náš světelný maják, který osvětluje naši cestu a umožňuje nám vidět ve tmě.“

Zde je pár rad, které ti mohou pomoci:

Měj vizi – měj alespoň nějakou představu o tom, čeho by jsi chtěl dosáhnout. Přemýšlej o tom, co bys doopravdy ze srdce chtěl a stanov si jednotlivé cíle.

Přečtěte si také: Jak najít vášeň

Začni malými kroky – každý dosažený úspěch se totiž počítá. Napiš si každý cíl či úkol do notýsku a postupně si je odškrtávej. Uvidíš, jakou pak z toho budeš mít radost!

Pozitivní nátlak – tlak okolí nemusí být vždy špatný. Pozitivní nátlak je takový nátlak, který tě nutí k tomu něco udělat. Například víš, že máš ve škole zkoušku z předmětu, který tě baví a zajímá. Dokopal by ses sám od sebe k tomu, aby ses dozvěděl o daném tématu víc?

Měj časový plán – vždy si stanov termín k určitému cíli. Nikdy si neurčuj gól bez jasně stanoveného termínu, pomůže ti to k jeho rychlejšímu dosažení!

Napiš to – jakýkoliv nápad či myšlenku si zapiš. Měj u sebe vždy po ruce notýsek, kam si můžeš vše zapisovat. Denně nám probleskne hlavou hromada myšlenek a už se nám nemusí nikdy vrátit. Taky se vám už stalo, že jste měli parádní nápad, který by téměř změnil svět, ale pak jste to vše zapomněli?

Pravidlo 21 dnů – Aby se určité chování stalo zvykem, musíme ho provádět po dobu 21 dnů. Zkus tedy vytrvat a uvidíš, že po 3 týdnech vše půjde jako po másle!

Kam dál: Čtyři dohody


Čerstvé menu pro všechny hladové na Facebooku. 👍

Tags : cíleknihamyslRobin Sharma

Leave a Response