close
Explore

Na stáž s Aiesecem

Když jsem během podzimu zjistila, že nemám skoro žádnou školu, začala jsem přemýšlet, co dál. Jelikož jsem měla zimní semestr hotový, nemusela jsem takřka chodit do školy a mohla začít více chodit do práce. Mojí první myšlenkou byla samozřejmě dovolená, vyjet někam na delší dobu a jen se tak potulovat. No jo, k tomu mi ale chyběly ty peníze, které jsem teprve začala spořit, a hlavně nějaký ten parťák. Všichni totiž odjeli na Erasmus a já zůstala sama doma na zadku.

Poté jsem si ale vzpomněla, že mi kamarádka vyprávěla o studentské organizaci AIESEC a jak s nimi vyjela na Srí Lanku (teď to trošku zavanulo reklamou, ale tak tomu vážně není 😅).

V listopadu jsem měla první schůzky s jejich koordinátory a já si začala vybírat, kam odjet. Čas mi takříkajíc dýchal na záda. Chtěla jsem někam vyjet na 6 týdnů, protože mi to přišlo tak akorát. Ne moc dlouhé, ne moc krátké. Hlavně jsem se musela vrátit zpátky do školy, oproti „zimáku“ mi totiž celý letní semestr chyběl.

Přečtete si také: Be an au-pair, the world’ll teach you to care – aneb co mě naučila Anglie

Pár kliknutí, pár schůzek, pár pohovorů a bylo to. Vybrala jsem si Tchai-wan! Důvod? No, nikdy jsem tam nebyla a zkrátka mi to nepřišlo jako destinace, kterou bych chtěla jen tak procestovat. Navíc ten program, který jsem tam měla plnit se mi zdál zajímavý (nakonec tomu tak sice nebylo, ale nepředbíhejme). V popisku byla hesla jako team management, leadership, a tak. Řekla jsem si, proč ne?! Nejde o klasickou výuku angličtiny a třeba se něco naučím. Datum mi taky vyhovoval. A tak jsem koupila letenky a začala se připravovat. Pojištění, oblečení, typicky české věci (táhla jsem malou flašku Božkovu a všem náramně chutnal), ale také potvrzení o negativním HIV testu. Zkrátka jsem dala vše do kupy, naspořila si peníze či je popůjčovala a jela. Dobré je ještě zmínit, že můj program hradil pouze ubytování, nikoli stravu. S tím jsem souhlasila, jsem celkem vybíravá (vegan) a raději se stravuju sama.

Den odletu byl naplánovaný na 1.1. 2018 v 7 hodin ráno. Ano, čas to byl skutečně zabijácký. Silvestr jsem neslavila, ve 3 ráno vyjela ze svého města do Prahy a v 5 byla na letišti. To, že jsem neslavila Nový rok mi bylo jedno. Čekala mě oslava Čínského nového roku (letos je rok psa), jelikož můj návrat domů byl až 19.2. Přesně ten den začínal i letní semestr ve škole, takže jsem první den nedorazila (no, nakonec se z toho vyklubal první týden, ale toho si nikdo stejně nevšiml). Po vyčerpávajícím letu přes Amsterdam a Čínu (kde to opravdu nemám ráda) jsem konečně dorazila na místo. Na letišti mě vyzvedl můj buddy, který se mi pomohl zařídit si tamní „lítačku“, simku a dovezl mě na místo pobytu, na předměstí hlavního města Taipei.

Nebudu psát, jaký je Tchai-wan a jaká je Taipei. Od toho tu jsou dokumentární filmy, naučné encyklopedie apod. Ráda bych více sdělila, co je hlavním cílem stáže. Tak za prvé, nejedete spasit svět! Je dobré počítat s tím, že opravdu nebudete tím humanitárním pomocníkem a nebudete bojovat s chudobou a tak. Z mého super nadupaného programu plného očekávání se vyklubal vedoucí táboru, respektive 4denního campu pro středoškoláky z celého Tchai-wanu.

První týden měli naši koordinátoři zkoušky, a tak jsme si cestovali po Taipei a poznávali jeho krásy a ošklivosti. Druhý týden jsme byli seznámeni s obsahem naší práce. Třetí týden jsme plánovali program, den po dni. Čtvrtý týden byl onen camp a pátý týden jsme měli společný výlet. Ten šestý týden se nějak rozložil mezi těchto 5, nehledejte v tom logiku, bude to tak jednodušší.

Co jsem si z dobrovolnictví odnesla?

Naučila jsem se nové dovednosti, prohloubila své manažerské schopnosti? Ne. Tedy ne v tomto ohledu. Naučilo mě to zvládat stresové situace (jako vedoucí extrémně stydlivých středoškoláků máte takovýchto situací přehršel). Ukázalo mi to, že mám problém zvládat autoritu, pokud mi vadí přístup toho člověka. Ukázalo mi to, že dokážu bydlet opravdu všude. Ukázalo mi to, že ač vypadám nepřátelsky, dokážu si rychle udělat skvělé kamarády, nebojím se říct, na celý život. Tyhle stáže vám přinesou hlavně životní zkušenost. Zkusit si něco nového, poznat nové lidi, poznat nová města, vyzkoušet si nevšední situace, nebo třeba jako já, vyzkoušet si zemětřesení (na Tchai-wanu je téměř pořád). Vyzkoušíte si trávit s lidmi opravdu 24/7 po dobu šesti týdnů. Naučíte se dělat kompromisy – v našem případě ohledně toho, kdo bude spát na zemi a kdo na bambusové posteli.

Musíte tam jet bez očekávání, s otevřenou myslí a pak si to dokážete užít. Já si to užila, jak nejvíce to šlo a beru to jako skvělý start do roku 2018. Kamarádky mě už stihly pozvat na Penang do Malajsie a do Brazílie. Takže zase bude, co dělat.

Kam dál: Stáž v Londýně aneb Keep Calm and Drink Tea – Monika Felgrová


Tipy, jak se nebát a zařídit si život po svém, najdeš na Facebooku. 👍

Tags : AIESECdobrovolnictvíTchai-wan

Leave a Response