close
Explore

Na začátku dlouhé cesty – Jitka Pecháčková

Alespoň první dva roky mého studia na Vysoké škole ekonomické v Praze, Fakulta mezinárodních vztahů, jsem neměla téměř žádnou představu o tom, jak by mohla vypadat má vysněná práce. Víc mi v hlavě ležely plány týkající se volného času než starosti o budoucí kariéru. Vždy jsem ráda cestovala a objevovala něco nového. Proto jsem využila letních prázdnin a vyjela přes AIESEC na stáž do Indie, kde jsem pracovala na projektu rozvoje indického venkova.

To samé léto jsem absolvovala také letní školu rozvojové spolupráce při Univerzitě Palackého v Olomouci. Ve třetím ročníku VŠE jsem začala pracovat na part-time jako recruiterka v jedné personální agentuře. Byla to první práce, kde mě přijali, a to do jisté míry díky náhodě. Odtamtud jsem po několika měsících odešla a přesunula se do interního HR, na pozici junior recruitera, v americké konzultační firmě McKinsey&Company. Mezitím jsem na VŠE vyměnila Fakultu mezinárodních vztahů za Fakultu podnikohospodářskou, kam jsem přešla na magisterské studium. Přišlo mi, že poskytuje lepší ekonomický background a je praktičtěji zaměřeno. K tomu jsem si zvolila vedlejší specializaci zaměřenou na management neziskových organizací a fundraising.

Vím, že jsem přesně tam, kde mám být

V Praze jsem se cítila dobře usazená a měla jsem práci, ve které jsem byla dost spokojená. Věděla jsem ale určitě, že chci využít maximum studentských příležitostí a vyjet na semestr do zahraničí. Na to jsem se těšila od samého začátku studia. Neumím si představit, že by to mohlo být něco lepšího, než co jsem zažila během semestru na montrealské McGill University. Zastavil se můj každodenní pražský shon a otevřel se obrovský prostor na přemýšlení. Měla jsem intenzivní pocit vystoupení z bubliny. Toužila jsem dělat něco smysluplného. Na McGillu jsem studovala mimo jiné i sociální inovace a společenskou odpovědnost. K tomu jsem se také zapojila do studentské iniciativy MyVision, rozvíjející sociální podnikání. To mi ukázalo obrovskou pestrost neziskového sektoru a možností zajímavého uplatnění.

Kontaktem s neziskovými organizacemi jsem začala daleko více vnímat problémy naší společnosti a je mnoho osobních příběhů, které ve mně stále rezonují. Ačkoliv jsem měla možnost vrátit se po skončení studia do firmy, kde jsem před tím pracovala, rozhodla jsem se zvolit jinou cestu. Začít aktivně pomáhat těm, kteří to potřebují a vidět tak přínos vlastní práce. V posledním semestru jsem se přihlásila na stáž do Člověka v tísni do oddělení compliance (týká se vnitřní kontroly organizace a jednotlivých projektů). V létě jsem zde dostala full-time nabídku na pozici Finance Desk Officera pro humanitární misi v Sýrii. Ze své práce jsem nadšená a nemyslím si, že by teď bylo někde něco jiného, co by mě mohlo víc bavit a naplňovat. Vím, že jsem přesně tam, kde mám být.

Když jde o víc než jen o plat

Zdá se mi, že se občas při výběru zaměstnání omezujeme pouze na pár kritérií, jako je náplň práce, plat, pracovní doba, zaměstnanecké výhody, hodnoty organizace atd. Myslím, že mně konkrétně pomohlo, popřemýšlet v širším kontextu nad tím, co pro mě v životě znamenají peníze a představit si to, s čím můžu být a chci být spokojená. Nebo také nad tím, do jaké míry a jakým způsobem nechám práci zasahovat do svého osobního života, jaký životní styl přináší a co konkrétně to pro mě bude představovat v každodenním životě.

Vzpomněla jsem si také na myšlenku bývalého kanadského prime ministra Paula Martina, který nám na jedné z hodin radil, že je skvělé v životě rozeznat příležitost pro tzv. druhou kariéru (čímž myslel právě oblast nezisku a veřejné prospěšnosti), potom co získáme zkušenosti v business sféře a vypracujeme se na slušné pozice. Cítila jsem ale, že není potřeba odkládat o několik let to, co můžu dělat už teď. Kdoví, co by se mnou bylo za 10 let. Měla jsem chuť začít dělat smysluplnou práci hned a vynaložit nejproduktivnější léta života právě tam.

Kam směřuji dál a co je můj sen? Jednou bych ráda založila vlastní neziskovku. To je ale budoucnost, která je zatím ve hvězdách. Mezitím mě čeká ještě hodně hledání a potřeba nových zkušeností.

Kam dál: „Kdo nic nezkusí, nic nedokáže” – Verča Truplová


Tipy, jak se nebát a zařídit si život po svém, najdeš na Facebooku. 👍

Tags : Jitka Pecháčková

Leave a Response