close
ImproveTipy

Jak nás vidí HR manažeři

Sedím. Prsty rukou propleteny, způsobně položeny na klíně. Hlavně vyzařovat klid a odhodlání. Nedělat nervózní gestikulaci, nekousat si nehty, nekousat se do rtu. Dýchání probíhá pomalu a zhluboka. V tu samou chvíli přichází do místnosti po nekonečných minutách personalistka. V rukou drží seznam a lhostejnýma očima se rozhlédne po místnosti, jen aby je zase sklopila k papíru. Nahlas čte: „Novák, Procházka, Navrátilová, postupujete do druhého kola. Všem ostatním děkujeme za jejich zájem. Zmíněné poprosím, aby mě následovali do konferenční místnosti.“ Poté se doslova na podpatku otočí a odejde. Zmínění ji následují a mně zbývá jen sebrat si sako a doufat, že příště udělám lepší dojem.

Klasický scénář každodenního chleba personalistů, kteří vkročí do místnosti a musejí vybrat toho ideálního kandidáta. Na jejich ramena padá právě ta největší zodpovědnost. Tudíž nejenom pro uchazeče o zaměstnání je pracovní pohovor těžká zkouška pro nervy. HR manažeři (Human Resources – Lidské zdroje) to je mají kolikrát ještě složitější. A na co si dát před takovým HR manažerem pozor?

1. Celkový vzhled a vystupování

Věc, která se omílá pořád dokola. Měl by ji znát každý člověk, který myslí svoji žádost o práci vážně. U brigád se to stává méně často, ale u formální práce je osobní předvedení, jak prodej produktu. A pamatujte, že chování na pohovoru musí být ideální, ne reálné. Ráno vyrazte s úsměvem, ve formálním oblečení. Hlavně si také nezapomeňte zjistit něco o firmě, u které se ucházíte o práci.

2. Všeobecný přehled

Není to něco, co by si člověk mohl připravit. Nicméně by se měl připravit psychicky, že HR manažeři oceňují narážky na všeobecný přehled. To neznamená, snažit se být za každou cenu vtipný, ale když HR manažer uslyší, že ve volném čase fotíte Urbex, můžete si maličko šplhnout. Zvlášť, pokud jste schopni, mu to vysvětlit nejlépe i v cizím jazyce.

3. Umět se prodat

To, že máte vyhraněný zájem o obor, maturitu nebo titul slýchávají personalisté pořád. Stejně jako věci o týmových hráčích, vůdčích schopnostech a všeobecné flexibilitě. Zkuste krom těch základních věcí prodávat i to, co vás činí výjimečnými. Netradiční koníčky ve volném čase, spolupráce na zajímavých projektech, drobné praxe ze zajímavých míst. A pokud takový koníček dokážete spojit s jednou z požadovaných věcí, máte plusové body. Známá se dostala do druhého kola přijímacího řízení díky tomu, že sedm let vede internetovou stránku a prodala to jako „praxi vůdčích dovedností“. Vážně, i takové věci se dají prodat!

Přečtěte si také: Jak na super životopis

4. Profesionální kamarád

Personalisté kromě profesionálních schopností hledají i parťáka do týmu. To je možná ta nejtěžší část toho všeho – odhadnout člověka na základě tří osobních schůzek. Tudíž nikdy nebude na škodu, povede-li se vám naznačit, že jste dobrý kamarád. U toho je třeba si zachovat profesionalitu, a pokud se vám povede toto vybalancovat, máte půl úspěchu v kapsách.

5. Dokonalost smrdí

Na toto pozor. Důležitý poznatek nejen do životopisu a na pohovory, ale celkově do života! Všeho moc škodí. Pokud jste nějakou činnost nevykonávali aktivně alespoň rok, vůbec ji nezmiňujte. Čím více věcí do životopisu napíšete, tím víc podezřelí budete. Personalisté z toho usoudí, že se jen snažíte prodat. Zkuste své zkušenosti zaštiťovat pod jedno jméno a čas. Jestli jste během jednoho roku dělali ve třech marketingových firmách na stejné pozici, zmiňte jen roční zkušenost v marketingu, nebo to nezmiňujte vůbec. Střídáte každý měsíc brigádu? Vůbec o tom nemluvte! Rozdělte si časové úseky hezky po letech a každý rok napište klíčovou věc, které jste se věnovali. Máte jich víc? Výborně!

6. Pozor na poznámky a sliby

Jako upovídaný člověk můžu říct, že počet pohovorů, ze kterých mě vyhodili kvůli slovíčkaření, se docela rychle vyšplhal na dvouciferné číslo. Netlačte do personalistů zbytečné informace. Nesnažte se být perfektní, nebuďte rádoby vtipní. Chtějí-li něco, co neumíte, dejte si dvoutýdenní čas na nástup do práce a věc se za ty dva týdny doučte. Hlavně nemluvte před personalistou o tom, že se určitě něco doučíte. Sliby = chyby. A personalisté si to uvědomují.

7. Důkazy místo planých řečí

Na pohovor se hodí všechno. Doneste si svůj životopis, všechny naslibované přílohy (jako diplomy, certifikáty). Buďte ochotní všechno ukázat, pokud se personalista zeptá. I kdyby se zeptal, jakou rasu psa máte, nebojte se ukázat fotku. Ukážete tím svoji lepší tvář. Ukážete, že jste upřímní a nevymýšlíte si. Nehrajte si na něco, co vám nesedí. Když lež vyjde najevo, bude to právě personalista, kdo za vámi první přijde.

Poslední radou, kterou vám dám, je neočekávat za každou cenu odpověď a hledat dál. Protože personalisté jsou jenom lidé a primárně budou komunikovat s úspěšnými uchazeči. Na zápornou odpověď se může čekat i měsíc, což je doba, za kterou už člověk stihne utratit naspořené peníze. Nečekejte, obíhejte pohovory, buďte sami sebou.

A především je tu jedna taková zásada: Hlavně se z toho nezbláznit. V životě pravděpodobně absolvujete spousty různých žádostí o pracovní pozice. A to, že jich pár nevyjde, ještě zdaleka neznačí konec. Personalisté pohovorem taky procházeli, budou s vámi soucítit ohledně vaší nervozity. Koneckonců – oni sami jsou také nervózní a kdo ví, třeba se vás bojí víc, než vy jich.

Hlavu vzhůru. Opravte v životopise chyby a hurá na pohovor!

Kam dál: Jdeš na pohovor? Připrav se na tyto otázky!


Ještě máte hlad? Čerstvé menu naleznete na Facebooku. 👍

Tags : HRmanažeřipohovory

Leave a Response