close
Explore

Jan Andres: Není to práce, je to životní styl

Vstupem do Evropského postgraduálního programu společnosti Federal-Mogul se mi doslova změnil život. Zúčastňuji se cest, o kterých se mi dříve ani nezdálo. Jako procesní technolog Federal-Mogul jezdím na školení do různých koutů Evropy. Během půl roku, co jsem v Anglii, jsem navštívil už Rumunsko, poté jsem jel do Belgie a poslední školení jsem měl v Německu. O tom jsem vždy snil. Federal-Mogul není práce, je to životní styl. A každý by to tak měl mít.

Řekl bych, že to začalo díky mé lásce k autům. Ačkoli jsem po základce pokračoval na gymnázium, nezapomněl jsem. Tato vášeň mě provázela celé studium. Stejně tak jako cestování. Například taková cesta stopem ve druháku do Anglie a ve třeťáku do Španělska byla nezapomenutelným zážitkem.

Když můžete, cestujte

Šance vyrazit opět do zahraničí se mi naskytla během studia strojní fakulty na Českém Vysokém Učení Technickém. Jednalo se o cestu do Indonésie v rámci dohody mezi ČVUT a ITB v Indonésii. Zde jsem se věnoval stejnému oboru, jako u nás, akorát v angličtině. Udělat v tomto jazyce diplomovou práci je sice složité, ale rozhodně to není nemožné. Navíc diplomka v angličtině zahrnuje zpracování reálného výzkumu.

Po dokončení studia mi bylo nabídnuto pokračování na doktorát, což zahrnovalo i cestu do Spojených států amerických. Ale pak jsem se dozvěděl o Evropském postgraduálním programu, kvůli kterému jsem cestu do USA odmítl.

Je těžké zkusit něco nového, ale když to vyjde, stojí to za to

Dozvěděl jsem se o něm v rámci přijímacích řízení do celosvětově působící společnosti Federal-Mogul. Chtěl jsem zkusit práci ve firmě, ačkoli se věnovala výrobě brzd, nikoli spalovacích motorů, o kterých jsem se učil já. Ale za zkoušku nic nedám, řekl jsem si.

Po 2 kolovém výběrovém řízení mi to vyšlo a po půl roce, kdy jsem nejprve prošel adaptačním programem napříč všemi oddělením společnosti, jsem dostal možnost poprvé vycestovat do zahraničí pod taktovkou Evropského postgraduálního programu. Zkušenosti, jazyky a poznávání nových kultur bylo to, co mě hnalo dopředu. První kolo přijímacího řízení jsem zvládl takřka bez problémů, ale druhé už nebylo tak snadné. Úkoly, které byly čím dál těžší a čas na ně byl čím dál kratší. Třeba během 20 min postavit ze speciální skládanky most bylo téměř nemožné. Hodnoceno bylo naše chování ve stresových situací. K mému překvapení mi druhý den volali z programu, že mají super novinu – prý jsem byl vybrán.

Přečti si taky: Z Brna do Číny a zpět – Adam Varga

Bylo to něco nového, co jsem nikdy nedělal. A proto jsem do toho šel. Kolegové se mě okamžitě ujali a začali mě seznamovat s výrobou brzd a technologickými procesy. Nebyla to otázka až tak dlouhé doby, možná i proto že mi nevadilo se u práce zašpinit. Brzy na to jsem nastoupil jako procesní technolog. Staral jsem se o mašiny a dohlížel na hladký průběh provozu. Po půl roce, kdy jsem se naučil jména všech kolegů, přišlo to, na co jsem se od začátku těšil – konečně jsem mohl vyrazit do zahraničí. První zastávka – Anglie.

Nejlepší krok v životě

Mezi země, do kterých jsem se už podíval díky programu, patří Rumunsko, Belgie, Německo a Anglie. A jelikož cestování miluji, jedná se asi o ten nejlepší tah, co jsem kdy mohl udělat.

Za ty dva roky, co budu součástí Evropského postgraduálního programu, dlouhodobě navštívím dvě země – budu 6 měsíců součástí výrobního týmu v Anglii a Itálii . Z Anglie se v půlce září vracím a do Itálie mám teprve namířeno. Během toho se ale budu zúčastňovat školení v různých zemích a do 2 let se podívám do všech závodů Federal-Mogul v Evropě. Součástí zahraničních cest jsou i soft skills kurzy, mezi které například patří organizace práce a time management, díky kterým snad jednoho dne dostanu manažerskou židli.

Více o Evropském postgraduálním programu zde.

Kam dál: Martin Zach: Plním si svůj sen!


Tipy, jak se nebát a zařídit si život po svém, najdeš na Facebooku. 👍

Tags : čvutdreameujobtravel

Leave a Response