close
ExploreLife

Nevíte, co chcete dělat po střední škole? Nebaví vás studium? Zkuste gap year!

Někdo ví už od svých 4 let, že chce být doktorem a drží se svého snu celý život. Mnozí z nás si zase přáli být popelářem, ale později přišli na to, že to asi nebude to pravé. Jiní své představy o pracovním životním naplnění mění každý týden. Zajímavé je také zamyslet se nad tím, proč je pro nás práce tak důležitá.

Kde si stojí práce v žebříčku vašich hodnot?

Zaujímá práce tak vysokou příčku v životních hodnotách? Jsem si jistá, že nemusí. Ale vzhledem k tomu, že v dnešní době se lze bez peněz jen těžko obejít, bude pro většinu lidí práce to místo, kde budeme trávit nejvíce času. A chtě nechtě, pokud nemáme jiné životní naplnění, jako je třeba partner či děti, kariéra pro nás bude představovat pravděpodobně nejdůležitější hodnotu, která zcela jistě bude ovlivňovat naše nálady a emoční rozpoložení. Je tedy jasné, že by nás práce měla bavit, aby jsme nebyli frustrovaní a nežili jsme od víkendu k víkendu.

Co vás vlastně baví?

Mladí lidé se po absolvování střední školy většinou začínají soustředit na svoji budoucnost. Přijde mi ale, že spousta lidí neřeší to podstatnější přítomnost. Domnívám se, že v Česku je to ještě umocněné naším vzdělávacím systémem. Střední školy končíme v 19/20 letech, což je o dva roky později, než je tomu v zahraničí. Jelikož máme možnost studovat zadarmo, bylo by hloupé tuto možnost nevyužít. A spousta lidí začne studovat i přesto, že vlastně nevědí, co chtějí. Slepě si vyberou obor a doufají, že je to bude bavit. Někteří mají to štěstí a studium je baví.

Někteří bohužel ne. Trápí mě otázka: Měli všichni studující vlastně možnost zjistit, co je baví?” V České republice neexistuje středoškolské vzdělání, kde bychom si mohli vyzkoušet všechno. Gymnázia jsou zaměřena čistě na akademické studium, memorování se a absolutně zde chybí jakákoli praxe, kde by si student mohl vyzkoušet, jak v reálném životě může své nově nabyté vědomosti uplatnit. Jiné střední školy se zase specializují pouze na jednu oblast ať je to obchod, pedagogika, umění, či řemeslo. Přicházíme tak o možnost, zkusit si spoustu nových aktivit, a najít něco, co by nás skutečně naplňovalo. Na středních školách nás příprava do školy obírá o většinu volného času, který bychom místo učení, mohli věnovat něčemu, co nás baví….

Přečtěte si také: Jak si jít za svým snem už na střední škole?

Užíváte si studium nebo tiše trpíte?

Necítíte se už otrávení? Nebere vám 13 let soustavného studia více, než dává? Pokud vstáváte s dobrým pocitem na srdci, když vám zvoní budík, budící vás ke studijním povinnostem, studujte. Jen apeluji na ty, kteří to takhle necítí, aby se nenechávali strhnout okolím a radami rodičů a nekonali tak, jak koná většina. Domnívám se, že většina těch starších a zkušenějších, kteří vám radí, své mládí prožili v jiné době. V době, kdy člověk nemohl svobodně dělat to, co ho baví. V době, kde se pouze volily ty zábavnější možnosti což zcela jistě byla vysoká škola před vojnou a práce v teplé kanceláři před prací na stavbě.

Gap year jako cesto za sebepoznáním

V jiných státech je častým zvykem, že si studenti vezmou tzv. gap year, tedy rok volna po ukončení střední školy. Během této pauzy čerství středoškoláci obvykle cestují nebo získávají pracovní zkušenosti praxí na stážích, díky kterým nabudou jasnější představu o tom, zda-li by je případné povolání bavilo i v reálném životě. Studium vysoké školy, která vás baví, totiž nezaručuje, že vás bude povolání bavit i v praxi. Koneckonců, diplom z vysoké školy ani negarantuje, že vás v tomto oboru někdo zaměstná… V současnosti je totiž důležitější praxe, pokud tedy mluvíme o profesích, kde nepotřebujeme diplom k potřebné akreditaci (např. doktoři, právníci).

Závěrem nebojte se hledat sami sebe. Nebojte se měnit plány. Nebo radši neplánujte. A jak říká moudrý Paulo Coelho: „Aby člověk poznal sám sebe, musí se ztratit.”

Kam dál: Jak najít vášeň?


Tipy, jak se nebát a zařídit si život po svém, najdeš na Facebooku. 👍

Tags : gap yearprácesebepoznáníškola

Leave a Response