close
ExploreTipy

Nikdy se nezastavit

Už si ani nevzpomínám, kdy přesně se do mého života vloudila grafika. Hodně dlouhou dobu jsem si kreslil různé designy jen tak pro sebe. Teprve postupem času jsem je začal sdílet veřejně a ukazovat ostatním. Zpětně to hodnotím jako vůbec ten nejlepší krok, jaký jsem mohl v životě udělat. Na mou práci najednou začaly přicházet stále pozitivnější ohlasy, začlenil jsem se do komunity, vyhrál pár soutěží a ozývalo se víc a víc klientů. A odstartovala vážně velká jízda.

Po maturitě jsem dostal pracovní nabídku v Praze, což můj dosavadní život (stejně jako v případě každého, kdo se ocitne na vlastních nohách daleko od vždy dostupného mamahotelu) dost obrátilo naruby. Nová práce, noví kolegové, prostředí, město, vlastní byt… Bylo to dost intenzivní. Krátce po mém nástupu začaly přicházet z různých stran nabídky ke spolupráci a já měl najednou před sebou obrovský prostor plný příležitostí. Pár jsem jich i vyzkoušel, hlavně proto, abych zjistil, co mě vlastně vyhovuje nejvíc. Přes menší firmy, agentury, volnou nohu a práci na dálku jsem došel až sem – do vývojářského studia STRV, kde aktuálně pracuje 130 lidí.

JAKO BYCH DĚLAL APLIKACI PRO KÁMOŠE ZE ŠKOLY

Mou prací jsou mobilní aplikace a weby. Většinou je to kombinace obou dvou zároveň, které se ještě trochu rozvětvují. Na téhle práci mě ohromě baví to, že přestože jsem nikdy pořádně neuměl teorii, nijak mě to neomezuje. Zde má člověk prostor dát přednost praxi a sám se všechno naučit přímo na konkrétní zakázce. Komunikaci, řízení, samotný design, vývoj, distribuci, reklamu… Záleží jen na vás, do čeho všeho se chcete opřít, a to se mi na tom líbí nejvíc.

Je to skvělý pocit, když můžete svým klientům pomoci stát se úspěšnými, a zároveň prodat svůj produkt co nejlépe. Myslím si, že je to jedna z věcí, kterou dělám trochu jinak než ostatní. Mám s klienty dost přátelské vztahy, přesto si držím určitou autoritu. Občas si připadám, jak kdybych dělal aplikaci pro kamaráda ze školy, naše jednání jsou dost neformální. I tak ale klienti respektují všechna má rozhodnutí a vnímají mě jako profesionála (teda doufám :-)).

Čti také: Luboš Volkov: Na celý rok jsem se zavřel doma a pracoval na imaginárních aplikacích

NA SLUŽEBKU DO KALIFORNIE

Vůbec mám, co se klientů týče, obrovské štěstí. Nikdy jsem je nemusel vyhledávat, chodili sami od sebe přes práce, které jsem vystavoval na různých komunitních stránkách pro designéry a také přes reference ostatních klientů. Časem jsem navázal spolupráci s různými agenturami ze San Francisca, New Yorku nebo Toronta, které mi sem tam napíšou, že mají něco zajímavého. K STRV jsem se připojil zhruba před rokem, tehdy ještě do malého týmu o 30 lidech. V té době jsem dělal převážně webové stránky a mobilní aplikace byly něco, co jsem se chtěl naučit.

Je zajímavé pozorovat, jak s růstem firmy souvisí i můj osobní růst. Nemáme v týmu žádnou hierarchii ani pojmenované pozice, přesto vše skvěle šlape. Mým úkolem je vést celý tým designerů, starat se o správný proces, který používáme pro všechny zakázky, a zároveň pracovat na klíčových projektech. To byl i jeden z důvodů, proč jsem odjel na 3 měsíce do Kalifornie. Setkal jsem se jak s klienty, pro které děláme na dálku, tak i se známými z velkých technologických firem – Evernote, Uber, Tinder a další.

NIKDY SE NEZASTAVUJTE

Cestování je vedle práce ohromě důležitou součástí mého života a taky největší zdroj zkušeností. Uvědomil jsem si, že mi k životu stačí jeden kufr věcí a počítač. Úplně ve mě vymizel materialismus a touha po nějakém hmotném snu. Proto chci cestovat dál – ať už pracovně nebo rekreačně.

Mým velkým snem ja také vybudovat v STRV jeden z nejlepších design teamu v Evropě, ale hlavně se nechci zastavit. Využít všechen čas a zdroje proto, abych šel dál a dál. Sice nemám určitý směr, ale dost jasnou představu o tom, jak získávat víc zkušenosti, s čímž souvisí i můj aktuální pobyt v Americe. Bude to možná trochu netradiční způsob, ale doufám, že to vyjde.

POKUD CHCETE NĚCO DOKÁZAT, ZAČNĚTE S TÍM HNED

Nejtěžší bylo a vždy je začít. Ať je to cokoli a kdekoli. Máme pořád pocit všechno zbytečné promýšlet, zvažovat pro a proti, bát se něčeho, co se třeba nikdy ani nestane. Proto pokud v hlavě nosíte skvělý nápad, nebo už dokonce máte nějakou práci v rukách, pošlete je do světa! Možná si budete myslet, že na to nemáte, ale je to blbost. Ani po 7 letech, co dělám design, si nemyslím, že je moje práce dobrá. Kdybych ji ale nikomu neukázal, nikam se nedostanu. Proto se nebojte a pošlete ji k těm správným lidem. Třeba mně :-). Napsat mi můžete na mých webovkách.

A ať už se rozhodnete svůj život věnovat čemukoli, vždy dělejte věci, které vás baví. Pokud navíc budou pomáhat i ostatním lidem plnit jejich sny, bude to pro vás ještě příjemnější pocit, to mi věřte.

Kam dál: Petr Kozlík: O buldočí povaze, NHL a cestě k 59. rovnoběžce


Čerstvé menu pro všechny hladové na Facebooku. 👍

Tags : cestovánídream jobfreelanceKaliforniestartup

Leave a Response