close
Explore

Od advokacie ke startupu – Pavlína Zychová

Pavlína Zychová, mladá inspirativní absolventka práv, která vlastně nikdy pořádně práva nedělala, a přes to je šťastná právě tam kde je – jako spolumajitelka startupového projektu MyStay vytváří nyní již globální komunikační platformu pro hotely a jejich hosty.

Dospělá? Rychle do světa

Pavlína sama sebe popisuje jako aktivního člověka, který má v oblibě předávat pozitivní energii. Její aktivita a neposednost se projevila hned v 18 letech, když i přes všechno odrazování vyrazila za první velkou pracovní, ale i životní, zkušeností do Anglie. Tam pracovala jako au-pair. První velké poznávání za hranicemi ji natolik nakoplo, že dál využívala veškeré možnosti k cestování i v průběhu vysoké školy a vydala se proto dvakrát na studijní program Erasmus do Itálie.

Pomyslnou třešničkou na dortu, co se týče opuštění komfortu domácího prostředí však bylo stěhování do Malajsie, kde po dobu 4 měsíců poznávala exotickou kulturu, ale také trh a místní startupové projekty. A proč? K tomu se hned dostaneme.

Dámou mezi ajťáky

Po úspěšném absolvování práv totiž u advokacie usínala. Doslova. Pořád ji lákalo „být manažerkou“ ačkoliv sama v tu chvíli neměla pořádně ponětí, co to vlastně znamená a obnáší. Hledání takové pozice bez jakékoliv praxe se zdálo skoro nekonečné, možná nemožné. Jenže jak už to tak bývá, různí lidé přináší do našich životů různé příležitosti, a tak se jedna dostala právě i Pavlíně.

Místo IT junior projekt manažera. Pozice manažera v oboru, ve kterém neměla absolutně žádnou zkušenost. Po pohovoru byla nakonec obsazena do role Key Account manažera, což byla pro Pavlínu teprve ta správná výzva. K mému překvapení se nové pozice vůbec nezalekla, ale naopak ji brala jako novou výzvu a možnost se učit novým věcem v kompletně novém oboru a taky jako jediná holka v kolektivu. Naštěstí se v týmu setkala s obrovskou podporou a naučila se, že všechno je prostě možné. A to byl pro ni hnací motor.

Posunout MyStay dál

V tu dobu už existoval projekt MyStay, který vznikl jako reakce na vcelku běžnou situaci – ztracení se v cizí zemi bez možnosti jakkoliv komunikovat s hotelem. Tato situace přinesla nápad, jak takovou komunikaci už navždycky zajistit. A tak se začala aplikace technicky rozvíjet. Prvotní verze obsahovala platformu pouze Českou republiku a díky velkým jménům jako např. Chateau Mcely mezi partnery, se brzo projekt dočkal úspěchu.

V tu chvíli Pavlíně bylo jasné, že MyStay má obrovský potenciál. Rozhodla se do tohoto projektu dát úplně všechno. Po téměř dvou letech tvrdé dřiny, nejen její, ale celého týmu, se tak stala spolumajitelkou.

V současné době projekt přesáhl hranice České republiky a rozvinula se jeho zcela nová verze s využitím předchozích zkušeností pro globální trh. Nový koncept a noví klienti po celém světě. Tato globální platforma prošla prestižním tří měsíčním akcelerátorem Startupboot Camp v Amsterdamu a oficiálně se spustila v září 2017. Spuštění se povedlo a následovalo navázání partneství s Booking.com. Daná platforma běží v 15 zemích na více jak 150 hotelech.

Pavlína sama přiznává, že nikdy do firmy nešla s tím, že by z ní někdy měla snad být spolumajitelka. Přes to pro projekt dělala úplně všechno, aby ho s týmem mohli posunout dál. Díky investici už bylo jasné, že i když doteď dělali všichni organizovaně neorganizovaně všechno, je třeba rozdělit role. Nyní považuje MyStay za největší pracovní zkušenost ve svém životě.

Není malých cílů

Co se týče životních rozhodnutí, vždy hraje roli její cílevědomost a houževnatost. Pavlína je člověk, který prostě neposedí. Jedním z jejích povahových rysů vlastně od začátku byla forma aktivního projevu a práce pro kolektiv. Ať už v podobě třídní předsedkyně na gymnáziu nebo později senátorky na vysoké škole. Pokud jde něco udělat pro lidi, pro tým, chopí se toho s obdivuhodným nadšením.

Přečtěte si také: Helena Přibylová – nadějná fotografka

Jenže jak lze tohle zvládat?

Plný diář schůzek, stres, nekonečné aktivity? I když jí tenhle press naplňuje a obohacuje, odpovědí je, že i Pavlína musela najít jistý životní balanc. I po 13hodinové šichtě na projektu pořád zbývá čas na to oddělit pracovní den od toho následujícího. Procházkou, kinem, nebo chvílí s přáteli. Další důležitý faktor je zdravá strava a dostatek spánku. Dostatek energie je totiž pro Pavlínu nepostradatelný. A například energeťáky nejsou řešení. Takže i když občas dorazí někam později, tak vždy s nadšením a zásobou elánu.

Dejte sbohem komfortu

A co dělá, když má opravdové volno? Užívá si svou největší vášeň – cestování. To spojuje se zachycováním míst a momentů pomocí fotografií. Jednou snad stihne poznat vše, co má v plánu. Kolik znáte lidí, kteří označí za svou vysněnou destinaci Antarktidu?

Nejen díky cestování, ale díky souboru zážitků a momentů, si utváří vlastní životní filozofii, která jí pomáhá žít s otevřenýma očima, nelekat se problémů, přemýšlet „out of box“ a svým způsobem se dostat ven z určité bubliny. A to je to, co by mimo jiné doporučila všem ostatním, ať už studentům, kteří zatím nevědí, jakým směrem by se měl jejich život ubírat, nebo i starším, kteří svůj směr ztratili. To správné cestování, s batohem, pár penězi a poznávání míst, lidí a kultur, totiž mění charakter a lidi dělá víc pohodovými, což se promítne nejen v osobním životě, ale taky v pracovním týmu.

Stačí se nebát

Pokud však není šance odjet, zkuste sbírat zkušenosti skrz jakoukoliv brigádu či jinou pracovní příležitost. Každá práce vás něco naučí a zkušenosti se dají využít v budoucnu. Všude jde totiž hledat smysl, hledat možná vylepšení, a právě to vás může dovést i k vlastnímu podnikání. Pavlína sama možná nakonec lituje, že se vším nezačala tak nějak dřív, nebylo se totiž čeho bát. Dobrý nápad se dá rozvíjet i ve studentském věku. I když je třeba na to jít opatrně. Po krůčcích testovat, a zjišťovat, zda by společnost takový nápad uvítala. Když neděláte nic, zkazí se tím tak trochu všechno – všechny příležitosti i nápady, které mohly přijít, kdyby…

Potřebujete ještě trochu nakopnout? Zkuste si přečíst Pavlíny oblíbenou knihu Bohatý táta, chudý táta, která ji utvrdila v tom, že chce jiný život, než má většina lidí, hlavně co se práce týče. Kniha jí ze dne na den nezměnila život, ale společně s příležitostmi, které ji v životě potkaly, jí pomohla najít ten správný směr ke šťastnému životu.

A motto nakonec? Buďte slušně drzí a hlavně buďte vidět!

Kam dál: Z Angoly do světa – příběh Emiliana Da Cunha


Tipy, jak se nebát a zařídit si život po svém, najdeš na Facebooku. 👍

 

Tags : Pavlíny Zychováživotní příběh

Leave a Response