close
Improve

Proč ženy o všem příliš přemýšlejí

Psycholožka Susan Nole-Hoeksema napsala řadu odborných publikací. Jednou z nich je i kniha s názvem Proč ženy o všem příliš přemýšlejí. Vzhledem k tomu, že snad každá z nás, některá více a některá méně často, podléháme PRP, neboli přílišnému rozebírání problémů, měla by být tato knížka povinnou literaturou všech žen.

V originále se jedná o jediné slovo: overthink. V češtině to znamená: „přílišné rozebírání určitého problému, situace, pocitu či emoce, které ve většině případů nevede k žádnému konstruktivnímu závěru či řešení, naopak má negativní dopady na psychiku i zdraví“.

Představte si například, že se s někým pohádáte. Jde jen o maličkost, o drobný rozdíl v názorech. Pravděpodobně by nad tím stačilo jen mávnout rukou, vás ale večer přepadají zlé myšlenky. Jak si může dovolit říct mi něco takového? Proč mě netoleruje? Nebo jsem netolerantní já? Neměla bych být více otevřená? A už se to s vámi veze. Špatně se vyspíte, což je přispěje dalším negativním myšlenkám.

Není pochyb o tom, že nám PRP škodí. Autorka uvádí, že je pro nás dokonce toxické. „Tak, jako kyne těsto, pokud je správně uhněteno, kynou i naše negativní myšlenky, nabalují se, rozpínají a postupně zaberou veškeré místo v naší mysli.” Negativní myšlenky pak mají nad námi plnou moc. Ovládají nás a oslabují naše výkony. To nechceme! Proto knihu neodkládáme a čteme dál. Dozvíme se, jak z PRP ven.

Nejdůležitější je uvědomit si, že mu podléháme. Získat na své problémy racionální nadhled. Jedině tak je můžeme řešit a posouvat se dál. Nesmíme zapomenout, že do PRP můžeme kdykoliv spadnout znovu. Musíme si stále uvědomovat, že to je nepřítel! Když na sobě začneme pozorovat, že zase něco rozebíráme víc, než je zdrávo, měli bychom si okamžitě nařídit pauzu. Na chvíli zapomenout na problémy a dělat raději něco, co máme rádi. Přečíst si kousek oblíbené knihy, pustit si pěkný film, zajít na procházku nebo třeba na nákupy. Hlavně nebýt nečinní!

Přečti si taky o knize Čtyři dohody.

Dále je dobré si o problémech s někým promluvit. Musíte si však dát pozor, komu se svěřujete! Vhodná osoba je ta, která vás povzbudí a třeba vám i nějak poradí. Jestliže vás začne litovat a sypat ze sebe své vlastní potíže, raději se vzdalte. Takový rozhovor by vám nepomohl, spíš by se vám po něm přitížilo. „Platí sice pravidlo, že sdílený smutek je poloviční smutek, ale takové sdílení problémů se může lehce měnit ve večírek PRP, který škodí všem přítomným.”

Autorka dále doporučuje se z problémů vypsat, případně se modlit či meditovat.

Kniha je plná příběhů z reálného života. Jedná se o problémy různých žen, které k autorce jakožto uznávané psycholožce chodily pro radu a pomoc. V příbězích jsem se často trochu poznávala. Naštěstí jsem se našla i v podrobném seznamu, jak z PRP ven, takže je vidět, že si umím od špatných myšlenek pomoci. Dokázala jsem si to i v testu, který hodnotí tendence podléhání PRP. Já na tom podle výsledků nejsem vůbec špatně.

Určitě by si tuto knihu měl přečíst každý, nehledě na sklony k PRP. Titul je určitě přínosný pro všechny. Někomu možná pomůže otevřít oči, ostatním může posloužit jako prevence. Buďme silné, užívejme si života!

Kam dál: Jsi úžasný! Víš to?


Čerstvé menu pro všechny hladové na Facebooku. 👍

Tags : knihaproblémyPRPŽeny

Leave a Response