close
ExploreTipy

Jak procestovat svět – aneb několik rad, jak obrátit list a vyjet do světa

V dnešní době existuje spousta lidí, pro které je cestování po světě denním chlebem. Hodně cestovatelů své zážitky sdílí s ostatními, např. prostřednictvím blogu nebo Instagramu. Jejich čtenáři sedí doma u počítače a čtou jejich fantastické příběhy o tom, jak procestovali svět. Pokud jste i vy jedním ze zmíněných čtenářů, pak je tento článek určený přímo pro vás. Jelikož i vy můžete vyrazit do světa! Zde je několik rad, jak na to.

S výjezdem do světa se nepojí pouze nabídka velkého dobrodružství, ale také spousta strategických stránek. Už jenom otázka, jak vůbec pojedeme. Každý preferuje jiný dopravní prostředek. Někdo má rád pohodlné a rychlé letadlo, se kterým se však pojí odbavování zavazadel a zdlouhavé čekání před odletem. Za to do autobusu se batohy pouze hodí dolů do kufru a jede se, ačkoliv cesta je po té delší. Spousta lidí se navíc létání bojí, a proto zkrátka preferuje pozemní typ dopravy. Také tu je samozřejmě jedna z nejpohodlnějších možností auto, kde si člověk může uzpůsobit pohodlí dle své vlastní potřeby. Existuje spousta dalších možností, jak cestovat… Člověk může vyjít do světa i po svých.

Otázky, které bysme si měli položit před vycestováním do světa:

Kam jet?

Před odjezdem je fajn říct si, kam vlastně chceme jet a proč. To nám pomůže s orientací, výběrem cesty, dopravy a ubytováním. Někdo rád jede na blind, zkrátka pryč a čeká, co mu svět nabídne. I v takové situaci si ale musí naplánovat trasu. Říct si např. „Pojedeme do 20 hodin a potom někde přespíme,” či „Dojedeme na první pláž, kterou potkáme.” Každopádně je vždy užitečné mít nějaký plán. Na internetu existuje spousta stránek, které nabízejí nejrůznější zájezdy a v podstatě vám cestu dokáží vymyslet.

Jestli hledáte nějaké info o daných místech, koukněte se na HedvabnaStezka.cz. Naleznete zde cestopisy a různé informace třeba o počasí, dopravě a práci v zahraničí. Neexistuje lepší stránka, pokud chcete tipy, triky a rady od těch, co už ve vaší vytoužené destinaci byli. 

Přečti si také: Cestuj jinak – žij jako místní!

Co chceme vidět?

Je dobré zjistit si něco o místě, kam jedeme a jaké zajímavé úkazy zde můžeme navštívit. Přece jenom všude je od něčeho víc a jiného míň. Pak už závisí na nás, jak vypracujeme svůj cestovatelský plán. Vezměte si tužku, papír a začněte plánovat, zda půjdete do historických měst, do hor či na pláž. 

Tady je 12 aplikací, které na vašich cestách nesmí chybět.

Co si od cesty slibujeme?

Každý může mít na cestování jiné nároky. Někdo cestuje, aby navštívil co nejvíce cizích měst, někdo aby se našel. Každopádně cestování otevírá novou kapitolu našeho života. V zahraničí se člověk učí cizím jazykům, nějak se zkrátka domluvit musí. A hlavně poznává spoustu nových lidí, což mu otevírá nové příležitosti. Cestování dokáže člověka od základu změnit. Poznáním nových kultur je možné odhalit stránky sebe samého, o kterých jsme netušili, že je máme.

S kým pojedeme?

Toto rozhodnutí hodně záleží na tom, kam se vydáváme. Pokud chceme šlapat po horách, tak je minimálně trojice lidí nezbytná z bezpečnostních důvodů. Přísloví ve dvou se to lépe táhne, je pravdivé. Člověk​ pak na nic není sám a své zážitky s někým může sdílet, ať už s partou či partnerem. Naopak pokud člověk cestuje, aby se lépe poznal, tak ani samota není nepřítelem.

Kde vezmeme peníze?

Někdo si tuto otázku vůbec nemusí pokládat. Nicméně pokud je toto opravdu to jediné, co vás od vyjetí do světa distancuje, pak je to pouhá banalita. Dnes člověk může nejenom vyjet za prací, cestovat a pracovat zároveň. Ale také studenti mají širokou škálu možností výměnných pobytů. Existuje např. i akce LowCost Race, kde jsou lidé vysláni, aby cestovali Evropou. Na cestování mají deset dní. Vyjíždějí ve dvojicích s pouze 2 500 Kč na hlavu a během cesty musí plnit spoustu výzev zadaných pořadateli. Jestli chcete vidět, jak soutěž probíhá, mrkněte se na videjko. A Pokud i vy chcete vyjet do neznáma, toto je jedna z možností jak.

Videjko holek z Weef’s world.

Kdo v dnešní době necestuje, přichází o krásy světa, co jsou za hranicemi. Často si potom člověk uvědomí, že doma je doma a co se mu opravdu líbí na jeho rodné zemi. Cestování je snadné. Hlavně je to jedna z nejlepších životních škol, která vás naučí, jak vlastně naplno žít.

Kam dál: Za málo peněz hodně muziky, aneb jak na studentské cestování


Máš chuť vyrazit na cestu? Kompas a příběhy najdeš pravidelně na Facebooku. 👍 

Tags : cestováníotázkypeníze

Leave a Response