close
Explore

Prokrastinace – Co můžeš udělat dnes, odlož na zítra.

Nápad na tento článek jsem dostal na začátku srpna. Ovšem poté následovala spousta jiných, lepších akcí. Výlet s kamarády do našeho hlavního města jsem si přece nemohl nechat ujít. Stejně tak pozvání na oslavu osmnáctin je jenom párkrát za život. Tyto srazy jsou přeci jen velmi vyčerpávající, proto jsem si musel odpočinout u nějakého pěkného filmu. Než jsem si to pořádně uvědomil, uplynulo dvacet dní. Poté jsem se posadil k počítači a začal psát. Stává se vám něco podobného také? Pak pozorně čtěte.

Globální problém

Kolik z vás se v tom našlo? Jsem si jistý, že jste určitě několikrát odložili nějakou povinnost, abyste mohli dělat jinou, v té době atraktivnější činnost. Zdá se, že touto tendencí odkládat povinnosti na později trpí snad každý. Samozřejmě se do určité míry jedná o normální záležitost, ale pokud tendence přeroste v chronickou prokrastinaci, nejedná se o nic obyčejného a ani dobrého, ale k tomu se ještě dostaneme.

Co to tedy ta prokrastinace je? Je to přesně to, co jsem výše popsal. Odkládáme povinnosti kvůli tomu, abychom mohli konat jiné, zábavnější aktivity. Člověk se tak nedokáže přemoci k plnění různých důležitých věcí. Platí tedy: „Co můžeš udělat dnes, odlož na zítra.”

Některé statistiky dokonce říkají, že prokrastinaci provádí až 95% studentů. Už i samotný Seneca prohlásil: „Zatímco ztrácíme čas váháním a odkládáním, život utíká.” Z toho tedy vyplývá, že je prokrastinace problémem celé civilizace a je zde už tak dlouho, jak si jen lidstvo pamatuje.

Prokrastinace vs režim úspory energie

Ležíte na pohovce, koukáte do stropu nebo na náhodný pořad, který zrovna dávají v televizi? Ani vstát, abyste přepli program na nějaký smysluplnější, se vám nechce? Jste celí štěstím bez sebe, že zrovna nic neděláte a nazýváte to režimem úspory energie? Pak pro vás mám špatnou zprávu. Neprokrastinujete, nýbrž jste prostě neuvěřitelně líní!

Je nutné si uvědomit, že prokrastinace není lenost. Pokud prokrastinujete, věnujete se místo důležité činnosti jiným aktivitám. Ovšem pokud povinnost plnit odmítáte, abyste jednoduše nemusel nic dělat, jedná se o lenost. Takže ode dneška už si nebudete plést, jestli to je prokrastinace, nebo jste prostě líní.

Prokrastinace jako vážný problém

Ačkoli zní prokrastinace jako něco spíše úsměvného, může přerůst ve vážný případ, kdy je člověka schopná i zničit. Je spousta faktorů, které vyvolávají prokrastinaci. Většinou se jedná o strach z těžkého úkolu, tedy i z neúspěchu.

Nebudu vám sem popisovat v teorii celý vznik vážného případu prokrastinace. To samotné by vystačilo na jednu knihu. Ukážeme si to tedy na krátkém příkladu. Pokud máte právě strach z těžkého úkolu, raději ho necháte na později, ale tím problém nezmizí. Naopak. Odkládáním člověku spíše přerůstá přes hlavu. Ve své volné činnosti nemůže na nic jiného myslet. Dochází ke stresu a systém je přetížen. Psychická krize a pocit viny jsou v tu chvíli velkými problémy, ale ještě horší jsou sebevražedné sklony, které mohou přijít. Toto zhroucení není běžné a stává se zřídkakdy, ale rozhodně se stát může. Pak je potřeba vyhledat odbornou pomoc.

Jak na to?

Je několik způsobů, jak přestat s prokrastinací. Obecně platí, když se chce, tak to jde. Ale ne vždy je lehké se přinutit. Dobrý způsob, jak získat ztracenou motivaci je vytvořit si seznam. Ano, čtete dobře. Seznam. Ten staromódní soupis úkolů, který už dneska snad nikdo nepoužívá. Pokud si budete odškrtávat, co všechno jste již udělali, rozhodně Vás potěší vidět, jak se seznam zmenšuje. Nebude pak moc dlouho trvat, než se vrátí ta dávno ztracená motivace.

Přečti si také: Jak si uspořádat nápady: Zkus myšlenkové mapy

Dalším způsobem, jak se zbavit prokrastinace, je i zbavení se všech věcí, které nás rozptylují. Jste při práci stále na mobilu? Pak ho hoďte do šuplíku, zamkněte a klíč zahoďte. Vaše srdce tento pohled možná bude bolet, ale psychika to brzy zaručeně uvítá.

Není také špatné si udělat někdy pauzu. Pokud se na práci už moc nesoustředíte, je mnohem lepší si odpočinout, než pokračovat. V tomto případě se nejedná o lenost, ale jen o užitečně strávený čas, který povede k efektivnější práci po odpočinku.
A nyní přichází ta rada, které se možná někdo z vás bude štítit. Jestli se jedná o příliš těžký úkol, na který nestačíte sami, nebojte se požádat o pomoc. Partnera nebo partnerku. Kamaráda nebo kamarádku. Určitě Vám někdo pomůže. Vždyť ve dvou se to lépe táhne.

Já doufám, že jste si z tohoto článku něco vzali. Ať už třeba to, že jste jednoduše líní, nebo to, že zahazovat klíč od šuplíku s mobilem není dobrý nápad, jelikož mobil ještě v životě budete určitě potřebovat.

Ať už jste si vzali z článku cokoli, pamatujte, že prokrastinace je do určité míry naprosto normální a ani její vážný případ není konec světa.

Kam dál: Nehroť to: Pár tipů, jak být pozitivní a nezbláznit se z toho


Ještě máš hlad? Tak mrkni na náš Facebook. 👍

Tags : lenostodpočinekProkrastinaceúkoly

Leave a Response