close
Explore

Sedm návyků vůdčích osobností

Každý z nás je jiný. Jakýkoliv člověk je originálem s jinými povahovými rysy, jiným vzhledem a s odlišnými zájmy. Můžeme potkat lidi, co se do ničeho moc nehrnou a raději se ostatním přizpůsobí. Tito lidé nemají potřebu hýbat světovým děním. Pak jsou tu ale lidé, co tuto potřebu mají. Jsou to vůdčí osobnosti, které mají jisté charakteristické rysy. Mezi tyto rysy se řadí třeba jasné vize a cíle, vnitřní síla, schopnost plánovat, organizovat a vytrvalost.

Věděli jste, že se dá vůdcovství naučit? Ne? Tak to jste na správném místě. Přináším vám sedm návyků vůdčích osobností.

1. Zvyk

„Promiň, to je zvyk“. Tuto větu možná slýcháte od vůdců častěji, než byste chtěli. Problém je prostě ve zvyku. Ano pouze ve zvyku! Jak jsme zvyklí, vše organizovat, občas to začneme dělat i se životy druhých. Nebo třeba přejímáme vůdcovské místo někoho jiného. Přenesme si to do divadelního prostředí. Tady je hlavním vůdcem režisér a je to právě on, kdo řídí práci herců v daném divadelním kusu. Občas se najde herec, který se snaží režisérovi urvat jeho rozhodující post. Poté následuje něco, co se dá přirovnat ke rvačce dvou kohoutů na jednom smetišti.

2. Silný žaludek

Vůdcové mají většinou tak říkajíc „silný žaludek“. Tím mám na mysli to, že se nebojí odporu jiných osob. Nevadí jim, že lidé okolo nic, mají jiný názor. A většinou překousnou i to, že je za jejich povahu někdo nenávidí.

3. Chození přes mrtvoly

Tato věta zní docela strašně. Ale není to tak černé, jak se na první pohled zdá. Vůdcové si jdou za svým cílem a občas nehledí na lidi okolo sebe. I když jejich manévr ze začátku nepochopíte, nebojte se! Oni k tomu mají své důvody, které nám po čase sami odhalí.

4. Tvrdohlavost

Možná si myslíte, že je to to samé, jako předešlý bod. Zkuste se nad tím zamyslet. Tvrdohlavost je vlastnost, kterou mají většinou vůdčí osobnosti. Možná si teď řeknete: „To ale není vůbec pravda, vždyť tvrdohlavý může být i člověk, který jde jako ovce za stádem.“ Ale upřímně si přiznejme, kdo kdy viděl, aby vůdčí osobnosti chodily jako ovce se stádem? Naopak jsou to oni, kdo to stádo vedou!

5. Puntíkářství

Ano, vůdčí osobnosti jsou puntíkáři, musí mít vše tip ťop, a přes to nejede vlak! Nikdy nenarazíte na člověka s vůdčí osobností, který si nechá mluvit do svých představ a cílů. Můžete to samozřejmě na někoho zkusit, ale uvidíte, že vás hned zkrotí.

6. Vnitřní osobnost

I když se to na první pohled nezdá, může se za kamennou tváří skrývat milý a usměvavý člověk. Pokud mi nevěříte, rozhlédněte se okolo sebe. Určitě najdete alespoň jednoho člověka, který se na pohled tváří kamenně a jde přes mrtvoly. Ale když vám ukáže svou druhou tvář, tak zjistíte, že se pod jeho puntičkářstvím a cílevědomostí skrývá i láska, pochopení a důvěra. Vůdcovské povahy mají často problém vyjadřovat svoje city, protože jim to přijde podřadné.

Pro ně je nejdůležitější jejich práce, a tím občas ubližují nejen sobě, ale i svému okolí. Proto pro ně prosím mějte pochopení. Pomozte jim vyjádřit jejich city. I když jsou to velice odolné osoby, snesou každou ránu osudu, tak uvnitř jsou strašně zranitelní. A když jim někdo, komu důvěřovali, ublíží, nesou to daleko hůře než ti ostatní. Po takovéto zradě, začnou pracovat ještě víc. Uzavřou se do své ulity a přestanou vnímat okolní svět.

Přečtěte si také: Mnich, který prodal své ferrari

7. Spojení v jedno těleso

Pokud se sejde více vůdčích osobností, mající stejný cíl nebo zájem, spojí se v jeden obrovský mozek a nápady, které z nich vycházejí, dávají daleko větší smysl a jsou realizovatelné. Toto těleso je jako nedobytná pevnost. Nedá se zbořit ani zastavit tok dobrých nápadů. Jediné, co mohou odpůrci dělat, je rozebrat ho zevnitř a to se dá velice těžko, pokud všechny kolečka do sebe zapadají tak, jak mají.

A pokud chcete vědět o vůdčích osobnostech více, přečtěte si knihu „Sedm návyků vůdčích osobností“ od amerického spisovatele Stephena Coveyho.

Kam dál: 6 knih, které inspirovaly miliardáře Elona Muska


Máš ještě hlad? Čerstvé menu pro všechny hladové na Facebooku. 👍

Tags : knihanávykyvůdčí osobnosti

Leave a Response