close
ExploreTipy

Šest nejlepších treků na strávení vaší dovolené

Znáte to taky? Přes týden pobíháte mezi domovem, prací a supermarketem. Mezitím se stihnete akorát osprchovat, uvařit a spát. Druhý den začíná vše nanovo. Každý den je stejný jako ten předešlý. Na co se tedy máme těšit? Odpověď je jasná. Na dovolenou. Týden proležený u moře se spoustou jídla a bez přemýšlení nad prací. Jenže po pár dnech nás to válení přestává bavit. Jsme přejedení k prasknutí a práce se nám znovu vkrádá do mysli. „Co bude až přijedu? Budu toho mít až nad hlavu a všechno budu muset dohnat…“  Od práce si přece máme odpočinout. Od toho dovolená je.

A nemyslíte, že to chce nějakou změnu? Co zkusit příště vyrazit na trochu aktivnější dovolenou, při které uděláme i něco pro své zdraví? Zároveň poznáme novou zemi z trochu jiného, ale naprosto úchvatného pohledu.

Přečti si také: 5 důvodů, proč začít cestovat

A co tím vším tedy myslím? No přece vyrazit na trek vašich snů! Čemu se vyrovná ten skvělý pocit, že jste se překonali a teď si můžete nerušeně vychutnávat okouzlující přírodu, která vás obklopuje. Příjemně se odpoutat od stresu a skvěle si vyčistit hlavu. No, není to paráda? Já si myslím, že ano. A proto jsem pro vás vybrala šest nejlepších treků světa. Jeden si vyberte, sbalte batoh a hurá na dovolenou!

1. Pouť Santiago de Compostela

Dokonalý zážitek na celý život. To je pouť Santiago de Compostela ve Španělsku. Kde jinde načerpat kulturu španělského venkova než právě zde. Začít se může prakticky odkudkoli. Existují trasy delší, ale i kratší dlouhé kolem 100 km. Trek není náročný a s ubytováním si starosti dělat také nemusíte. Po cestě vás jistě přátelští Španělé nechají u sebe přespat.

2. Tour de Mount Blanc

Jeden z nejkrásnějších a nejznámějších treků v Evropě je právě ten kolem Mount Blanc. Táhne se po hranicích tří států – Francie, Itálie a Švýcarska. Trasa je dlouhá asi 150 km a zabere vám sedm až deset dní. Je malinko náročnější kvůli velkému převýšení a krkolomným cestám, ale výhled na zasněžené Alpy stojí za to.

3. Cesta Inků – Macchu Picchu

Nejoblíbenější trek na světě, tak tím se může pyšnit právě Cesta InkůPeru. Tato 30 km dlouhá cesta je čtyřdenním putováním zemí Inků, která vyúsťuje právě na kouzelném Macchu Picchu. Na trek je ale dovolen vstup pouze s průvodcem a musíte zaplatit pár desítek dolarů. Jinak není potřeba žádné speciální vybavení.

4. Annapurna circuit

Ale tím nejlepším trekem světa byl zvolen právě Annapurna circuitNepálu. Tento 300 km dlouhý okruh kolem himalájské hory Annapurna je považován za středně obtížný trek. Celý ho projdete asi za 17 až 25 dní. Není ale potřeba se ho bát. Během cesty poznáte nepálskou krajinu a kulturu tím nejlepším možným způsobem.

5. Everest base camp

Na pátém místě je už trochu „profláknutý“ trek do základního tábora Mount EverestuNepálu. Tato nejvyšší hora světa sice měří 8848 m.n.m., ale základní tábor je pouze ve výšce 5 350 metrů. Výstup vyžaduje určitou fyzickou zdatnost, i přesto, že průvodci dbají na dostatečnou aklimatizaci v jednotlivých převýšeních. Po dobytí základního tábora je ale za to možné zhlédnout ostatní majestátní osmitisícové vrcholy. To jinde neuvidíte!

6. Ta Araroa trail

Jeden z nejtěžších treků světa je právě Ta Araroa trail na Novém Zélandu. Asi ne nadarmo si režisér Pána prstenů vybral právě Nový Zéland pro svůj film. Ledovce, džungle, vysoké hory, bouřlivé řeky… To vše je Nový Zéland. Ta Araroa trail je 300 km dlouhý trek, který spojuje nejjižnější a nejsevernější bod Nového Zélandu. Tak to opravdu stojí za to!

Kam dál: Cestuj jinak – žij jako místní!


Tipy, jak se nebát a zařídit si život po svém, najdeš na Facebooku. 👍

Tags : cestovánítrekyvýstupy

Leave a Response