close
Explore

Studium Arts Managementu – Adéla Dvořáková

Výběr vysoké školy sice není nejdůležitější rozhodnutí vašeho života, ale pokud už se vydáte univerzitní cestou, nechcete svou píli a snahu produkovat nadarmo. Od vysoké školy jistým způsobem něco očekáváte – ať už jsou to nové znalosti, zážitky, získaný titul či kamarádi. Na vysoké škole totiž strávíte nejméně tři roky svého života. Svého mladí. Bylo by proto fajn si vybrat vysokou školu a obor, který vás bude alespoň z 50 % bavit. Tak hurá na rozhovor s Adélkou Dvořákovou, studentkou prvního ročníku Arts Managementu na pražské VŠE.

Proč jsi se vlastně rozhodla jít na Arts Management?

Důvod byl poměrně jednoduchý. Baví mě umění, ale sama ho netvořím.

Jaké znalosti od tohoto oboru očekáváš?

Arts Management na VŠE je skvělý v tom, že studenta naučí myslet kulturně, ale také ekonomicky. V tom máme výhodu oproti studentům produkce např. na FAMU, kteří mají sice hlubší znalosti v kulturním odvětví, ale v praxi ekonomické gramotnosti mají mezery.

Splnilo studium Artsu tvé očekávání?

Bohužel jsem měla očekávání vyšší, na čemž jsme se shodli i se spolužáky. Čekala jsem, že moduly budou více “nabušené” a více akční, asi také proto, že VŠE je jedinou univerzitou v ČR, která nabízí studium Arts managementu.

Jak se škola zaměřuje na praktickou výuku?

Naprostá většina předmětů je čistě teoretická, čas od času vyjedeme na nějakou exkurzi. V prváku je jediný praktický předmět informatika, kde se učíme s Office programy. Škola nám bohužel nezprostředkovává žádnou praxi mimo školu, ale máme zde spoustu přednášek od externistů, nebo si studenti pořádají své projekty, například Arts Fest.

Přečti si také: Jak si jít za svým snem už na střední škole?

Jak je to s časovou náročností? Dá se zvládnout společně se studiem práce?

Velkým pozitivem naší školy určitě je časová nenáročnost. Do školy chodím 4x týdně, každý den maximálně na 3 hodinky.

Jak probíhalo přijímací řízení?

Přijímačky děláte v písemné formě z angličtiny, matiky a kulturního přehledu. Nejvíce jsem se bála testu z kulturního přehledu, na ten se totiž nejde nijak připravit, nevíte, jaké otázky očekávat. Myslím si ale, že pokud máte základní znalosti z gymnázia a trochu se o kulturu a všeobecné dění zajímáte, neměli byste mít problém přijímací řízení úspěšně absolvovat.

Kde vlastně sídlí vaše fakulta?

Naše škola má skvělou lokalitu, nachází se jen pár kroků od tramvajové zastávky Husinecká. Na této fakultě probíhá veškerá výuka.

Co má vlastně Arts Management společného s ekonomií?

Jak jsem již zmínila, základní ekonomická gramotnost je pro jakýkoli management nezbytná. Máme předměty jako je účetnictví, daňová politika apod. Překvapivě mě účetnictví nakonec bavilo a znalosti mi určitě přijdou vhod i do všedního života.

Jakou práci můžeš vykonávat po získání diplomu?

Většina studentů působí jako produkční nebo kurátoři. Netvoří vlastní umění, ale motají se okolo a všechno zařizují.

Jací jsou na Artsu lidi? Rozumíš si s nimi?

Úplně skvělí! Určitě se dost liší od zbytku lidí z VŠE. Lidi z našeho oboru jsou více alternativní. Máme spoustu mimoškolních aktivit, například jezdíme na hory, na vodu, účastníme se Aprílesu (festival pořádaný studenty z Artsu) a samozřejmě chodíme společně na pivo. Držíme pohromadě nejen s ročníkem, ale s celým oborem, dokonce i s bývalými studenty. To je velká výhoda, máme tak možnost poznat nové lidi z oboru a něčemu se přiučit.

Zaměřuje se vaše škola i na skupinové projekty, nebo se vše učíte individuálně?

Zaměřuje. Máme tzv. semestrálky, což je skupinový projekt. Je to poměrně náročné, minulý semestr jsem musela napsat 6 prací. Jedna byla například na téma Obecní domy v ČR, do předmětu Kulturní politika – ekonomické zhodnocení, kulturní směřování apod. Je to docela zajímavé, zvlášť teď, když už se vyznám v účetnictví. Stačí se podívat do účetní uzávěrky Národního Divadla, či jakéhokoli jiného podniku (účetní uzávěrky jsou ze zákona přístupné veřejnosti) a dokážu si udělat obrázek o tom, jak konkrétní podnik prosperuje. To se mi bude určitě hodit v budoucnu, až se budu ucházet o práci, abych věděla, jak na tom je firma, kam chci nastoupit, finančně. Případně, pokud se jednou rozhodnu podnikat, všechny dovednosti spojené s ekonomií se mi budou hodit.

Jaká je pravděpodobnost, že student úspěšně absolvuje?

Studenti se určitě nemusí bát, že by Arts byl nějaký “vyhazovací” obor. Pokud někdo tento obor opustí, spíše je to z jeho vlastního zájmu. Spousta lidí v prváku zároveň studuje ještě nějakou další školu. Někdy se rozhodnou zůstat na obou vysokých školách, někdy na Artsu, někdy Arts opouštějí. Spousta lidí si zde studium představovala jinak někteří jsou zklamaní, že Arts není vlastně tak moc o umění. Někteří jsou zase zklamaní, že zde chybí některé ekonomické moduly. Předpokládám, že u státnic se nás sejdou dvě třetiny původních studentů.

Je možná nějaká návaznost na studium Arts Managementu?

Ano, máme tu i magisterský obor.

Závěrem, kdyby sis nyní podávala přihlášky na VŠ, hlásila by ses na Arts znovu?

Asi jo. Z české nabídky vysokých škol mi Arts stále přijde jako jeden z nejzajímavějších a nejpraktičtějších oborů v tomto odvětví. Škola dává studentům svobodu zaměřit se na to, co je baví. Pokud vás zajímají galerie, píšete o galeriích, pokud opera, píšete o opeře, pokud alternativní prostory, píšete o alternativních prostorech. Při ucházení o práci stejně bude hrát roli praxe. A jelikož studium Arts Managmentu je časově nenáročné, můžete při škole zvládat mimoškolní aktivity, brigády a stáže.

Kam dál: 5 věcí, které nás ve škole nenaučí


Tipy, jak se nebát a zařídit si život po svém, najdeš na Facebooku. 👍

Tags : Arts Managementškolastudium

Leave a Response