close
ExploreLifePráceŠkola

Vejška, práce nebo podnikání? Co je pro tebe nejlepší?

Občas v životě stojíme na rozcestí. Nevíme kam dál a co pro nás bude nejlepší. Největší životní rozhodnutí nás čeká hlavně po maturitě. Co teď? Jít na vejšku, do práce, nebo skočit na volnou nohu? Nevíme, co čekat a máme strach. Takové velké rozhodnutí vyžaduje velké uvážení. Musíme si pořádně vše promyslet, zjistit všechna pro a proti. Ať už se rozhodneme jakkoli, pamatujme, že každý jsme jiný. Proto je důležité nedat na řeči ostatních a rozhodnout se sami za sebe. 

Čti také: Jak si jít za svým snem už na střední škole?

Vysoká škola

Nejdůležitější je vybrat si ten správný obor. Jsou obory, které by nás bavily, ale nemáme k nim předpoklady. Pokud jste studovali například obchodní akademii, není nejrozumnější se hlásit na přírodovědeckou fakultu. Je nutné najít průnik mezi tím, co tě baví a tím, co už umíš. Nečekej, že ti vysoká škola na obě otázky odpoví. To musíš udělat ty sám.

Co tě to naučí: Vysoká škola tě naučí samostatnosti. Většinou je to období, kdy se odstěhuješ od rodičů, začneš si vařit i něco jiného než čaj a zjistíš, kolik stojí šampon nebo šiška salámu. Naučíš se rozhodovat, zda si za poslední peníze koupit něco k jídlu, nebo vyrazit na párty. Také zjistíš význam slova „zodpovědnost“ – najednou si musíš vše vyřídit sám, a hlavně i sám zjistit, co máš vlastně vyřídit. Aktivně vyhledáváš informace, protože ti nikdo nic neřekne. Také objevíš nekompromisní deadliny, kvůli kterým zažiješ pár probdělých nocí. A i když se může zdát, že přes semestr je to jen zábava a všechno hravě zvládneš, s přicházejícím zkouškovým zažiješ období temna.

Na vysoké škole rozhodně nehrozí stereotyp, předměty i rozvrh se ti mění každé tři měsíce, které utíkají neskutečně rychle. Dalším velkým plusem je časová flexibilita. Většinou si můžeš rozvrh přizpůsobit svým preferencím, zálibám a třeba i brigádě. Když si vše dobře zorganizuješ, můžeš se těšit na sladké čtyři měsíce prázdnin.

Velká volnost má i své nevýhody. Vše je jen na tobě – tvé organizaci, disciplíně a time managementu. Pokud patříš mezi věčné oddalovače a prokrastinátory, můžeš se těšit na dny a noci bez spánku nebo nervy na třetích pokusech zkoušek. Protože zkouška je od slova zkoušet přece. Adrenalin ti zajistí psaní seminárních prací za jednu noc a tvými nejlepšími přáteli se stanou hrnky kafe a energetické drinky.

Zaměstnání

Práce čeká jednou na každého a bude s námi celý život. A život je moc krátký na to, abychom dělali to, co nás nebaví. Je opravdu důležité vědět, co chceš a jít si za tím. Nemusíš to vědět hned.  A co ti radím? Zkoušej, zkoušej, zkoušej. Právě to tě dovede k tvému sebepoznání a vysněnému zaměstnání. 

Co tě to naučí: Z každé práce si můžeš odnést něco jiného. Ve většině případů získáš denní řád, disciplínu a organizovanost. Pochopíš, jak důležitá je spolehlivost, a to jak tvoje, tak kolegů. Objevíš zcela nový druh kolektivu a zjistíš, že s některými lidmi není lehké vyjít. Což v práci může být velký problém. Proto je důležité naučit se s lidmi správně jednat. Bez velké porce trpělivosti a tolerance se neobejdeš. (Může se ti hodit knížka od Dale Carnegie: Jak získávat přátele a působit na lidi.) Dost často se také budeš muset přizpůsobit něčemu, s čím tak úplně nesouhlasíš. Najdeš v sobě možná skryté vlohy a ujasníš si své silné a slabé stránky. Zjistíš, zda jsi týmový hráč nebo raději pracuješ individuálně.

Největší výhodou práce je finanční nezávislost. Přesně vypočítané kapesné na svačiny se stává minulostí. To také znamená, že je dobré se naučit s penězi hospodařit. Pokud najdeš práci, kde se můžeš seberealizovat a opravdu tě naplňuje, máš vyhráno. Není lepšího pocitu než každé ráno vstávat s tím, že tvá práce má smysl. Staň se potřebným článkem v celku a nikdy si nebudeš připadat zbytečný.

Těšil ses do práce, až zahodíš všechna ta školní skripta? Bohužel, i v práci se učení nevyhneš. Vždy se najde nějaké školení, které budeš muset absolvovat. Hodně firem pracuje na neustálém zdokonalování svých zaměstnanců. Časem se na tebe mohou zvýšit nároky tak, až budeš mít pocit, že nic nezvládáš. Syndrom vyhoření. Workoholismus. To jsou pojmy, které jsou s prací negativně spojeny. Je důležité si neustále udržovat zdravou bilanci práce-osobní život. Pokud zjistíš, že tě práce nebaví a nenaplňuje, snaž se vždy najít příčinu a vyřešit ji. Neboj se dát výpověď a porozhlédnout se jinde. Dlouhodobá frustrace se ti může podepsat jak na psychickém, tak na fyzickém zdraví. Také se v zaměstnání čím dál více objevuje mobbing (šikana spolupracovníky), bossing (šikana šéfem) či staffing (šikana podřízeným).

Podnikání

Nesnášíš autority a nevyhovuje ti, když ti někdo říká, co a jak máš dělat? Jsi rád pánem svého času a jsi přesvědčený, že všechno stejně nejlíp uděláš sám? Tak právě pro tebe je podnikání nejlepší možná cesta. Na začátku je většinou strach, ale na konci může být velký úspěch. Kouzlo podnikání je právě v tom, že nikdy nevíš, jak to celé nakonec dopadne.

Co tě to naučí: Odpovědnost je všude, ale tady ze všeho nejvíc. Velká volnost vyžaduje i velká rizika. Jedeš na vlastní triko a musíš se spolehnout jen sám na sebe. Neexistuje žádný šéf, který ti bude říkat, co máš dělat, a který bude zodpovědný za tvé chyby. Šéfem jsi jen ty sám, ať už v dobrém, nebo ve zlém. Nikdo tě nenutí sedět v kanceláři osm hodin a splnit tisíce úkolů. Zní to sice hezky, ale pravdou je, že donutit se musíš právě ty. Abys to zvládnul, potřebuješ být perfektně organizovaný. Co si napíšeš do diáře, to platí. Pro prokrastinaci není prostor, jinak by ses z toho časem zbláznil.

Získáš volnost, kterou jinde nedostaneš. Můžeš cestovat, jak se ti zlíbí a neohlížet se na počet dní dovolené. Sám se rozhoduješ, kdy máš volno a kdy budeš pracovat. Klidně můžeš pracovat jen pár hodin denně, nebo několik dní v týdnu. Nemusíš řešit protivné kolegy, kteří ti znepříjemňují práci. A už vůbec ne šéfa, který tě nedokáže pořádně ocenit. Sám si určuješ tempo a nemusíš se ohlížet na nějaké denní normy a tabulky.

Když se ti nepovede něco v práci, dostaneš napomenutí, možná i výpověď. Když se ti ale něco nepovede v podnikání, můžeš přijít naprosto o vše. Každý den je jako nový začátek a nikdy nevíš, co ti přinese. I když se ti celkem daří, neznamená to, že to tak bude i v osobním životě. Podnikání vyžaduje dost času a úsilí, a tak se může lehce stát, že ti pak na rodinu a přátele nezbude čas. Tendence k workoholismu se tady znásobují o mnohokrát víc než v obyčejném zaměstnání. Práci a soukromý život je zde opravdu těžké oddělit.

Jakou cestu si vybereš právě ty? Napiš nám to do komentáře.

Může se ti hodit: Jdi hledat svou vášeň


Čerstvé menu pro všechny studenty, zaměstnance a podnikatele na Facebooku. 👍

Tags : podnikánívysoká školazaměstnání

Leave a Response