close
Explore

Viktor Šmídl: Sám sobě šéfem

Nikdy jsem nebyl žádné zázračné dítě. Naopak jsem byl pohodlný a dělal jsem jen to, co jsem doopravdy musel – hlavně teda ve škole. Mimo ni jsem se rozhodně neflákal. Život bez titulu jsem si ale nedokázal představit. A tak jsem se vydal na MATFYZ. Věděl jsem, že se sice na titul nadřu, ale doufal jsem v následně dobře placenou práci, a že budu mít do konce života klid. Když jsem ale objevil, co mě doopravdy baví – všechno se radikálně změnilo.

Titul a co dál?

Chtěl jsem ten zvučný titul a vůbec – mít se dobře. O studiu na MATFYZu jsem začal přemýšlet až ve čtvrťáku na gymplu. Je to prestižní vysoká škola. Ale hlavně se na ni dá dostat bez přijímacího řízení. 🙂

Pracoval jsem asi 3 semestry přii studiu, než jsem si uvědomil, ze nemá smysl studium dokončovat. Dostal jsem příležitost. Jako úplný začátečník jsem začal pracovat v jedné menší české firmě, která měla převážně zahraniční klientelu. Jednal jsem s lidmi napříč zeměkoulí. Nahlédl jsem do prostředí amerických garážových startupů. Všiml jsem si, že i s tak nezkušeným člověkem, jakým jsem tou dobou byl, jednají naprosto přirozeně a s úctou. A co víc. Ty startupy vedou podobní lidé, jako jsem já. To ve mně vzbudilo nadšení.

Nabíral jsem ve firmě zkušenosti, ale chyběla mi představa do budoucna. Začal jsem mít pocit, že trochu plýtvám časem. Zároveň jsem chtěl pracovat sám na sebe. Rozhodovat o svém osudu. Být sám sobě šéfem.

A tak jsme se s jedním podobně smýšlejícím kolegou rozhodli začít podnikat.

Přečti si také: Vlastimil Sedláček: Buďte kreativní, riskujte a hlavně mějte vize!

Job mých snů

S touhou po samostatnosti jsme založili společnost NEXTAP – bez dotací, mentorování, na základě naší tvrdé práce. Od první chvíle mi něco říká, že jdeme správným směrem.

Zabýváme se převážně vývojem mobilních aplikací. K tomu kompletní servis. Děláme i aplikace webové a apky na desktop. Naše klientela je převážně zahraniční. Od začátku jsme chtěli dělat precizní, do detailu vyladěné aplikace. A to se odráží na velikosti investice a tím ceny aplikace. Klientela v Česku na toto není zatím zcela připravená. Proto jednáme s firmami převážně z Německa, Velké Británie a USA.

Kvůli velké vytíženosti externími zakázkami se nám zatím moc nedaří pracovat na vlastních projektech. Nicméně nápady se kupí a to je na druhou stranu příležitost pro nováčky. Ti mohou nanečisto ukázat svůj potenciál. Během školy pracovat na projektech, ke kterým by se jinak nedostali.

Viktor Šmídl
Viktor Šmídl

Hlavní je parta, ale i profesionalita

V NEXTAPu si zakládáme na tom, že jsme parta. Mladí ambiciózní lidé, co se spolu přátelí v práci i mimo ni. Často si ze sebe děláme srandu. Nebereme si servítky a tvoříme přátelskou atmosféru. Pořádáme si různé „sessions“, jako jsou například pivní pátky. Prostě si po práci v kanclu dáme pár piv a probíráme všechno možné. Od technologií přes sport až po politiku.

Taky pořádáme pravidelně techtalks. Sejdeme se a povídáme si o nových technologiích. Projektech, na kterých jsme pracovali, a o problémech, se kterými jsme se při nich potýkali. To nám umožňuje se neustále rozvíjet.

Zároveň je pro nás důležitá odbornost, zodpovědnost a samostatnost. I když je kolektiv velmi důležitý, profesionalita je naprosto zásadní pro úspěch firmy. I když je věkový průměr našeho kolektivu poměrně nízký – tak si myslím, že máme bohaté zkušenosti. Z toho pramení individuální přístup ke klientům. Pokora a porozumění jejich zájmům a hodnotám – tak jak tomu bylo u garážových startupů.

Neúnavně si jít za svým

NEXTAP je pro mě projekt snů. Ale člověk se nesmí nikdy zastavit – nesmí “usnout na vavřínech”. Musí si stále klást větší a větší cíle a jít neúnavně dál. Nechat se ukolébat momentálním úspěchem je hrozně snadné. Neustále musíme mít snahu stát se lepšími. Být si vědomi svých nedostatků a snažit se je eliminovat.

Pokud by se někdo chtěl zabývat vývojem iOS a Android aplikací, nebo projektovým managementem, mrkněte k nám na webovky. Určitě něco vymyslíme…

Kam dál: Nikdy se nezastavit 


Tipy, jak se nebát a zařídit si život po svém, najdeš na Facebooku. 👍

Leave a Response