close
Explore

Vojta z Feedyou: Konečně jsme tady a začínáme krmit hladové

Dříve jsme byli Angitu a v logu měli ptáčka Kiwiho. Chtěli jsme pomáhat úplně všem. Změnili jsme se a teď se chystáme do Silicon Valley.

Jsem Vojta a není tomu dávno, co jsem pod hlavičkou Angitu vysvětloval personalistům, že je ten správný čas začít naslouchat a otevírat příležitosti mladým lidem. To se mi dařilo, ale nikdy to nebylo ono – těžko jsem jim vysvětloval, proč jsme tady, v čem jsme unikátní a jaký je za naší značkou příběh. To se však začátkem tohoto roku změnilo. 

Než začneme, chci vás na začátek trošku více seznámit s tím, co představovalo Angitu a proč jsem mu až do poslední chvíle věřil. Pojďme na to.

Po návratu z Indie

Po 2 letech studování a pracování v zahraničí (od Lisabonu, přes Londýn, po Nepál, Myanmar a Indii) jsem přijel zpět do Čech s jednoduchou otázkou: “Co budu dělat?“. Našel jsem vášeň v myšlence, že bych mohl nakopnout mobilitu mladých lidí. Pomoci jim se dostat do zajímavých firem, otevírat jim nové možnosti a nastartovat jejich kariérní dráhu. Založili jsme platformu, která fungovala na podobném principu jako je sociální síť LinkedIn a pojmenovali jsme ji Angitu.

Inteligentní platforma na plnění snů

Skvělý nápad, špatné provedení

Po několika letech, kdy to tak nějak šlo, jsme se na začátku tohoto roku začali sami sebe ptát, zda náš byznys dává stále smysl. Začali jsme hledat. Byli jsme hladoví po odpovědi. Ze začarovaného kruhu nám pomohl až Karel Novotný.

Karel se zabývá komunikací. Česká marketingová scéna ho zná pod přezdívkou Mindless. Pracuje s těmi nejlepšími značkami a pomáhá jim lépe komunikovat. Přišli jsme za ním s dost abstraktním problémem – potřebujeme pomoci s vlastní značkou. (Překvapilo mě, že člověk, který pracuje s top českými a zahraničními firmami neodmítl začínající pardubický startup). Za pár týdnů jsme si přijeli pro výsledky do jeho rodného Brna.

Skvělý nápad, špatné provedení – jednoduše shrnuto. Náš startup se jmenoval Angitu. To bylo skvěle vymyšlené zevnitř, ale nedařilo se nám to dobře komunikovat ven. Měli jsme vymyšlený absolutně fantastický příběh, který korespondoval s naším logem – ptáčkem Kiwi se zakrnělými křídly. Ten měl symbolizovat studenta, který je na začátku své cesty a hledá se, aby pak mohl jednoho dne roztáhnout křídla a letět. Hezké. Jenže těžko uchopitelné. Krom toho slovo “Angitu” se opravdu obtížně pamatuje. A navíc, Mindlessovi trvalo 30 min než vygooglil jeho význam (náhodou).

Cesta byla jediná. Říci sbohem Kiwimu, krásným chvílím s Angitu a jít dál.

Snaha zachránit potápějící značku byla…

Mindless hledal příběh. Cokoliv, co by posloužilo jako vodítko a mohlo nám později pomoci vyprávět jasný a čistý příběh značky. V našem byznysu jsme potřebovali pěknou a uchopitelnou značku, kterou by naši fanoušci mohli virálně šířit dál. Pustil se tedy do hledání napříč naším webem. To, co hledal, nebylo v signálních odstavcích, textech, headlinech. Všude jen fluskule, obecná zvolání, mix planých a originálních textů a pak našel tohle…

Už od mala se snažím věci dělat trochu jinak. Možná, že jsem k tomu vedený, ale nikdy jsem moc nešel s proudem. Dnes se tomu říká únik z komfortní zóny, ale myslím, že je to spíš takový trend. Je to hlavně o lenosti a hladu, který je v životě důležitý, aby se věci rozpohybovaly kupředu. Když máš hlad, potřebuješ se najíst. A je jedno, jestli tím jídlem má být hambáč nebo nějaká dovednost. Právě hlad mi hodně pomáhá jít si za tím, co v právě ten moment považuji za důležité.

Tenhle odstavec v rozhovoru s Petrem Kozlíkem v Mindlessovi rezonoval natolik, že posloužil jako stavební kámen pro novou značku. Začal kreativní proces, pokračovalo to tvorbou hypotézy a komunikačního pole.

Průzkumníkem na plné obrátky

Prvním krokem ke vzniku nové značky je dobře pochopit, co vlastně vyjadřuje a jak bude její komunikaci vypadat. Je třeba si určit archetyp značky (mé osobní doporučení na toto téma je kniha Hrdina a psanec). Tím se stal průzkumník.

“Aha, jsme průzkumníci!” – klíčová message, kterou teď můžu říkat lidem na marketingu. Tahle informace žene naši armádu bloggerů, naše lidi a i mne samotného. Jsme průzkumníkci. Nechceme být někde uzavření. Potřebujeme se posouvat kupředu. Neděláme to pro potlesk, ale pro sebe. Chceme poznávat nepoznané. Chceme chodit tam, kde ještě nikdo nechodil.

všichni jsme průzkumníci (zdroj)

A role feedyou? Parťák. Každý rozumný průzkumník potřebuje někoho, kdo mu bude krýt záda. Robinson měl Pátka. Phileas Fogg, který objel svět za 80 dní, měl Passepartouta. A i Indiana Jones potřebuje čas od času od někoho pomoc.

Wow, já mám hlad

Věděli jsme, že jsme průzkumníci a že naší “mantrou” je jeden odstavec rozhovoru, díky kterému v nás začalo rezonovat slovíčko hlad. To je úplně něco jiného než jsme říkali doposud – sen, motivace, inspirace atd. Zkrátka autor příběhu, který stojí za tím vším (Petr Kozlík), měl hlad. Neplánoval si kariéru. Měl hlad a tak začal jednat. Stejně jako Indiana Jones, který v jednom z dílů skočil na nacistický kamion a teprve pak začal přemýšlel, co udělá dál. Nejdříve skočit, pak plavat.

Mít hlad je dostatečná motivace (zdroj)

Když máš hlad, my tě nakrmíme

Řešením hladu je jídlo. A tak vlastně vznikla celá myšlenka feedyou. My tě nakrmíme – ne hamburgerem, ale znalostmi a správnými příležitostmi. To byl základ pro novou atmosféru, značku a zbrusu nový produkt (který si ještě chvíli necháme pro sebe). 🙂

Vánoce na marketingu

Prošli jsme neuvěřitelnou změnou, která se stala dokonalou půdou pro nové inovace, nové nápady a průlomové myšlenky. Začali jsme si hrát s hladem a nasycením nenasytitelných – lidí, kteří chtějí se sebou něco dělat. A to před námi dokázal jen Ježíš.

Hlad. Průzkumník. Všechny tyhle asociace daly vzniknout řadě sloganů, claimů a nosných myšlenek, které už nyní teď reflektujeme do naší komunikace. Budeme a chceme mluvit o světě jako o velkých Hunger Games, protože přesně o tom to je – o neustálém běhu vpřed.

(Mimochodem ty claimy, které blíže definují naší vizi a misi, jsou fakt pecka…)

feedyou claimy

And that’s it.

Lidi ve feedyou každým dnem odvádějí opravdu tvrdou práci. Chystáme nové věci, nové produkty a chceme nastartovat revoluci v personálním odvětví jak v České republice, tak postupně v celém světě. Už teď pracujeme na nové technologii a mobilní aplikaci, se kterou jedeme za týden na TechCrunch Disrupt 2017 do Silicon Valley. Nic  z toho by se nestalo, kdybychom se nepodívali do zrcadla a nezeptali se, zda nám náš byznys dává stále smysl.

  • Nebojte se postavit před zrcadlo a zeptat se sami sebe, zda i váš byznys dává smysl
  • Pokud to nestojí za nic, scratchněte to a začněte od znova
  • Pozvěte někoho zvenčí, kdo vám pomůže (nebojte si o tu pomoc říct)

Vojta Dlouhý, CEO @ feedyou

Přečti si taky: Vojta z Feedyou: Z Pardubic do San Francisca (a zase zpátky)


Čerstvé menu pro všechny hladové na Facebooku. 👍

Tags : angitubrandideamarketingstartup

1 komentář

Leave a Response