close
Explore

Vojta Marek: Ahoj, žiju, medvědi mě nesnědli

O tom, jak se stopuje z Kamčatky domů, proč Rusové nezdraví a jestli čínská polívka zachrání životy.
Jednou za rok se sbalí, koupí si letenku do nejvzdálenejšího koutu světa – třeba na Kamčatku – a pak se dva a půl měsíce vrací domů. Stopem. Tisíce kilometrů, na zádech batoh, v něm nefunkční vařič a všude varování před medvědy. Vojta Marek – dobrodruh v saku. Hvězda reklamy na Coca Colu. Elegán se širokým úsměvem.
Cestuje s nezastavitelnou touhou překonávat daleké ruské pláně a vytvořit si názor sám – bez vlivu médií. Proč se vydal stopem přes celé Rusko? Přišlo mu to jako dobrý nápad.  

Vojta Marek

Začínáme historkami z cest, ale myslela jsem i na milovníky literatury faktu.
Q&A najdeš dole. 

Hvězda reklamy – omylem

“Je to už asi 10 let zpátky. Já jsem na ten casting ani neplánoval jít. Přemluvila mě přítelkyně, ať jí dělám doprovod. Myslím, že jsem tehdy pomáhal stěhovat kamaráda a tak jsem měl dokonce špinavý tričko. To mě asi odlišilo od ostatních kluků, ale hlavně jsem nebyl ve stresu. Když mi nabídli ať to zkusím, tak jsem napochodoval na plac a dělal si z toho legraci. A pak mi zavolali, že ta role je moje.”   

Vojtovo sedmnáctileté háro tak viděla celá střední Evropa – v téhle reklamě. 

 Kde máš rodiče? Deset tisíc kilometrů daleko

“Jo, vypadám na svůj věk hrozně mladě. Ale při stopu je to výhoda. Kolikrát to na stopu spíš vypadá, že mě tam někdo zapomněl. A tak mi všichni zastavujou. Bojí se, aby mi někdo neublížil. Takže, když se mě někdo zeptá, kde mám rodiče – ukážu na západ a říkám: deset tisíc kilometrů daleko, tímhle směrem. Občas si musím svoje názory obhajovat tvrději, mladýho klučinu někdy neberou vážně.”

V Chorvatsku bez plavek

“Můj první stop měl být na Slovinsko do hor. Bylo nám 17 a doma jsem řekl že jedu na Slovensko – vlakem. Když jsme se sbalili, každá krosna měla snad 30 kilo. Koukli jsme na sebe, že s tímhle teda do hor nejdem – pojedeme radši do Chorvatska. A tak jsme dorazili do Chorvatska v pohorkách a teplých bundách. Neměli jsme ani plavky nebo opalovák.”

Přišlo mi to jako dobrý nápad


”Kolikrát se mě ptají, co mě táhne na druhý konec světa. Možná čekají, že jezdím hledat sám sebe, nebo tak něco. Já si vždycky jen vzpomenu na ten rozhovor dvou kovbojů ze Sedmi Statečných: Znal jsem chlápka, který se svlékl a skočil do kaktusů. A když jsem se ho ptal, proč to udělal – odpověděl, že prej mu to přišlo jako dobrý nápad.” Nehledej nic hlubokýho. Nehledám sám sebe, prostě mi to přišlo jako moc dobrý nápad.”

Stopem až do obýváku

Stopování je styl a cesta je cíl. A ještě se to rýmuje. Nestojí to moc penez, poznáš hodně lidí, dostaneš se do míst kam by ses normálně nedostal. Díky stopování už nejsi turista. Když si tě lidi sami přivezou do města – tak si tě klidně vezmou i domů. Kdežto když přiletíš letadlem, nikdo se nepostará. Ten vztah se tvoří jinak.”  

Výslech, vyhlídka a tajný agent

“No, jak se můžeš dostat do těch míst, kam by ses normálně nedostal – zatoulal jsem se až do válečné zóny. Navíc jsem neměl jakýsi papír s povolením, a tak si mysleli, že jsem agent. Zrovna já! Navíc jsem se do toho v ruštině zamotal a tak mě sbalili a vyslýchali. Pěkně tvrdý výslech. Jenže pak zjistili, že jsem jenom debil (dámy prominou), co tam nemá co dělat, ale není nebezpečný. Zase mě pustili a ještě mi poradili kam se kouknout dál – prý je tam krásná vyhlídka. Až pak jsem se dozvěděl, že mě klidně mohli mučit – jednoho novináře tam připoutali k topení.”

Vojta Marek cestování
Ale ty výhledy za to stojí!

Davaj, davaj

“Rusové mají kulturně nastavené, že nezdraví a neděkují. Já jsem furt chodil a říkal “dobrý den, já bych prosil tohle a tohle, děkuji mockrát, nashledanou a budu se těsit na další setkání” – a oni na mě zírali jak na blázna. Co je nezdvořilost záleží na konkrétní kultuře – Češi sice zdraví ale za to smrkají v restauraci. To třeba Ind v životě neudělá, vyhodili by ho. Proto se Rusové chovají tak nezdvořile, pro ně je to normální.”  

Protože cesta zpátky je vždycky kratší

“Je to vyzkoušený. Kamčatka je hrozně daleko, tam bych nedostopoval a přitom jsem se tam chtěl podívat. Tak jsem letěl letadlem a pak už se vlastně jen vracíš domů. Ono vracet se, je vždycky jednodušší.

Vojta Marek zbožňuje cestování. A kde se schovává tvoje vášeň?

Tři týdny bez spánku

“Měl jsem s sebou jen tlačítkový telefon. Tak jsem psal smsky, tak jednou za týden. Většinou ve znění > Ahoj, žiju, medvědi mě nesnědli. Přítelkyně nebyla ráda, bála se víc než já. Pak jsem se dozvěděl, že tři týdny nemohla spát, až si nakonec musela jít pro prášky na spaní. Když jsi na cestě, vnímáš tu odpovědnost za své okolí – asi by je moc nenadchlo, kdyby tě sežrali vlci.”

To byl ale skvělý výlet

“Mozek má tu skvělou vlastnost, že umí vytěsnit nepříjemné zážitky. Jasně, vytěsňuju. Vrátíš se domů a říkáš si, to byl ale super výlet. Ale v tu chvíli – ruská pláň, nikde nikdo, po šesté jsme píchli za posledních 2000km, počasí na houby –  to není příjemný. V Rusku se říká: v červnu léto ještě nezačalo, v červenci už skončilo. Byl jsem tam červnu, asi 10 stupňů nad nulou, mlha, déšť. V noci jsem chytnul fakt šílený počasí, urvalo mi to plachtu ze stanu. Jen v kanadách jsem ji lovil po lese a navíc jsem si vzpomněl, jak mi poslední řidič říkal, ať si dám bacha že jsou tam medvedi. Už nešlo jít jinam. Plachtu jsem našel a jenom schoval pod batoh, aby neuletěla, že to už jako dospím. Začalo pršet. Takže voda všude. Spal jsem tak hodinu a to ještě na štěrku. Ale další den na to človek už nemyslí – protože to přežil.”

Vojta Marek stan
Občas si rád, že na tebe jednu noc neprší

Dobrý den, nemáte trochu vody?

“Existuje nějaká základní důvěra mezi stopařem a řidičem. V médiích je černá kronika, ale nejnebezpečnější na stopování je samotná jízda autem. Lidi mě krmili, zavezli mě kam jsem potřeboval a kolikrát i vzali k sobě domů. A nebo u někoho zaklepeš: “Dobrý den, nemáte trochu vody? Já mám takový hlad, že bych u vás přespal”. A oni s tím nemají problém. Takže ne, ani stopovat se nebojím. Nepotkal jsem špatného člověka. Navíc čím dál na východ jsou lidi milejší.”

Přečti si taky, jak i Simča Macková objevuje svět za hranicemi republiky. 

Hubnoucí kůra podle Vojty Marka

“Nevozím batoh plný sucharů. Vždycky jsem se na to snažil vyzrát a dvakrát jsem na to dojel. Totiž dojedl. Schodil jsem 10 kilo. Vzal jsem si vařič, ale bez bomby, ta do letadla nesmí. Však si ji koupím tam. Jasně a za celou dobu jsem nesehnal jedinou, která by tam pasovala. Skvělej vařič jsem měl a všechny ty Dobrý hostince a čínský polívky – jo, ono to není bůhvíco ani za tepla, ale za sucha se to fakt nedá. Když máš velký hlad můžeš leda cucat ten prášek. Tak si říkám, Vojto, budeš chytřejší, na příští cestu vařič na líh, ten seženeš v Rusku všude. No, za celou cestu jsem ho nesehnal. Dali mi nakonec nějaký palivo do raketoplánu. Stan mi to začoudilo asi do minuty, ešus jsem od toho neumyl doteď. Pak jsem sehnal nějaký hořící gel co měl být bezdýmný, ale byl rusky bezdýmný, takže pořád dost dýmil – ehm, akorát míň. Měl jsem s sebou vlastní sušené maso a tyčinky ze semínek – pecka. Přestalo mi to chutnat asi za tři dny. Taková dieta podle Vojty Marka, třeba to bude nový trend.”   

Když ti teče do bot

“Co jsem si nejvíc uvědomil při stopování – hlavní je se z toho nepo**at. Každý problém má řešení. Ale musí byt člověk rozhodnutý to řešit, to je pravda. Jenže když ti teče do bot (a teď myslím doslova) tak ti pak nic jiného nezbyde.

Rychlovky pro Vojtu:

 • Jak si udělat dva a půl měsíce času?
  Udělal jsem zkoušky na vysoké v prvních termínech a měl tak před sebou celé léto.
 • Kolik taková cesta stojí?
  10 týdnů v Rusku mě stálo 30 tisíc – letenka, jídlo, vybavení.
 • Proč východ?
  Zmizí jazyková bariéra a východ je autentičtější (nejsou tady davy turistů). Taky hraje roli cena: v Berlíně si dám bratwurst a pojedu MHD, za stejnou cenu mám na Ukrajině tříchodové menu a taxík. Ale tím stejně nejezdím, stopuju.
 • Co je při stopu nejdůležitější?
  Trpělivost. Čím víc specháš, tím je to horší a klidně týden ti nikdo nezastaví. Murphyho zákony prostě fungují. Takže netrvat na přesné cestě, nespěchat a užívat si všechny nabídky na zajížďky. Třeba k nádherným jezerům, ty u hlavní cesty nejsou.
 • Bez které věci si nedokážeš představit cestu?
  Švýcarák. No jasně – každý muž… Ale vážně. Já mám vlastně hodně intenzivní vztah se svým nožem, bez něj bych nikam nejel.
 • Čeho ses nejvíc bál?
  Asi ničeho. Když jsi sám někde uprostřed Ruska, tak ti prostě nic jinýho nezbyde. Není prostor se bát – to se zhroutíš a je konec. Tak se prostě nebojím. Zase ale nejsem superman – trochu se bojím tmy.
 • Co děláš když nejede auto?
  Jdu, zpívám si, hraju fotbal s kamenem. Uděláš cokoliv, aby ses zabavil. Pak jsem ochočoval psy. To je chvíli krmíš, postupně se přibližuješ a pak máš kámoše.
 • Máš s sebou mapu?
  Měl jsem papírovou. Tu když celou rozbalíš, tak se s ní můžeš přikrýt a stejně netušíš ve kterém koutě Ruska jsi. Tak jsem si koupil atlas – jenže pak stojím na cestě, která v atlase není a přitom místní tvrdí, že tam je odjakživa. Víš co, dálnice jako blázen a atlas jen tři roky starý.
 • Mají Rusové rádi Mrazíka
  (smích) To jsem se fakt neptal.
 • Kam bude další cesta?
  Zatím mi ji přítelkyně nepovolila. Ukázalo se, že ji moje sms po cestě – jednou za čtyři dny, ve znění “Ahoj, žiju, medvědi mě nesnědli”, příliš neuklidňovaly. To teda fakt nechápu (smích).

V seriálu 17 000 km stopem domů z Kamčatky Vojta Marek popisuje svou cestu napříč celým Ruskem.
Máš možnost zažít spolu s ním nekonečné hodiny čekání na auto nebo strach z medvědů.
Vojta však k náročným situacím přistupuje s humorem a odhodláním.
Proč vyrazil na šílenou cestu stopem?
Přišlo mu to jako dobrý nápad.


Nejnovější příběhy a historky z cest najdeš vždycky na Facebooku. 👍

 

Tags : medvědipassionstopovánítravel

Leave a Response