close
ExploreStopemV Zahraničí

Z Česka stopem do Kyrgyzstánu – Vojtěch Marek

Mé jméno je Vojtěch Marek a pocházím z Heřmanova Městce. Bakalářským vzděláním jsem demograf a příští rok se budu snažit o získání i magisterského titulu. Momentálně mi nejvíce času zabírá práce pro Mladé křesťanské demokraty, kde jsem místopředsedou a poté občasné přednášení o mé cestě stopem do Kyrgyzstánu.

Musím se hned ze začátku přiznat, že nejsem prototypem dobrodruha, kterého by rodiče vychovávali stále na cestách, čundrech a podobně. V ničem jsem v zásadě až do nástupu na vysokou školu nevybočoval. Maximálně v tom, že už od třech let jsem začínal číst a počítat a bavily mě encyklopedie. Ale v 19 letech nastala v mém životě první velká událost, která mne silně ovlivnila. Bylo to natočení reklamy pro jednu nejmenovanou firmu, která běžela po celém světě. A tam jsem si vydělal první velké peníze a stal se finančně nezávislý. Díky tomu jsem vlastně mohl začít dělat politku jako koníček a v létě cestovat.

 První větší výlet stopem byl celkem zábavný. S kamarádem z Městce jsme si sbalili krosny a rozhodli se, že pojedeme do hor do Slovinska. Ale batohy byly tak těžké, že jsme se v den odjezdu rozhodli pro variantu ,,moře“,takže Chorvatsko. Doma jsem řekl, že jedu vlakem na Slovensko, aby se mamka nebála. To jsme jeli asi na 10 dní. Pak následovala cesta do Skotska a nakonec do Norska, pokaždé ve dvou.  Po návratu z Norska jsem si kolem Vánoc začal pohrávat s myšlenkou, že bych mohl jet příště sám,ale nevěděl jsem kam. A tam se zrodil nápad jet k hranicím s Čínou stopem. Doma jsem nebyl brán vážně. Až do dne, kdy jsem dostal víza. A tak jsem jel. Zábavné je to, že vlastně nevíte, kam a kdy dojedete. A že se musíte spolehnout na ostatní lidi. A to i v případě, že neumíte jejich jazyk(pořádně anglicky jsem se naučil až na stopu do Skotska a Norska).

Přečti si taky: Z Pardubic do San Francisca

Nejtěžší na cestě je asi nutnost  přizpůsobit se každé okolnosti a každému člověku, který vás veze. A taky to, že si musíte povídat, ikdyž chcete mlčet a naopak když si chcete s někým něco říct, tak můžete mít smůlu. Rozhodně si musíte zakázat myšlenky na návrat domů, na to, že s každým dalším stopem se vzdalujete a taky to, že se může něco špatného stát. Je potřeba být připraven na problémy, ale také je třeba na ně nemyslet. A věřit. A důvěře mě stopování nepochybně naučilo. Když se kouknete na zprávy, všude jsou vraždy, katastrofy a podobně. A zprávy z Čečenska, Kazachstánu,Kyrgyzstánu atd… nejsou příliš časté a když jsou,tak spíše negativního charakteru. Ale realita je naprosto odlišná. Lepší, barvitější, zajímavější. A lidé pohostinější,přátelštější a milejší, než jak líčí média. Dovolím si citovat britského konzervativce G.K Chestertona. ,,Cestování v pravém smyslu je už v urbanizované společnosti nemožné. Můžeme si vybrat dvacet způsobů jak někam jet, a přitom nemáme, kam bychom jeli, tak jako máme stokrát lepší sdělovací prostředky, a nemáme co sdělit. Cestovatel v jednodušší době měl dva úctyhodné záměry. Chtěl se podívat na podivné cizí způsoby a chtěl se vychloubat zemí, odkud přijel. Bohužel tahle dvě velká umění musí upadnout do zapomnění, protože tam, kam dnes jede, je to jako v místě, které opustil. Stejné reklamy, stejné obchody, stejné noviny a stejně vzdělaní lidé“. A to napsal před 90 lety!Proto jezdím na Východ. A když se mě někdo ptá, proč cestuju? Vždy říkám, že kvůli mému vlastenectví. Vždy, když se vrátím ze zahraničí, tak si Česka vážím více, než před odjezdem.

Ohledně rad pro mé vrstevníky. Naše generace je vnímána jako ambiciózní, ale líná a bez sebekázně. Zkusme to změnit. Dnešní vysoké školy nejsou tak náročné jako dříve(vyjma lékařských atd.), aby se nedalo u studia pracovat, případně se více podílet na činnosti spolků atd… Pracujme,sebevzdělávejme se, snažme se a zaslužme si ,,své místo pod Sluncem“. A hlavně. Buďmě pokorní a umírnění. Pro mě je dosti depresivní pohled na mladé, kteří tzv. všude byli, všechny znají a od všeho mají klíče, od něčeho i náhradní. Nedivme se pak starší generaci, že se na nás kouká značně skepticky.

Nakonec bych rád vybral jeden krásný citát , což je téměř sisifovský úkol vzhledem k velkému množství mých vzorů. Ale zkusím jeden opět od G. K. Chestertona:

Opravdové napětí a vzrušení zná pouze voják bojující za svou zem, asketa hladovějící pro své osvícení, milenec, který se pro svou milou definitivně rozhodl. Slib bez sebekázně nemá žádný význam.


Máš ještě hlad? Další tipy a nápady najdeš na Facebooku. 👍          

 

Tags : braveryhitchhikingtravel

Leave a Response