close
Explore

Začněte s proč

Zvažujete podnikání, ale nevíte, jak začít? Bojíte se, že by se vám nedařilo? Pak byste si měli přečíst knihu Začněte proč od Simona Sinka. Napoví vám, jak firmu vést, aby se jí dařilo a měla co nejvíce spokojených zákazníků. V tomto článku shrnu Sinkovy základní myšlenky.

Proč jsou někteří úspěšnější?

Simon Sinek se snažil odhalit, co stojí za úspěchy některých velmi vlivných a uznávaných osob. Proč mají úspěch zrovna oni, i když byli původně oproti jiným značně znevýhodněni? Uvedl například bratry Wrightovy, kteří se do historie zapsali jako tvůrci prvního letadla. Na rozdíl od konkurentů neměli žádné speciální vzdělání ani finanční dotace. Co jim tedy k prvenství pomohlo?

Sinek se zaměřil na způsob, jakým nejen bratři Wrightové, ale také celá řada dalších úspěšných lidí, uvažovala. Co je vedlo a motivovalo, jak postupovali. Zjistil, že se všichni jako první zaměřují na PROČ. Proč dělají, co dělají? Jaký to má smysl? Čemu věří?

Přečti si také: 6 knih, které inspirovaly miliardáře Elona Muska

Zlatý kruh

Sinek v jednání úspěšných lidí našel stejný vzorec. Pojmenoval ho zlatý kruh. Podle zlatého kruhu se nejdříve řeší otázka PROČ, až potom přichází JAK a v poslední řadě CO. Mnoho firem se tímto modelem bohužel neřídí, což je pravděpodobně jeden z důvodů, proč se nemohou tolik prosadit.

Každý obvykle dobře vysvětlí, co dělá. Problematičtější je pro něj popsat, jak to dělá. Otázka proč ho zarazí. Odpověď nedokáže zformulovat. Jako jednou z možností se nabízejí peníze. Je to přirozené, každý chce mít ze své práce co nejlepší zisk. Peníze jsou ovšem až výsledkem, nikoliv důvodem.

Proč mám začít s proč?

Představte si malé dítě, které objevuje svět. Denně maminku zahlcuje velkým množstvím dotazů začínajících slovem proč. Proč je tráva zelená? Proč nepadá sníh i v létě? Proč se musí chodit k paní doktorce? Dítě je zvídavé a snaží se přijít věcem na kloub. Zajímá ho podstata a důvod.

Každý dospělý, který chce něčeho dosáhnout, a nemusí se nutně jednat o úspěšný podnik, by se měl dětmi inspirovat a otázku proč si neustále pokládat. Když víme proč, jsme schopni vést firmu lépe. Především mnohem lépe dokážeme oslovit zákazníky a vzbudit v nich důvěru. Ke správnému fungování firmy potřebujeme mít jasnou vizi.

Podívejte se na stránky Applu a Lenova. Najdete u nich rozdíl? Apple nám ukazuje svou vizi. Vytváří technologii, která má podle nich měnit svět. Na druhou stranu třeba to Lenovo představuje každým rokem lepší noťas, ale nevíme, co je jejich vizí.

Každý musí vědět proč

Vědět proč, by kromě podnikatele měli i jeho zaměstnanci. Pokud dostanou jen přidělené úkoly, budou je ve své pracovní době plnit a večer je úplně hodí za hlavu. Pracovat budou jen proto, aby měli hotovo a dostali výplatu. Jak už jsme si ovšem řekli, peníze nejsou důvodem, nýbrž výsledkem.

Zaměstnanci by pracovali mnohem efektivněji, kdyby pracovali s chutí. Kdyby jim nešlo pouze o výplatu a osobní odměny, ale i o to, jak kvalitní jejich práce bude, zda díky nim firma poroste. Aby jim na tom záleželo, potřebují se ztotožňovat s firemní filozofií. To jim umožní zaměstnavatel, když jim místo zadání úkolů vysvětlí, o co vlastně firmě jde.

Lákáme zákazníky

Sinek se ve své knize zaměřuje také na cesty, kterými lze získat zákazníky. Existují podle něj pouze dvě: manipulace a inspirace.

Manipulace, to jsou různé slevy, akce, intenzivní reklama a propagace. Zákazníci se takto určitě najdou, ale pravděpodobně prahnou jen po produktu. Firma jako celek je nezajímá. Příště je opět přivede jen reklama.

Naproti tomu firma, která zákazníky inspiruje, si získá respekt a dlouhodobou loajalitu. Zákazníky osloví filozofie, kterou firma prosazuje a zůstanou jí věrní. Budou ji preferovat před konkurencí už jen kvůli jménu. Nebudou mít potřebu porovnávat, jestli náhodou konkurence neprodává něco lepšího či levnějšího.

Jak to má firma udělat? Čím může inspirovat? Opět se dostáváme ke zlatému kruhu. Úspěšné firmy jej využívají i v oblasti reklamy. Nejdříve vnuknou zákazníkům svou myšlenku a až poté jim představují produkty. Důležitá je přirozeně také zákaznická podpora. Když firma odpovídá na dotazy svých zákazníků a pomáhá jim řešit různé problémy, zákazníci nabydou pocit, že jim firma přesně rozumí. Což ještě posílí jejich kladný vztah.

Poučení?

Jste ambiciózní, kladete si vysoké cíle? Chtěli byste něčeho dosáhnout, ale připadá vám, že se v životě setkáváte spíše s překážkami než s podporou? Položte si zásadní otázku: Proč? Uvědomte si, co přesně chcete dělat, komu chcete pomáhat, ujasněte si svou vizi. Jakmile budete přesně vědět odpověď na otázku, budou pro vás překážky v životě stále menšími a postupně se vám podaří docílit všeho, po čem toužíte.

Kam dál: Změň svůj život jednou hodinou denně


Tipy, jak se nebát a zařídit si život po svém, najdeš na Facebooku. 👍

Tags : firmainspiraceotázkypročvizezákazníci

Leave a Response