close
Explore

Zrozeni k dobrodružství

Také jsi měl někdy pocit, že máš všeho dost a nejlepší, co můžeš udělat, je odjet někam hodně daleko? Možná ses také setkal/a s názorem lidí, kteří si myslí, že cestování je formou útěku před životem. Dovolím si nesouhlasit. Cestování je skvělý způsob, jak najít sám sebe, vymanit se ze stereotypu a také znovu najít lásku k životu.

Monotónnost nám není přirozená

Kdysi dávno naši předci trávili čas jinak – neseděli v kanceláři, neměli diář nalinkovaný do poslední minuty, za potravou či prací museli ujít mnohdy i několikakilometrové vzdálenosti. Kdežto dnes máme dopravní prostředky, supermarkety plné jídla ve kteroukoli denní dobu. Jejich život nebyl každý den stejný. Navíc, aby přežili, museli si jídlo ulovit. Nechci říct, že se snad máme vrátit do jeskyní a žít v neustálém strachu, že můžeme kdykoli zemřít. Ale není naší přirozeností být nečinní. Chceme se posouvat dál, vyzkoušet různé aktivity, objevovat nová místa, poznávat nové lidi. Jsme zrozeni pro dobrodružství,. nikoli být nečinní.

Cestování nás obohacuje

I když se nevrátíme z cest s kapsami plných peněz, jsme bohatší – zkušenostmi, poznáním. A nejlepší na tom je to, že nám to nikdo nemůže vzít. Cestování nás obohacuje. Rozšiřuje rozhled o poznání nových kultur, jazyk a lidí. Díky cestování máme nové zkušenosti a vzpomínky. Pomáhá nám také na cestě k sebepoznání, a to zvláště tehdy, když cestujeme sami. Být svobodní znamená mít nekonečně mnoho možností. Je logické, že pokud setrváme na jednom místě, budeme vykonávat stejné činnosti, potkávat stále stejné lidi a naše vzpomínky se časem stanou méně barvité, než kdybychom cestovali. Poznávání nových lidí nás může obohatit i o nové názory a životní postoje. To pomůže zdolávat nové výzvy.

Jak ušetřit peníze a najít čas na cestování?

Cestování není ani tak o penězích, ale o vůli. Nepotřebuješ velké finance na cestování. Pokud nejsi dobrodruh, který rád cestuje stopem, nevadí. Nemusíš ani strávit na dovolené několik týdnů. Vypnout můžeš i kempováním v lese, kde jsi nikdy nebyl/a. Na reset postačí i víkend. Není to o tom, kam jedeš, důležité je změnit prostředí.

Máš hluboko do kapsy, ale chceš cestovat? Zkus si odkládat do kasičky, speciálně vytvořené na cestování. Deset procent útrat (nákup, zábava, cigarety) dej stranou. Na konci měsíce uvidíš, že se dá něco ušetřit.

Napiš si seznam míst, kam by ses rád podíval/a. Pokud ho máš neustále na očích, je více reálné, že svůj sen uskutečníš. Navíc budeš mít motivaci šetřit.

Plánuj s dostatkem času. Napiš si, kam by ses rád podíval/a a naplánuj si vše potřebné. Díky včasnému předstihu můžeš ušetřit nemalé finance. Život není jen o práci, ale i o zábavě a poznávání sama sebe. Cestování je skvělá možnost jak skloubit osobní rozvoj s dobrodružstvím. Tím, že vystoupíš ze své komfortní zóny, budeš mít sílu a energii překonávat nejrůznější životní překážky. Navíc budeš šťastnější, moudřejší a otevřenější. Budeš mít vzpomínky, které obohatí tvůj život. Navíc je můžeš sdílet.

Kam dál: Cestuj jinak – žij jako místní!


Čerstvé menu pro všechny hladové na Facebooku. 👍

Tags : cestovánídobrodružství

Leave a Response